تحول اشتغال زایی در کمیته امداد

به گزارش تور آسیایی ارزان، کمیته امداد امام خمینی(ره) از جمله اولین نهادهایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با هدف ساماندهی و رسیدگی به شرایط معیشت امور محرومان و نیازمندان کشور تأسیس شد. تمرکز اصلی این نهاد در طول سال های فعالیت در کنار امدادرسانی و حمایت از افراد و خانواده های نیازمند، ترویج فرهنگ کار میان افراد و خانواده های تحت پوشش، یاری به بهبود فضای کسب وکار و اشتغال پایدار و توانمندسازی نیازمندان بوده است.

تحول اشتغال زایی در کمیته امداد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، کمیته امداد در سال های اخیر با توسعه فرهنگ کارآفرینی و ایجاد فرصت های آموزشی و توانمندسازی افراد تحت پوشش خود در کنار مجموعه های کسب وکار پیروز در کشور توانسته است گام های مؤثری در افزایش نرخ خودکفایی مددجویان تحت پوشش خود بردارد.

حسین فتح آبادی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران، در گفت وگو با جام جم ضمن اشاره به طرح های در حال انجام در این مجموعه، از تمامی افراد تحت پوشش کمیته و حتی کسانی که در شرایط مالی کنونی دچار بیکاری و مسائل تأمین سرمایه برای راه اندازی کسب وکارشان شده اند دعوت نموده است با مراجعه به شعب این نهاد امدادی از خدمات خوداشتغالی و کاریابی بهره مند شوند.

یکی از اصلی ترین هدف های کمیته امداد امام خمینی(ره)، فارغ از بحث حمایت از مددجویانی که به دلایل مختلف روحی و جسمی امکان اشتغال و درآمدزایی را به هیچ عنوان ندارند، توانمندسازی خانواده های تحت پوشش است. به طوری که این افراد طی چند سال بتوانند توانایی خودکفایی را به دست بیاورند، از پوشش کمیته خارج شوند و جای خود را به افراد واجد شرایط و دیگر احتیاجمندان جامعه واگذار نمایند.

با همین دیدگاه، طرح های مختلفی برای افزایش توانمندی و اشتغال زایی در کمیته امداد از سال های گذشته در جریان بوده است و به تدریج با پررنگ شدن کسب وکارهای جدید، مشاغل خانگی و... در زیست بوم جدید کسب وکار با رونق بیشتری همراه بوده است.

تا 80 میلیون تومان تسهیلات خود اشتغالی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران، در مورد نحوه توانمندسازی افراد به منظور اشتغال پایدار و کسب درآمد پایدار به جام جم می گوید: ابتدای این جهت هر خانواده تحت پوشش کمیته امداد، تحت مشاوره شغلی قرار می گیرد تا توانایی ها، مهارت ها و علاقه مندی هایشان معین گردد. بر اساس نتیجه این مشاوره ها، افراد در دسته های مختلفی مورد حمایت قرار خواهند گرفت تا متناسب با شرایطشان به درآمدزایی و خودکفایی دست پیدا نمایند.

حسین فتح آبادی، با اشاره به دسته بندی حمایت های اشتغال زایی در دو دسته افراد دارای مهارت و افراد بدون مهارت تخصصی می افزاید: دسته اول خدمات، مختص افرادی است که توانایی یا تخصص خاصی برای درآمدزایی دارند ولی به هر دلیلی در حال حاضر درآمدی ندارند. این افراد بر اساس تخصص یا مهارتی که دارند می توانند برای راه اندازی کسب وکار خودشان از کمیته امداد تقاضای تسهیلات در قالب وام های کارانگیزی، توان افزایی و خودکفایی داشته باشند. وی در مورد میزان تسهیلات اعطایی برای چنین مددجویانی تصریح می نماید: این وام ها بر اساس مهارت های افراد و نوع کسب وکاری که می خواهند راه اندازی نمایند، در سال گذشته از پنج میلیون تومان تا 80 میلیون تومان متغیر بوده است.

از این 80میلیون تومان، 50میلیون تومان از محل بند ب تبصره16 قانون بودجه به صورت تسهیلات قرض الحسنه بانکی با نرخ کارمزد 4درصد و اقساط 84ماهه و تا 30میلیون تومان نیز از منابع داخلی کمیته امداد تحت عنوان صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با کارمزد 2درصد و اقساط 60ماهه تأمین شده است. به گفته شورای عالی اشتغال میزان این تسهیلات در امسال افزایش خواهد داشت.

وی در ادامه می افزاید: کارشناسان کمیته امداد در طرح پایش خانوارهای تحت پوشش، شرایط طرح هر یک از این خانواده ها و میزان پیش رویشان به سمت خودکفایی را به صورت منظم هر سه ماه یکبار رصد می نمایند و در صورت احتیاج مشاوره های فنی به آنها ارائه خواهد شد.

مهارت آموزی برای ورود به فرصت های شغلی

از آنجا که بعضی افراد مددجو به دلیل نداشتن مهارت یا تخصص خاص توان درآمدزایی نداشته و تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته اند، ارائه تسهیلات خودکفایی نمی تواند تأثیری در فرایند اشتغال زایی برای این افراد داشته باشد. فتح آبادی در ارتباط با اقدامات اجرا شده در مورد این افراد شرح می دهد: برای ارتقای توانمندی این افراد اقدام به برگزاری دوره های آموزش مهارتی متناسب با علاقه فرد و احتیاجهای روز بازار کار نموده ایم. علاوه بر این، با ارتباطی که با مراکز کاریابی و مجموعه های پیروز کسب وکاری داریم، برای کاریابی و فراهم کردن فرصت های شغلی برای این افراد اقدام می کنیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران در مورد مزیت همکاری مجموعه های فراوری و کسب وکارهای پیروز در ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد شرح می دهد: اگر مجموعه ای از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد استان تهران اقدام به جذب نیروی کار کند، سهم بیمه کارفرما برای آن فرد تا 24ماه از سوی کمیته امداد به کارفرما پرداخت خواهد شد. علاوه بر این، کارفرمایان امکان استفاده از تسهیلات قرض الحسنه بانکی معادل 50میلیون تومان به ازای استخدام هر مددجوی کمیته امداد را تا سقف 40نفر (دو میلیارد تومان) با نرخ کارمزد 4درصد و اقساط 84ماهه خواهند داشت.

طرح راهبری شغلی

طرح دیگری که به افزایش نرخ کارآفرینی میان مددجویان کمیته امداد یاری نموده است، طرح مهارت آموزی مددجویان در کنار مجموعه های کسب وکاری پیروز است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران در رابطه با این طرح شرح می دهد: در این طرح، مددجو به استخدام یک مجموعه کسب وکاری در نمی آید. این طرح مختص مددجویانی است که دوست دارند کسب وکار خودشان را راه اندازی نمایند، ولی از پیچ وخم های جهت آگاهی ندارند یا احتیاج به آموختن مهارت هایی برای راه اندازی کسب وکارشان دارند.

فتح آبادی می افزاید: در این حالت بر اساس تفاهم نامه هایی که با مجموعه های پیروز کسب وکاری ایجاد نموده ایم، فرد مددجو، کسب وکار مورد نظرش را با هدایت یک شرکت پیروز راه اندازی می نماید و حتی بخشی از زنجیره تأمین این شرکت را با کسب وکاری که راه اندازی نموده، فراوری می نماید. این افراد پس از آموختن مهارت های مورد احتیاج برای خودکفایی کسب وکارشان می توانند از قالب همکاری با آن شرکت خارج شوند و به صورت مستقل در بازار فعالیت نمایند.

اشتغال 4000 مددجو در 3سال گذشته

به گفته معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران، اجرای طرح های خوکفایی و اشتغال زایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان تهران در سه سال گذشته منجر به خودکفایی 4000 مددجو و خارج شدن از پوشش کمیته امداد شده است. فتح آبادی در مورد میزان حمایت های اشتغال زایی در سال 99 شرح می دهد: سال گذشته در 3563 فرصت شغلی برای مددجویان استان تهران کاریابی شده است. علاوه بر این، برای 3591 نفر معادل 130میلیارد تومان تسهیلات خوداشتغالی و کارانگیزی پرداخت شده است. وی می افزاید: علاوه بر ارائه تسهیلات قرض الحسنه با شرایط بانکی، کمیته امداد از سال گذشته با راه اندازی صندوق ضمانت در تأمین بخشی از تضامین مورد احتیاج برای دریافت تسهیلات بانکی خدماتی را برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته است که به زودی آماده بهره برداری خواهد بود. حمایت های شغلی کمیته امداد امام خمینی(ره)، برای افراد تحت حمایت مستمر یا موردی کمیته امداد، اعضای خانواده فرد مددجو و همچنین سرپرست خانوارهایی که تحت پوشش کمیته نیستند اما به هر دلیلی فاقد شغل، درآمد مستمر و بیمه مستمر هستند نیز قابل استفاده است. در این طرح ها، اولویت با سرپرستان خانوار و به ویژه زنان سرپرست خانوار است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1647

به "تحول اشتغال زایی در کمیته امداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول اشتغال زایی در کمیته امداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید