برخورد سیاسی مجلات علمی در رد مقالات ایرانی به بهانه تحریم

به گزارش تور آسیایی ارزان، دکتر احسان شمسی کوشکی در مصاحبه با خبرنگاران اضافه نمود: اگر مجله علمی هم بخواهد دلیل سیاسی برای رد یک مقاله داشته باشد، باید یک دستاویزی برای کار خود داشته باشد. اخیراً بعضی مجلات به نویسندگان ما می گویند که به دلیل تحریم ها مقاله ایرانی ها را چاپ نمی نمایند.

برخورد سیاسی مجلات علمی در رد مقالات ایرانی به بهانه تحریم

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت مراوده خوبی با کمیته بین المللی اخلاق نشر (COPE) داشت و این کمیته رسما گفت که هیچ مجله ای حق ندارد به دلیل تحریم مقاله ایرانی ها را نپذیرد.

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت گفت: نکته مورد اهمیت این است که این تحریم ها ظالمانه هستند و اگر مجله ای هم سختگیری کند این تحریم ها به هیچ عنوان انتشار مقالات علمی را شامل نمی گردد. بنابراین تنها جوی است که مخالفان ایران درست می نمایند.

وی گفت: ما در موارد زیاد به محققان توصیه کردیم که با دقت و شجاعت با سردبیری که چنین اظهارنظری می نماید مکاتبه نمایند و محقق به مجله اعلام کند که این رفتار کاملا تبعیض آمیز است و به هیچ عنوان مورد تایید نهادهای بین المللی اخلاق در نشر نیست.

شمسی کوشکی تاکید نمود: اگر سردبیری به این موضوع توجه نکرد محققان ما می توانند از آن نشریه به کمیته بین المللی اخلاق نشر (COPE) شکایت نمایند و در واقع هزینه این کار را برای نشریات بالا ببرند. نشریات علمی نهادهای مستقلی هستند و هیچ نشریه ای نمی تواند به بهانه تحریم ها مقاله ای را از کشوری نپذیرند.

وی گفت: مواردی وجود دارد که نشریه برای انتقال اقتصادی و وجه انتشار مقاله مقرراتی دارد که تحریم ها مانع آن می گردد که در این صورت بر عهده پژوهشگر است که این پول را به طریق ممکن به نشریه واریز کند.

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت گفت: برخورد بعضی از نشریات علمی در نپذیرفتن مقالات محققان ایرانی به بهانه تحریم، برخوردی کاملا سیاسی است و برخلاف استقلال سردبیری به عنوان یکی از اصول مهم نشریات علمی است. محققان ایرانی باید با جدیت و شجاعت با این نشریات برخورد نمایند. شاید در آخر مجله مقاله را نپذیرد اما هزینه این کار برای چنین نشریاتی بالا می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 1 آذر 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 450

به "برخورد سیاسی مجلات علمی در رد مقالات ایرانی به بهانه تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد سیاسی مجلات علمی در رد مقالات ایرانی به بهانه تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید