بیانیه دیوان محاسبات درباره گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز

به گزارش تور آسیایی ارزان، به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه ها درباره گم شدن 4/8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی پرداختی به واردکنندگان در سال 97 و انتساب این مطلب خلاف واقع به گزارش دیوان محاسبات کشور، این دیوان در بیانیه ای با تاکید برهماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه برای مشخص تکلیف ارزهای پرداختی در چارچوب اعتبارات مصوب، اعلام نمود که گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی متصور نیست .

بیانیه دیوان محاسبات درباره گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز

به گزارش اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس ، متن بیانیه دیوان محاسبات کشور به این توضیح است:

بسم الله ال حمن الرحیم

با توجه به شبهات مطرح شده در فضای رسانه ای پیرامون بخشی از گزارش تفریغ بودجه سالانه که به حسابرسی ارز 4200 تومانی پرداختی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی سال 97 اختصاص داشت و همچنین انتساب مطلبی خلاف واقع به گزارش مذکور مبنی بر گم شدن 4/8 میلیارد دلار توضیحاتی چند در این باره لازم است:

1.در گزارش تفریغ بودجه که خلاصه آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، هیچ گونه اشاره تصریحی یا تلویحی به گم شدن مبلغ 4/8 میلیارد دلار نشده، بلکه به روشنی بیان شده که هویت دریافت کنندگان وجوه ارزی مذکور اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و معین بوده و می توان حساب ارزهای دریافتی یا کالاهای وارداتی را از آنان خواست و به طرق مقتضی، پیگیری و معین تکلیف نمود. کما این که اقداماتی نیز از سوی دستگاه های ذیربط در قوه مجریه برای معین تکلیف این مبالغ اجرا شده و در جریان است.

2. دیوان محاسبات کشور با تاکید بر حق قوه مقننه در نظارت بر اجرای بودجه و ورود در جزئیات ارقام هزینه ها فارغ از القائات خلاف واقع مبنی بر گم شدن وجوه ارزی پرداختی به واردکنندگان که امری اساسا موهوم و ناممکن است، آماده دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارشهای مستند مبنی بر برطرف تعهدات ارزی پس از تاریخ 98/9/12 در چارچوب رسیدگی های خود می باشد . ضمن آن که با توجه به هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه، امکان گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی به واردکنندگان متصور نیست، بلکه کوشش ها بر این است که این وجوه مطابق با اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی و در محل قانونی خود معین تکلیف شود.

3. گزارش های حسابرسی دیوان محاسبات همه ساله بر اساس اسناد، مدارک و صورت حساب های عملکرد دستگاه های اجرایی و توسط حسابرسان خبره تهیه و در فرایند شش مرحله ای با مسئولان ذیربط دستگاه های اجرایی آنالیز و کنترل می شود و گزارش تفریغ بودجه کل کشور هنگامی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در اختیار عموم گذاشته می شود که با دقت و اتقان کامل به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات متشکل از مستشاران، دادستان و رئیس کل دیوان رسیده باشد.

4. به لحاظ اهمیت نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی و یافته های حسابرسی در فرایند تهیه گزارش تفریغ بودجه، مراتب طی نامه مورخ 98/12/4 به تفصیل و با ذکر جزئیات برای رئیس جمهور محترم ارسال شد.

ایشان نیز در تاریخ 98/12/14 با تاکید بر اهمیت موضوع خطاب به بانک مرکزی دستور آنالیز صادر فرمودند که رونوشت این دستور به دیوان واصل شد؛ لکن هیچ گونه خدشه یا تردیدی نسبت به صحت و دقت محتوا و یا ارقام مندرج در گزارش وارد نگردید.

5.در خاتمه یادآور می شود هدف اصلی دیوان محاسبات کشور پاسداری از بیت المال است که به وسیله نظارت بر عملیات و فعالیت های کلیه دستگاه ها، آنالیز و حسابرسی وجوه مصرف شده محقق می شود.

لذا اعلام آمادگی می کند تا با کلیه مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط برای معین تکلیف ارزهای پرداختی به واردکنندگان همکاری نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 21 خرداد 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 967

به "بیانیه دیوان محاسبات درباره گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه دیوان محاسبات درباره گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید