بازی وزارت ارتباطات با انتساب حکم دادگاه به فیلتر اینستاگرام

به گزارش تور آسیایی ارزان، به گزارش خبرنگاران، *علی رسول زاده در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرار داده، آورده است: خبر احضار وزیر ارتباطات از سوی دادستانی برای رسیدگی به اتهام ایشان در مورد عدم فیلترینگ اینستاگرام با سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر و بازنشر شد. خبری که آغازگر موجی از نارضایتی در میان مردم شده و اظهارنظرهای انتقادی مردم نسبت به احتمال مسدود شدن اینستاگرام به وفور در نظرات مردمی قابل مشاهده بود.

بازی وزارت ارتباطات با انتساب حکم دادگاه به فیلتر اینستاگرام

این شیوه اطلاع رسانی به نوعی بود که تصور می شد، وزیری که قول داده بود هرگز دستش روی دکمه فیلتر نرود اکنون از مظان اتهام خارج شده و قوه قضائیه مقصر انسداد شبکه های اجتماعی معرفی شده است! با این نگاه، در ظاهر به نظر می رسد ما وزیری داریم که کاملاً همسو با مطالبات مردمی است و آماده می شود تا لباس رزم بر تن کرده و برای جلوگیری از مسدود شدن اینستاگرام به میدان نبرد برود. خودش را سپر بلا می کند تا مردم آزادانه به اینستاگرام دسترسی داشته باشند

بلی قرار است آقای آذری جهرمی خودش را قربانی کند تا کسی مانع خواسته های مردم نشود. آیا چنین قهرمانی شایسته تقدیر نیست؟!

پاسخ روشن است. اگر روزی ایشان در راستای منافع و مطالبات مردمی حرکت کرده و به دلیل خواسته های مردم در برابر فشارهای موجود ایستادگی کنند، بی شک لایق تقدیر هستند. اما اگر فشاری نباشد و اصلاً قرار بر فیلترینگ اینستاگرام نباشد چه؟

حال اگر دلیل احضار آقای آذری جهرمی شکایت معاون سابق دادستان کل کشور و شکایت سازمان صداوسیما از ایشان به خاطر اظهارنظر در مورد باز پس گیری فرکانس های باند 700 و 800 مگاهرتز باشد نیز می توان وزیر ارتباطات را حافظ منافع مردم تلقی و از ایشان تقدیر کرد؟

اگرچه شکایات فوق نیز در احضار وزیر ارتباطات به قوه قضائیه نقش داشته است، اما اگر شکایات مردمی از جمله شکایت مردم اهواز، تعرفه گران ترافیک خارجی، بی توجهی به تهدیدهای فضای مجازی برای بچه ها و نوجوانان و عدم اهتمام به سالم سازی این فضا برای کودک و نوجوان هم به دلایل احضار ایشان به دادسرای فرهنگ و رسانه اضافه شوند، دیگر نمی توان وزیر را قهرمانی دانست که برای مردمش می جنگد.

ماجرا وقتی جالب تر می شود که بدانیم دستور فیلترینگ اینستاگرام مربوط به تیرماه 96 است و پس از آن دیگر کسی از فیلترینگ اینستاگرام حرفی نزده است و اعلام جرم دادستانی علیه وزیر ارتباطات نیز هیچ ارتباطی به فیلترینگ اینستاگرام در شرایط کنونی نداشته است.

با مرور دقیق تر و تاریخی این رویدادها شاید بتوان با اندکی قاطعیت گفت که وزیر ارتباطات نه تنها به دلیل همراهی با خواست مردم - در صورتی که پایدار ماندن وضع فعلی اینستاگرام را مطالبه مردمی بدانیم- به دادسرا احضار نشده است بلکه اقدام تیم رسانه ای ایشان در انتساب حکم دادگاه به فیلترینگ اینستاگرام برای تحریک افکار عمومی و بهره برداری تبلیغاتی از این مساله به نفع محمدجواد آذری جهرمی بوده است.

*پژوهشگر فضای مجازی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1480

به "بازی وزارت ارتباطات با انتساب حکم دادگاه به فیلتر اینستاگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی وزارت ارتباطات با انتساب حکم دادگاه به فیلتر اینستاگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید