استعفای نخست وزیر و رئیس جمهور مالی، شورای امنیت کودتا در مالی را محکوم کرد

به گزارش تور آسیایی ارزان، علی رغم تاکید شورای امنیت بر لزوم آزادی هرچه سریعتر مقام های بازداشتی کشور مالی در پی کودتا، ارتش این کشور اما مدعی است به دلایل امنیتی، آزادی آنها تدریجی خواهد بود.

استعفای نخست وزیر و رئیس جمهور مالی، شورای امنیت کودتا در مالی را محکوم کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شورای امنیت سازمان ملل شامگاه چهارشنبه، وقوع کودتای نظامی در کشور مالی و بازداشت مقام های ارشد دولت موقت از جمله رئیس جمهور و نخست وزیر را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، اعضای شورای امنیت در جلسه ای ضمن محکوم کردن کودتا در مالی، خواستار آزادی فوری، ایمن و بی قید و شرط تمام مقام های بازداشتی شدند.

بر اساس این گزارش، در بیانیه صادر شده از سوی این شورا ضمن با درخواست برای بازگشت سریع نیروهای امنیتی و نظامی به پادگان های خود، بر حمایت سازمان ملل از انتقال غیرنظامی قدرت و تداوم آن در مالی تاکید شده است.

با این حال ارتش مالی می گوید رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور را که روز چهارشنبه حین بازداشت استعفا دادند، به دلایل امنیتی به صورت تدریجی آزاد خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، یک نماینده هیأت نظامی که بعد از کودتا در مالی، اداره امور را به دست گرفته اند، گفت که نخست وزیر و رئیس جمهور دولت موقت این کشور بعد از بازداشت شدن، از سمت های خود استعفا دادند.

پس از انتشار اخباری درباره کودتای نظامی در مالی، خبرگزاری رویترز، بامداد سه شنبه گزارش داده بود که رئیس جمهور، نخست وزیر و سلیمانه دوکور وزیر دفاع مالی همگی به یک پایگاه نظامی در منطقه کاتی در بیرون از پایتخت این کشور منتقل شده اند. (جزئیات بیشتر)

این دستگیری ها پس از اعلام تشکیل دومین دولت در دوران گذار مالی صورت می گیرد. باه نداو رئیس جمهور برکنار شده دولت انتقالی مالی پس از سرنگونی دولت پیشین این کشور به ریاست ابراهیم بوبکر کیتا در آگوست سال 2020، دولتی متشکل از 25 وزیر در مالی تشکیل داده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1704

به "استعفای نخست وزیر و رئیس جمهور مالی، شورای امنیت کودتا در مالی را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای نخست وزیر و رئیس جمهور مالی، شورای امنیت کودتا در مالی را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید