ثبت ملی 200 خانه مشاهیر در سطح کشور

به گزارش تور آسیایی ارزان، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: هم اکنون 200 خانه مشاهیر در سطح کشور ثبت ملی شده و از آن ها حفاظت می گردد، اما تعداد دیگری از خانه های مفاخر در دست ورثه قرار گرفته است و خود مردم باید برای حفاظت از آن ها مشارکت نمایند.

ثبت ملی 200 خانه مشاهیر در سطح کشور

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بهگزارش خبرنگار میراثآریا، محمدحسن طالبیان در گفت وگوی تلویزیونی با خبر 21 شبکه یک سیما، روز آدینه 6 تیر 99 گفت: ایران یک کشور غنی در حوزه میراث فرهنگی است، بدون مشارکت مردم و دست اندرکاران نمی توانیم حفاظت درستی از این آثار انجام دهیم.

او اضافه کرد: تعدادی از خانه های مشاهیر که در اختیار ورثه واقع شده است اقدام به فروش نموده و سپس موضوع ثبت را مطرح می نمایند، به این منظور برای حفاظت از این خانه های تاریخی نیازمند مشارکت همه مردم، دست اندرکاران و مدیریت شهری هستیم.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به ثبت 33هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور توضیح داد: بیش از یک میلیون و 200 هزار اثر در کشور وجود دارد، در هر منطقه ای که مردم و دست اندرکاران یاری کردند حفاظت از آثار تاریخی به خوبی انجام شده است.

او در مورد اعتبارات محدود حفاظت از آثار تاریخی گفت: اعتبارات حوزه میراث فرهنگی بسیار اندک است به طوری که سال گذشته برای 33 هزار اثر ثبت ملی شده 1900 میلیارد ریال اعتبار داشتیم، در سال 97 نیز بودجه میراث فرهنگی 700 میلیارد ریال بود.

طالبیان اضافه کرد: تنها موضوع اعتبارات مطرح نیست بلکه باید تمامی دستگاه ها برای حفاظت آثار تاریخی به میراث فرهنگی یاری نمایند. برای ثبت جهانی شهر یزد مدیریت شهری، مقامات عالی استان، دست اندرکاران و مردم مشارکت کردند. این استان به مقصد اول گردشگری ایران تبدیل شده و این نشان می دهد، میراث فرهنگی ظرفیت زیادی دارد.

او اعلام کرد: تعدادی از آثار تاریخی در اختیار دستگاه هایی مانند اداره اوقاف است تعداد زیادی نیز مالک خصوصی دارد. آثاری که در اختیار وزارتخانه واقع شده است، بازسازی آن ها در حد اضطرار انجام می گردد.

معاون میراث فرهنگی کشور در مورد ارائه مشوق ها به مالکان خانه های تاریخی گفت: برای مالکان خصوصی آثار تاریخی، مشوق هایی مانند یاری های بلاعوض در نظر گرفته ایم، به طوری که به نسبت آورده، برای آن ها تسهیلات کم بهره اختصاص داده می گردد. بسیاری از شهرداری ها عوارض مربوط به احیا و بازسازی این خانه ها را حذف کردند.

او اضافه کرد: از مشوق های دیگر می توان به قرار دریافت لیست خانه های تاریخی در بسته های تبلیغاتی و نقشه های گردشگری اشاره نمود.

طالبیان اعلام کرد: خوشبختانه طی دو تا سه سال اخیر جریان خوبی به نفع حفاظت از میراث فرهنگی رخ داده است به طوری که سال گذشته در سطح استان ها، بیش از 2500 پروژه مورد حفاظت، بازسازی، احیا و بهره برداری نهاده شد.

او با اشاره به وجود 710 موزه در سطح کشور گفت: تعدادی از این موزه ها مربوط به ایجاد موزه های خصوصی است، تمامی این موارد نشان می دهد که اقتصاد فرهنگی پایدار است.

معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: در دهه های گذشته سازمان سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عضو شورای عالی شهرسازی و معماری نبود، اما امروز عضو این شورا است و حق وتو برای حفاظت از آثار تاریخی دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1072

به "ثبت ملی 200 خانه مشاهیر در سطح کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی 200 خانه مشاهیر در سطح کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید