ابتکار: تحقق عدالت جنسیتی با همکاری دستگاه های متعدد اجرایی خبرنگاران

به گزارش تور آسیایی ارزان، معاون رئیس جمهوری در امور زنان گفت: ما یک سری از سیاست های کلان را دنبال می کنیم، اول بحث عدالت جنسیتی است که با دستگاه های متعدد اجرایی همکاری می کنیم تا این اهداف را پیش ببریم.

ابتکار: تحقق عدالت جنسیتی با همکاری دستگاه های متعدد اجرایی خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، در مراسمی با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دور جدید برنامه های این معاونت در حوزه زنان و دختران دانشگاهی رونمایی شد.

در این نشست معصومه ابتکار با تشکر از اهتمام وزارت علوم بابت همکاری جدی در این دوره اظهار کرد: همکاری این دو دستگاه اجرایی از چند بعد برای ما اهمیت دارد، چون موضوع زنان و بحث خانواده هر دو مباحث فرابخشی است که برای پیش برد اهدافمان با بخش های مختلف، تفاهم نامه هایی را امضا کردیم که به بیش از 205 موافقت نامه رسیده است.

وی افزود: عمدتاً ما یک سری از سیاست های کلان را دنبال می کنیم، اول بحث عدالت جنسیتی و بعد از آن بحث تحکیم خانواده مطرح است، که برای این دو محور اصلی تلاش ها و فعالیت های متعددی تعریف شده است که با دستگاه های متعدد اجرایی همکاری می کنیم تا این اهداف را پیش ببریم.

ابتکار ادامه داد: شاخص های جنسیتی برای ما ملاک کار است و یکی از موضوعات مهم، مهارت خوب زیستن است که در این دوره با همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش در این موضوع تمرکز کردیم، چون بحث مهمی است.

وی با بیان اینکه در هر استانی که طرح کار مهارت و نوآوری اجرا شده، من گفتم که این یک الگو است و باید آن دانشگاه یا استان سعی کند این کار را ترویج دهد، گفت: با اجرای این طرح ها ما می توانیم برای همه دختران دانش آموخته یک دوره ای را تعریف کرده باشیم تا بتوانند برای مهارت و کسب کار استفاده کنند و توجه کنید که الان همه جوان های ما می خواهند بعد از دانشگاه و کسب مهارت در یک کاری ایفای نقش داشته باشند و این دوره ها از این جهت قابل اهمیت است.

ابتکار افزود: این موضوع بر اعتماد به نفس آن ها تاثیر دارد، چون صرفاً مطالب تئوری و نظری خیلی به مهارت های فردی نمی پردازد و بحث تکمیلی این طرح ها نمایشگاه های لباس صنایع دستی است که این ها مهارت های فردی را تقویت می کند که هم در بحث کلان و هم در رابطه با خود نمایشگاه ها بسیار حائز اهمیت است و از این طریق با توجه به خلاقیت و هنر این دختران را تقویت می کند و باعث ایجاد هویت آن ها می شود.

وی با بیان اینکه بحث هویت برای ما خیلی مهم است و با این طرح فرصت می دهیم تا جوانان بر اصالت های ملی خود تامل کنند، شرح داد: این اتفاق بسیار مهمی است و نکته این است که دانشجویان با این روش امیدوار می شوند و مهم ترین مسئله برای نسل جوان دانشجو بحث امید است که ما بتوانیم نه آنکه به شکل شعاری بلکه به شکل عملی کار های انجام دهیم که دانشجو فکر کند فرصت برای خوب زیستن و حضور در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی برای آن ها فراهم است و از این جهت طرح های دانشگاهی بسیار اهمیت دارد.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: این سامانه باید برای همه معرفی شود تا دانشجویان بتوانند از آن استفاده کنند و در آن نقش و فعالیت داشته باشید، امیدواریم استارتاپ های دانشگاهی و همه دانشجویان از آن استفاده کنند و گزارش خواهیم گرفت که استان ها چقدر توانستند دانشجو های خود را برای شرکت در این سامانه مشارکت دهند و خود این موضوع می تواند برای استان ها یک محل رقابتی باشد.

وی اظهار کرد: برای جشنواره پروین اعتصامی هم خوشحالیم که برگزار می شود تا چهره ای مثل پروین اعتصامی برای دختران امروز بتواند الهام بخش باشد و با توجه به نگاه بلندی که پروین در دوره خودش داشت و خیلی فراتر از زمان خودش را طی می کرد و اشعارش از ابعاد معنوی و اجتماعی و سیاسی قابل اهمیت بود و همین شخصیت باید برای نسل جوان ما گفته شود تا انتخاب های بهتری داشته باشند.

ابتکار افزود: وقتی از نسل جوان صحبت می کنیم با بررسی هایی که داشتیم چالش شکاف بین نسلی یکی از مسائل مهم است برای همین گفت و گوی بین نسلی را قابل اهمیت می دانیم که باید در خانه و جامعه این قابلیت تقویت شود و امیدواریم طرح سفیران فرهنگی به خوبی به این موضوع بپردازند.

وی با بیان اینکه خوشحالم که چهارمین جشنواره مریم میرزاخانی برگزار می شود، گفت: این یک اتفاق بسیار مهم است و استقبال از آن در هیئت علمی و متخصصین در این سه دوره بسیار خوب بوده و به یقین با توجه به اینکه ما شاهد رشد قابل توجه زنانه از هیات علمی در دانشگاه ها هستیم و طبق گفته های وزیر علوم از 27 درصد زنان در هئیت علمی به 33 درصد رسیدند و در عرصه فناوری هم یونسکو اخیراً بیان کرده که حضور زنان منطقه در این حوزه ها افزایش داشته که این ها قابل اهمیت است.

ابتکار در پایان اظهار امیدواری کرد اجرای این برنامه ها بتواند منجر به ایجاد الگوی ترویجی در بین دانشجویان پسر نیز بشود.

لازم به ذکر است؛ درپایان این نشست، از سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی، پوستر چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی)، پوستر اولین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی و 5 رویداد کمند رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1586

به "ابتکار: تحقق عدالت جنسیتی با همکاری دستگاه های متعدد اجرایی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتکار: تحقق عدالت جنسیتی با همکاری دستگاه های متعدد اجرایی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید