فراوری خمیردندان نانوگیاهی و قطره آهن بدون طعم و رنگ، مراحل اخذ مجوز محصولات فناور آسان می گردد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور از فراوری خمیردندان نانوگیاهی و قطره آهن بدون طعم و رنگ در این مرکز رشد اطلاع داد.

فراوری خمیردندان نانوگیاهی و قطره آهن بدون طعم و رنگ، مراحل اخذ مجوز محصولات فناور آسان می گردد؟

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران- حسین عقابی؛ مراکز رشد واحدهای فناور با ارائه خدمات حمایتی، پشتیبان ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینان در قالب واحدهای نوپای فعال در حوزه های گوناگون فناوری هستند.

این مراکز با هدف تجمیع توانایی پژوهشی و اطلاعاتی دانشگاه ها، صنایع و شرکت های دولتی و خصوصی به منظور تجاری کردن نتایج پژوهش های علمی و دانشگاهی، طراحی و راه اندازی شده اند و با تلفیق توانایی پژوهشگران، کارآفرینان و صاحبان صنایع به توسعه سریع فناوری یاری می نمایند.

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور هم با همین اهداف سال 94 فعالیت خود را شروع کرد و با توجه به تجهیزات آزمایشگاهی و امکانات کارگاهی خوبی که این واحد دانشگاهی دارد، محصولات دانش بنیان و دستاوردهای علمی متفاوتی را در این سال ها فراوری نموده است. به همین مناسبت با سعیدرضا عسگری مدیر مرکز رشد این واحد دانشگاهی به مصاحبه نشستیم که در ادامه خواهیم خواند.

خبرنگاران: خلاصه ای از تاریخچه مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور و چگونگی راه اندازی آن را بیان فرمایید.

عسگری: مجوز مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور سال 93 اخذ شد؛ اما از نیمه دوم سال 94 شروع به کار کردیم. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور از تجهیزات آزمایشگاهی و امکانات کارگاهی خیلی خوبی در هوش مصنوعی و رشته مواد و متالوژی برخوردار بود، بیشتر در این حوزه ها کار کردیم.

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور به مساحت 600 مترمربع در دانشکده فنی این واحد دانشگاهی مستقر بوده و سالن های آمفی تئاتر و اتاق هایی را به واحدهای فناور اختصاص داده ایم. چهار اتاق 60 متری و تعداد زیادی هم پارتیشن بندی شده که در اختیار واحدهای فناور است.

خبرنگاران: چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش بنیان در این مرکز فعالیت می نمایند؟

عسگری: مجموعاً 19 هسته و واحد فناور فعال در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور فعالیت می نمایند که از میان آنها یک شرکت دانش بنیان با نام علم و دانش شرق برای اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی بوده و مجوز آن از منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده است. تقریباً 9 هسته فناور و 9 واحد فناور دیگر هم در این مرکز هستند.

خبرنگاران:مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور چه محصول دانش بنیان یا دستاورد برجسته علمی دارد؟

عسگری: محصول قطره آهن بدون طعم و رنگ یکی از دستاوردهای مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور است. با توجه به اینکه قطره آهن هم دندان را سیاه می نماید و هم طعم خیلی بدی دارد، دانشجویان گروه شیمی و اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی توانستند قطره آهن بدون طعم و رنگ را فراوری و مجوز آن را هم از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و اکنون در حال اخذ مجوز برای فراوری انبوه آن به وسیله مسئولان مربوط هستیم.

واحد دیگر فناور در مرکز رشد واحد دانشگاهی نیشابور محصولی به نام اسکوتر برقی فراوری نموده که نمونه اولیه آن ساخته شده و در مرحله اخذ مجوز است. این واحد کامپوزیت هایی فراوری نموده که جاذب صدا و انرژی هستند و اصطلاحاً ساختار آنها ساختار منظمی دارد. علاوه بر این محصولاتی مانند ساندویچ پانل های عایق صوتی و حرارتی را هم فراوری نموده است.

یکی دیگر از واحدهای فناور مستقر در این واحد دانشگاهی با نام پالمام بازیافت کاغذهای تتراپک را انجام می دهد. پاکت های شیر و آبمیوه لایه های مختلفی شامل لایحه های پلیمری، کاغذی و آلومینیومی دارند. شرکت پالمام با بازیافت این کاغذهای تتراپک، گرانول های کامپوزیتی فراوری می نماید که به عنوان ماده اولیه صنایع پلاستیک از آن استفاده می گردد.

استفاده از محصول دانش بنیان واحد نیشابور در صنایع نظامی

شرکت نانوکاتالیست که یکی دیگر از شرکت های فناور این واحد دانشگاهی است، فراوری خمیردندان گیاهی و اصطلاحاً نانوگیاهی را انجام می دهد و شرکت فناور فرامرز هم دستگاهی فراوری نموده که سینتیک واکنش ها را با محاسبه سرعت انجام واکنش ها از روی کاهش وزنی که نمونه در حین انجام واکنش انجام می دهد، اندازه گیری می نماید.

شرکتی فناور دیگری با عنوان آمیزه پودر توپال که پودر آلومینیوم سایز میکرون است و معمولاً به صورت ورقه ای یا پِلیت فراوری می گردد را به صورت کروی فراوری می نماید که در صنایع نظامی برای ساخت موشک استفاده شده و نوع ورقه ای آن هم در صنعت ساختمان و در پنل سیمان سبک استفاده می گردد.

محصولی با عنوان پوشش های هیبریدی که معمولاً برای قالب هایی تحت سایش مورد استفاده قرار می گیرد مانند قالب های ریخته گری صنایع فولاد در شرکت دانش بنیان دیگر این واحد دانشگاهی با عنوان علم و دانش شرق ساخته و یک نرم افزار با عنوان نرم افزار نیشابورگردی برای گردشگری تهیه شده است.

واحد فناور پویافرامرز این واحد دانشگاهی هم دستگاه تحلیل حرارتی وزنی را فراوری نموده و ساخت سامانه کسب وکاری با عنوان جی چندل را هم مدنظر داشتیم که به ثمر نرسید.

خبرنگاران: برنامه های در حال اجرا و اهداف پیش روی مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور چیست؟

عسگری: آن چیزی که از سوی سازمان مرکزی در نظر گرفته شده این است که دانشگاه ها به سمت بحث سراهای نوآوری بروند؛ اما برای سراهای نوآوری حداقل باید 20 واحد دانشگاهی در این زمینه فعالیت داشته باشند تا بتوانیم به آن سمت حرکت کنیم.

در حال اجرا کارهایی هستیم تا بسنجیم به چه شکل می توانیم روی این مسئله کار کنیم. با توجه به اینکه نزدیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور مجتمع فولاد خراسان قرار گرفته است، می توانیم با استفاده از این موقعیت ظرفیت و فضایی را ایجاد تا قطعات مورد احتیاج این مجتمع را بومی سازی نموده و در این واحد دانشگاهی فراوری کنیم.

4121/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1170

به "فراوری خمیردندان نانوگیاهی و قطره آهن بدون طعم و رنگ، مراحل اخذ مجوز محصولات فناور آسان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری خمیردندان نانوگیاهی و قطره آهن بدون طعم و رنگ، مراحل اخذ مجوز محصولات فناور آسان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید