آثار تسهیلات تازه خرید بر بازار مسکن

به گزارش تور آسیایی ارزان، بانک مسکن به نقل از واسطه ها و دست اندرکاران معاملات مسکن، از تاثیر تصویب پرداخت تسهیلات تازه مسکن برافزایش تقاضای خرید مسکن طی روزهای گذشته خبر می دهد.

آثار تسهیلات تازه خرید بر بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

واسطه ها و فعالان بازار معاملات املاک شهر تهران می گویند: در روزهای اخیر موجی تازه از متقاضیان خرید مسکن وارد بازار شده اند و هم اکنون در حال آنالیز سطح قیمت ها و جزییات مربوط به نحوه خرید واحدهای مسکونی با توجه به میزان توانایی خود هستند.

درحالی که هفته گذشته مدیران بانک مسکن شرایط دریافت تسهیلات تازه برای متقاضیان خرید واحدهای مسکونی را اعلام کردند، بعضی از خریداران خانه به جمع متقاضیان حاضر در بازارمسکن برای خرید واحد های مسکونی افزوده شده اند.

تعدادی از این متقاضیان افراد بدون مسکن ملکی بوده که قصد خرید خانه داشته اند و پیش از تصویب و ابلاغ سقف های قبلی وام خرید مسکن و راه­ اندازی صندوق پس انداز یکم یا افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در صندوق های دیگر پس انداز بانک مسکن برای دریافت تسهیلات 20 میلیون تومانی سپرده گذاری نموده بودند، اما به سبب تاثیر نداشتن مبلغ این تسهیلات برای خرید آپارتمان، این تسهیلات را دریافت ننموده و پیروز به خرید مسکن نشده بودند.

بانک مسکن در روز های اخیر اعلام نموده است که برای حمایت از این گروه متقاضیان، صاحبان امتیاز تسهیلات 20 میلیون تومانی از محل سپرده گذاری در صندوق های پس انداز بانک مسکن می توانند افزون بر تسهیلات 20 میلیون تومانی از محل سپرده گذاری در این صندوق ها، 20 میلیون تومان دیگر به صورت آنی و بدون احتیاج به سپرده گذاری و یا خرید اوراق حق تقدم، تسهیلات از بانک مسکن دریافت نمایند.

درصورت تمایل متقاضیان به دریافت تسهیلات 60 میلیون تومانی، این گروه از افراد می توانند مابه التفاوت تسهیلات 40 میلیون تومانی با تسهیلات 60 میلیون تومانی (20میلیون تومان دیگر) را با خرید اوراق تامین نمایند.

به این ترتیب این گروه از متقاضیان که این تسهیلات را دریافت ننموده بودند با حفظ امتیازشان برای دریافت تسهیلات، می توانند به سقف 60 میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن دسترسی داشته باشند.

این درحالی است که مدیران بانک مسکن همچنین اعلام نموده اند که سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نیز افزایش یافته است.

براین اساس سقف تسهیلات انفرادی خرید مسکن از محل اوراق به 90 میلیون تومان (متشکل از تسهیلات 60 میلیونی به اضافه تسهیلات 20 میلیون تومانی جعاله و 10 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده و بدون احتیاج به خرید اوراق) و سقف تسهیلات زوج ها از این محل به 140 میلیون تومان (متشکل از تسهیلات 100 میلیون تومانی زوج ها به اضافه 20 میلیون تومان تسهیلات جعاله و 20 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده بدون احتیاج به خرید اوراق) رسید.

برآوردها نشان می دهد با توجه به این که هم اکنون متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران 4 میلیون و700 هزار تومان است، متقاضیان برای خرید آپارتمان در مناطق معمولی و مصرفی پایتخت توانایی بیشتری پیدا نموده اند.

براین اساس و در حالی که متقاضیان خرید مسکن برای خرید یک واحد مسکونی معمولی 50 متر مربعی باید مبلغی در حدود 235 میلیون تومان (با احتساب 4 میلیون و700 هزار تومان به ازای هرمترمربع مسکن) پرداخت نمایند، تسهیلات انفرادی خرید مسکن بیش از 19 مترمربع و تسهیلات زوج های خرید مسکن با استفاده از اوراق نزدیک به 30 مترمربع از هزینه خرید این واحد 50 متری را پوشش می دهد.

همچنین متقاضیان خرید واحدهای 70 مترمربعی درحالی به طور متوسط باید 329 میلیون تومان برای خرید واحد مورد نظرشان پرداخت نمایند که تسهیلات جدید سهم کمکی مناسبی را برای خرید آپارتمان مورد نظر تامین می نماید. ایسنا

منبع: پیام دلتا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 894

به "آثار تسهیلات تازه خرید بر بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار تسهیلات تازه خرید بر بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید