آپارتمان سازی در قم اجرایی می گردد ، ناوگان حمل ونقل به شدت فرسوده است

به گزارش تور آسیایی ارزان، رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: آپارتمان سازی با توجه به گسترش جمعیت اجتناب ناپذیر است و چاره ای جز گسترش عمودی شهر در بعضی مناطق نیست، توسعه افقی شهر با توجه به مشکل تأمین زیرساخت بسیار سخت است.

آپارتمان سازی در قم اجرایی می گردد ، ناوگان حمل ونقل به شدت فرسوده است

جهت دریافت خدمات اجرای فضای سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش خبرنگاران از قم، مبحث مدیریت شهری و به ویژه مسئله مدیریت یکپارچه شهری از جمله مباحث مهم و حساسی بوده که می تواند فرایند توسعه و پیشرفت شهری را تعمیق بخشد، در حوزه مدیریت شهرها، شهرداری و شورای اسلامی شهر بیشترین نقش را بر عهده داشته و تعامل و دقت نظر آن ها در انجام امور مختلف می تواند زمینه های توسعه و کاهش سرانه های مختلف شهری را کاهش دهد.

آنچه مسلم است این بوده که تمام پروژه ها و طرح هایی که توسط شهرداری در شهر انجام می گردد در نهایت باید به تصویب شورای شهر برسد به همین بهانه به سراغ عبدالله جلالی رئیس شورای شهر قم رفته ایم تا از آخرین اقدامات و برنامه های حوزه مدیریت شهری با خبر شویم.

خبرنگاران: سهم شهرداری در خدمات رسانی به شهفرایندان چه مقدار است؟

حوزه مدیریت شهری در خط مقدم خدمت به شهفرایندان قرار داشته و شهرداری نیز در صف نخست خدمات رسانی به مردم و زائران حرم کریمه اهل بیت(س) در بین تمام دستگاه های دولتی استان قرار گرفته است و صندلی شهرداری و شورای شهر باید در موضوعات مرتبط به مدیریت شهری حفظ گردد.

خبرنگاران: نظرات شورای شهر قم در تصمیم گیری های استانی لحاظ می گردد؟

حقیقت این بوده که شهرداری ها بیشترین و مؤثرترین نهادهای خدمات رسانی در محدوده شهر هستند بنابراین باید در تصمیم گیری های مربوط به حوزه شهر قم، شورای شهر و شهرداری در جریان برنامه ها قرار گیرند، شورای شهر در موضوعات و تصمیم های حوزه مدیریت شهری نامحرم نبوده و باید تمام تصمیم های شهری در شورای شهر به تصویب برسد.

خبرنگاران: فرایند توسعه و پیشرفت شهری قم را چگونه ارزیابی می کنید؟

قرار دریافت قم در راستا توسعه و تحول واقعیت غیرقابل انکاری بوده که در مسائلی مانند توسعه فضای سبز، نظافت شهری، سیما و منظر شهری، آسفالت معابر، زیرساخت ها و غیره ملموس است، مسئله نظافت شهری در قم قابل قبول بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه با سال های پیشین نیست.

افزایش سرانه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی نسبت به سال های گذشته فرایند صعودی داشته است، در دو سال گذشته کوشش بر این بوده تا با مطالعات اصولی اجرا شده توزیع عادلانه سرانه های اجتماعی به درستی در شهر انجام گردد.

خبرنگاران: آیا فرایند احیا و بازسازی بافت های فرسوده شهر قم رضایت بخش بوده است؟

متأسفانه فرایند احیا، بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده در قم بسیار کند بوده که رضایت بخش نیست، مسئله بازسازی و احیای بافت های فرسوده پروژه ای بین دستگاهی است و شهرداری به تنهایی نمی تواند کاری به پیش ببرد.

برای بازسازی و احیای بافت های فرسوده شهری باید ستاد استانی این مسئله پویاتر شده و طرح های دقیق مطالعاتی و منطقی را به اجرا در بیاور د، شهرداری قم 6 پیشنهاد برای احیای بافت فرسوده شهری به مسئولان استانی ارائه نموده است.

خبرنگاران: برای ساماندهی صنوف مزاحم شهری چه سیاستی در شورای شهر قم دنبال شده است؟

ساماندهی صنوف مزاحم شهری و جلب رضایت آن ها برای انتقال به شهرک های تخصصی، ساماندهی و مدیریت وانت بارها و مدیریت آن ها برای جلوگیری از سد معبر و ترافیک و دیگر مشاغل مزاحم شهری از اقدامات اجرا شده برای ساماندهی صنوف مزاحم شهری بوده است، بسیاری از زیرساخت های شهرک صنوف آماده شده و به زودی بخش مهمی از صنف آهن فروشان در آن مستقر می شوند، به مروز زمان دیگر صنوف مزاحم شهری در این شهرک تخصصی به فعالیت می پردازند.

خبرنگاران: برای مدیریت ترافیک و عبور و مرور در هسته مرکزی شهر چه اقداماتی مدنظر شورای شهر قم است؟

پیگیری مسئله شهر هوشمند و ایجاد زیرساخت های لازم یکی از محوری ترین برنامه ریزی های شهرداری قم برای مدیریت ترافیک در معابر پرتردد شهر است.

پروژه پیاده راه ارم یکی از پروژه های پیروز شهری بوده که سبب رضایت مندی شهفرایندان شده است، شورای شهر قم سعی دارد خیابان ارم و خیابان انقلاب را نیز مانند پیاده راه ارم به مکانی برای پیاده روی و آرامش شهری تبدیل کند.

خبرنگاران: برای کاهش هزینه های شهرداری برنامه ای دارید؟

یکی از مباحثی که هزینه های سنگینی به شهرداری تحمیل می نماید مسئله پسماند و رفت و روب شهری است، درصورتی که این مسئله یک روز در میان صورت گیرد سالیانه بیش از 40میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه های شهرداری را می تواند در برداشته باشد، شورای شهر قم در راستا کاهش هزینه های اداره شهری قدم بر می دارد.

خبرنگاران: مهم ترین پروژه های متوقف شده شهر قم کدام اند؟

پروژه شهید کاظمی، منوریل و فاز چهار عمار یاسر از جمله مهم ترین پروژه های شهری بوده که در حال حاضر متوقف هستند که این مسئله به نوبه خود سبب نگرانی شهفرایندان شده است.

در مسئله مترو نگرانی تأمین منابع اقتصادی وجود دارد اما نگرانی برای اجرای این طرح نیست، شورای شهر قم تا سقف 300 میلیارد تومان به شهرداری قم برای تأمین منابع خط نخست مترو اختیار جذب اعتبارات اختصاص داده اما دولت نیز باید به وظایف خود عمل کند.

خبرنگاران: برای گسترش سرانه های رفاهی و اجتماعی شهر چه پیش بینی هایی اجرا شده است؟

پروژه های تجاری در حوزه هتل سازی، مجتمع های رفاهی، شهربازی و مجتمع های تجاری از مهم ترین مباحثی بوده که در کمیسیون برنامه و بودجه در دستور کار قرار گرفته است، شهربازی کهکشان با ایجاد زیرساخت های لازم به زودی آماده بهره برداری می گردد.

بازگشایی بلوار کارگر در آینده ای نزدیک انجام می گردد، بلوار فردوسی از میدان نماز تا شهید کلهری نیز تا سرانجام امسال به صورت کامل افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

خبرنگاران: برنامه های شورای شهر قم برای گسترش سرانه های فرهنگی چیست؟

ساماندهی راستا دسترسی کوه خضر نبی(ع)، جمع آوری دیوار حائل شهر قائم، برگزاری طرح چله سرو و مشخص روزی بنام روز قم، بهره برداری از سالن های ورزشی مختلف در سطح شهر، تجهیز مساجد و طرح مسجد محوری از مهم ترین این اقدامات بوده است.

پروژه و طرح پیاده روی حرم تا جمکران به عنوان جاده فیروزه ای یکی از طرح های عظیم شهری بوده که به زودی راه اندازی می گردد.

خبرنگاران: شورای شهر قم برای بهبود شرایط عمران و حمل ونقل شهری چه اقداماتی را مدنظر دارد؟

یکی از اقدامات مهمی که در کمسیون عمران و حمل ونقل رخ داده جانمایی و تصویب خط های یک و دو مترو بوده است، پیگیری برای توسعه پارکینگ های شهری، افزایش تقاطع های غیر همسطح، نظارت بر مجموع طرح های عمرانی و حفاری های در سطح شهر از اقدامات اجرا شده در این بخش است، برای ادامه پروژه شهید امینی بیات باید چند پروژه تجاری موجود در راستا این طرح تملک گردد که مسائل بسیار زیادی را ایجاد نموده است.

در امسال برای بازسازی ناوگان اتوبوس رانی شهر قم 13 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، سن ناوگان حمل ونقل عمومی شهر قم به شدت فرسوده است، کمبودهای فراوانی در حوزه ناوگان اتوبوس رانی احساس می گردد.

در مجموع در شهرک صنوف هزار و 603 قطعه پیش بینی شده که تا به امروز بیش از 950 قطعه واگذار شده است که می تواند در زمینه زیباسازی شهر تأثیرگذار باشد.

تمام طرح های ترافیکی که در شهر قم اتفاق می افتد مصوبات شورای ترافیک استان بوده و شهرداری صرفاً مجری کار است و تنها یک رأی و نظر در مصوبات ترافیکی شهری دارد.

خبرنگاران: شورای شهر قم برای شفافیت در عملکرد چه اقدامی انجام داده است؟

شورای شهر قم در راستا شفافیت گام برمی دارد و تمام جلسات علنی به صورت مستقیم از شبکه های اجتماعی پخش می گردد، برای شفاف سازی تصمیم گیری های شورای سایت و پایگاه خبری ویژه ای وجود ندارد.

خبرنگاران: قطع یارانه های سوخت چه تأثیری بر عملکرد شهرداری داشته است؟

قطع یارانه سوخت و عوارض مربوط به آن بخش مهمی از درآمدهای شهرداری را کاهش داده می تواند به نوبه خود سبب ایجاد خلل و رخنه در خدمات رسانی عمومی به شهفرایندان گردد.

سیر فرایند قانونی اختیارات شورا را در سال های گذشته به صورت مستمر کاهش داده است، در حال حاضر ناهماهنگی در بین دستگاه های مختلف شهری و استانی در اجرای پروژه های شهری وجود دارد که تداخل در امور و وظایف را به دنبال دارد.

خبرنگاران: رویکرد شورای شهر قم در توسعه و گسترش آپارتمان سازی چیست؟

مبحث آپارتمان سازی و تعداد طبقات آن در طرح تفصیلی شهر قم مشخص شده و طبق آن شهر قم به سه پهنه مختلف در زمینه آپارتمان سازی تقسیم شده است، مجموع فضای سبز و سرانه های اجتماعی در منطقه بنیاد به عنوان یکی از مناطق آپارتمان نشین قابل قبول است اما در زمینه مسائل آموزشی و درمانی با مسائلی روبه است؟

آپارتمان سازی با توجه به گسترش جمعیت اجتناب ناپذیر است و چاره ای جز گسترش عمودی شهر در بعضی مناطق نیست، توسعه افقی شهر با توجه به مشکل تأمین زیرساخت بسیار سخت است.

گزارش و گفت وگو از اصغر شهبازی

ش

منبع: تسنیم
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 888

به "آپارتمان سازی در قم اجرایی می گردد ، ناوگان حمل ونقل به شدت فرسوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان سازی در قم اجرایی می گردد ، ناوگان حمل ونقل به شدت فرسوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید