ابراز نگرانی چین از توافق امنیتی کره جنوبی و ژاپن

به گزارش تور آسیایی ارزان، وزارت دفاع چین به دنبال امضای توافقنامه تبادلات اطلاعات نظامی میان کره جنوبی و ژاپن درباره برنامه های نظامی کره شمالی به شدت از این بابت ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی چین از توافق امنیتی کره جنوبی و ژاپن

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، یانگ یوجون سخنگوی وزارت دفاع چین روز آدینه در سخنانی گفت که این یک حرکت بی ثبات نماینده و ناامن نماینده دیگر در شبه جزیره کره و آسیا بوده و نشان دهنده وجود ذهنیت جنگ سرد است.

وی اضافه نمود: چین هر کاری را که بتواند برای حراست از خود و امنیت منطقه انجام خواهد داد و تمامی کوشش خود را برای برقراری صلح و امنیت بکار می گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع چین با اشاره به اینکه وزارت خارجه هم از این بابت نگران است، گفت: ارتش چین به شدت نسبت به مخاطرات امنیتی این پیمان هشدار می دهد.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه های مکرر خود در اعتراض به این توافقنامه نظامی امضا شده آن را مایه تشدید تنش ها در شبه جزیره کره دانسته است.

این در شرایطی است که مردم در بعضی شهرهای کره جنوبی در تجمعاتی این توافقنامه را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که کشورشان نباید با ژاپن که تاریخ استعمار شبه جزیره کره را با خود یدک می کشد، چنین توافقاتی امضا می نموده است.

امضای این توافقنامه حتی با اعتراض شماری از تور آسیایی ارزان کره جنوبی نیز همراه بود و آنان در اقدامی نمادین با به زمین گذاشتن دوربین های خود حاضر به تصویر برداری و دریافت عکس از مراسم امضای این توافقنامه نشدند.

دو کشور توافقنامه را روز چهارشنبه گذشته امضا کردند و از همان روز نیز لازم الاجرا شده است و می توانند مستقیما اطلاعات مرتبط با برنامه های تسلیحاتی، هسته ای، موشکی کره شمالی و هر اطلاعات دیگری در باره پیشرفت های ارتش این کشور را مبادله نمایند.

دو کشور نزدیک به پنج سال درباره این توافقنامه مذاکراتی انجام دادند اما اصلی ترین گفت و گوهای آنها از یک ماه پیش شروع شد و به امضای این معاهده نظامی انجامید.

ژاپن سی و سومین کشوری است که معاهده نظامی با کره جنوبی امضا می نماید و نظرسنجی گالوپ کوریا نشان می دهد که 60 درصد از مردم کره جنوبی با امضای این توافقنامه مخالفند.

در سال 2012 میلادی یک بار چنین سندی آماده شد اما دقیقا در جریان آمادگی برای امضای آن کره جنوبی به دلیل اعتراضات گسترده گروه های مدنی از این کار خودداری کرد.

بعضی از معترضان بر این باورند که اطلاع رسانی مستقیم میان دو کشور بیش از آنکه امنیت آفرین باشد باعث عصبانیت کره شمالی می گردد و برای کره جنوبی ناامنی به بار خواهد آورد.

کره جنوبی اکنون می تواند به تصاویر ماهواره ای ژاپن و اطلاعات ناوشکن های آجیس این کشور درباره برنامه های نظامی کره شمالی به طور وسیع تری دست یابد.

دو سال قبل دو کشور به همراه آمریکا یک سند مقدماتی امضا کردند که به طور واسطه ای به وسیله آمریکا چنین اطلاعاتی را مبادله نمایند.

بسیاری از نمایندگان احزاب مخالف در کره جنوبی می گویند تا زمانی که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن صادقانه از جنایات جنگی آن کشور علیه کره عذرخواهی نکند، نباید چنین توافقنامه ای امضا می شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 412

به "ابراز نگرانی چین از توافق امنیتی کره جنوبی و ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی چین از توافق امنیتی کره جنوبی و ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید