ایران پیروز به اخذ تاییدیه اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی شد

به گزارش تور آسیایی ارزان، معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: علاوه بر اینکه تمام دانشگاه ها و دانشکده های علوم و همچنین بیمارستان های آموزشی اعتباربخشی شده اند، پیروز شدیم تاییدیه 10 ساله اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی را اخذ کنیم.

ایران پیروز به اخذ تاییدیه اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از وزارت بهداشت، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت با الله بخش ملک قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان ملاقات و مصاحبه کرد.

باقر لاریجانی در این نشست با اشاره به پیشینه علوم پزشکی در کشور، ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات را یکی از خصیصه های مهم نظام سلامت ایران برشمرد و افزود: دانشگاه های علوم پزشکی ایران، خدمات آموزش، پژوهش، بهداشتی و درمانی را به صورت یکپارچه به جامعه تحت پوشش خود ارائه می دهند.

لاریجانی ادامه داد: تبدیل پزشکی ایران از سنتی به نوین از حدود سال 1230 هجری با تاسیس دارالفنون شروع شد و با تاسیس دانشگاه تهران، آموزش عالی به طور رسمی شروع و در سال 1364 آموزش علوم پزشکی با ارائه خدمات ادغام و اقدامات توسعه ای زیادی در زمینه آموزش پزشکی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ادغام آموزش و ارائه خدمات یکی از الزامات پاسخگویی آموزش در استاندارد های بین المللی است، گفت: در هر استان ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را در استان بر عهده دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ادغام باعث ارتقای کیفیت ارائه خدمات و برنامه ریزی برای خدمات مبتنی بر احتیاج جامعه شده است، توضیح داد: نیرو های انسانی، به خصوص اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور همزمان امور مربوط به آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را پیگیری می نمایند که این امر باعث ارتقاء نیروی انسانی نظام سلامت شده است.

وی با اشاره به گسترش آموزش عالی در سطح دنیا اظهار کرد: تعداد دانشجویان دنیا در دهه اول قرن 21 بیش از مجموع 10 قرن گذشته بوده است.

لاریجانی با اشاره به توسعه آموزش علوم پزشکی در ایران تاکید نمود: از سال 65 تا کنون تعداد دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی از 15 به 67 رسیده و در حال حاضر 51 دانشکده پزشکی و 97 دانشکده پرستاری در کشور داریم و در سایر رشته ها نیز به همین ترتیب رشد داشته ایم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه توسعه چشمگیری در تحصیلات تکمیلی و آموزش های تخصصی و فوق تخصصی داشته ایم، توضیح داد: علاوه بر توسعه آموزش در تمامی مقاطع، در آموزش های مداوم جامعه پزشکی به منظور ارتقاء توانمندی نیروی انسانی حوزه سلامت نیز کوشش های زیادی صورت می گیرد.

وی به توسعه های آموزش علوم پزشکی در طی چند سال گذشته در قالب برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره نمود و افزود: تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی افزایش چشمگیری داشته است.

لاریجانی توسعه آموزش مجازی را یکی از دستاورد های این برنامه خواند و اظهار کرد: همه دانشجویان در دانشگاه های کشور می توانند به دروس سایر دانشگاه ها دسترسی داشته باشند.

وی اجرای برنامه پودمانی پزشکی خانواده برای آموزش 15 هزار پزشک عمومی شاغل در نظام سلامت را از جمله دوره های مهم مجازی برشمرد و بیان نمود: این پزشکان در حین خدمت آموزش می بینند و احتیاجی نیست برای طی دوره از محیط کار خود منفک شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به ارتقاء آزمون های علوم پزشکی گفت: حدود 73 درصد این آزمون ها به صورت الکترونیک برگزار می گردد.

وی آمایش سرزمین را از دیگر برنامه های مهم حوزه آموزش برشمرد ادامه داد: کشور به 10 منطقه تقسیم شده و دانشگاه های مستقر در هر منطقه با یکدیگر همکاری می نمایند، که این خود هم افزایی خوبی را فراهم می نماید.

لاریجانی با اشاره به فعالیت های بین المللی در آموزش علوم پزشکی اظهار کرد: علاوه براینکه تمام دانشگاه ها و دانشکده های علوم و همچنین بیمارستان های آموزشی کشور اعتباربخشی شده اند، پیروز شدیم تاییدیه 10 ساله اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی را از فدراسیون دنیای آموزش پزشکی عمومی اخذ کنیم.

علاقه مندی پاکستان برای انتقال تجارب پیروز ایران درخصوص نظام ارجاع و ادغام خدمات سلامت در آموزش و پژوهش

دکتر الله بخش ملک، قائم مقام وزارت بهداشت نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، بیان نمود: ما در پاکستان احتیاج داریم درخصوص نظام ارجاع در ایران و بحث ادغام ارائه خدمات سلامت در آموزش و پژوهش بیشتر بدانیم.

وی بر لزوم برنامه ریزی برای تامین سلامت جمعیت در پاکستان تاکید و افزود: ما حداقل به 3 هزار پزشک احتیاج داریم و ضروری است با ایجاد زیرساخت های مناسب مانند دانشکده های پزشکی و پرستاری نسبت به تربیت نیروی انسانی اقدام کنیم.

همچنین، در بخش پایانی این نشست، سایر اعضای هیئت پاکستانی سوالاتی درخصوص آموزش پزشکی در کشور ارائه و توضیحاتی توسط مدیران وزارت بهداشت ارائه شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 599

به "ایران پیروز به اخذ تاییدیه اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران پیروز به اخذ تاییدیه اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید