جهاد دانشگاهی در اقتصاد و ایجاد اشتغال نقش بیشتری ایفا می نماید

به گزارش تور آسیایی ارزان، به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا طیبی ظهر سه شنبه در ملاقات با فریدون همتی استاندار قزوین اظهار کرد: دولت بیش از هر زمان دیگری به فعالیت جهادگران جهاد دانشگاهی در همه حوزه ها و کار افرینی دانشگاه ها نیازمند است و در این میان این نهاد می تواند با فراوری و تجاری سازی نتایج تحقیقات خود بخصوص در حوزه صنعت علاوه بر درآمدزایی در حل مسائل جامعه از جمله اشتغال جوانان و توسعه کشور هم نقش موثری ایفا نماید.

جهاد دانشگاهی در اقتصاد و ایجاد اشتغال نقش بیشتری ایفا می نماید

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

وی اضافه نمود: جهاد علمی توان توسعه علمی و فناوری در کشور را دارد و با توانمندی ها و تجاربی که به دست آورده توان حرکت در مرزهای علم و دانش را دارد.

طیبی توضیح داد: در حال حاضر جهاد دانشگاهی در عرصه های مختلفی از جمله حوزه های ناباروری، سلول های بنیادی، نانو تکنولوژی، فراوری دارو، صنایع و انواع فرستنده های رادیویی، صنعت نفت و بسیاری از بخش های دیگر به گونه ای رشد و پیشرفت نموده که توان رقابت با محصولات و فراوریات خارجی را دارد.

طیبی یادآورشد: بر اساس نقشه جامع علمی، مبنای پیشرفت کشور تکیه به توان داخلی است و طرح نقشه جامع علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و تصویب شده و در بسیاری از حوزه ها جهاد دانشگاهی می تواند با تکیه بر این سند و احتیاجها و اولویت های مناطق، فعالیت ها و برنامه های خود را پیش ببرد.

وی گفت: درمان ناباروری با روش کنترل از راه دور و احیای فرش قزوین به عنوان نمونه ای از محورهای مهم فعالیت جهاد دانشگاهی استان قزوین است که نشان می دهد این ظرفیت و توانمندی در خدمت توسعه استان است که با شناسایی زمینه های همکاری مشترک باید از توان و ظرفیت جهاد دانشگاهی براساس مزیت های استان استفاده مطلوب کرد.

طیبی گفت: جهاد در حوزه گردشگری و پزشکی نیز از تجربیات خوب و مناسبی برخوردار است که با استفاده از آن می توان کارهای بزرگ و مهمی را اجرایی کرد.

وی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی حق ورود به دسته بندی های سیاسی را ندارد گفت: جهاد دانشگاهی در پیگیری و انجام مجموعه برنامه ها و فعالیت های خود باید با مدیریت ارشد استان هماهنگ باشد و حق ورود به صف بندی ها و جناح بندی های سیاسی و حزبی را ندارد.

امضا تفاهم نامه مشترک همکاری دستگاه ها با جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

فریدون همتی استاندار قزوین نیز در این ملاقات از امضای تفاهم نامه مشترک با جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک اطلاع داد و خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی با همکاری دستگاه های اجرایی با موضوع معاونت سیاسی و امنیتی استانداری باید با انجام یک آنالیز و کار تخصصی و جامع بتواند زمینه و محور همکاری مشترک را شناسایی و اولویت بندی کند تا با انعقاد و امضای یک تفاهم نامه مشترک بتوانیم فعالیت های جدید، خلاقانه و موثری را در استان انجام دهیم.

وی با اشاره به قابلیت ها و زمینه های همکاری و فعالیت جهاد دانشگاهی در استان اظهارداشت: در بخش های کشاورزی، صنعت، گردشگری، امور آب، پزشکی و سایر محورها و موضوعات اولویت دار می توان از ظرفیت و توانمندی های این نهاد برای اجرای طرح ها، برنامه ها و کارهای جدید استفاده کرد.

استاندار اعلام کرد: کمبود آب و ضرورت ساماندهی آن به عنوان یکی از اولویت ها و دغدغه های استان است و دشت قزوین با داشتن توان و پتانسیل بالا برای فراوری و تامین مایحتاج عمومی هنوز نتوانسته نقش خود را بخوبی ایفا نماید و متاسفانه به دلیل بی برنامگی و نبود مدیریت منسجم و کارآمد با اجرای سیستم های نوین در بخش های کشاورزی و امور آب هنوز آب مورد احتیاج این بخش از منابع زیرزمینی تامین می گردد.

وی توضیح داد: در حال حاضر 780 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آبی زیرزمینی صورت می گیرد که تهدیدی جدی برای آینده استان است و اگر این شرایط مدیریت و کنترل نگردد با چالش های جدی روبرو خواهیم شد.

استاندار ادامه داد: در کنار همه این مسائل، توسعه کمی و کیفی کشاورزی از اولویت ها و دغدغه های اصلی و مهم کشور است که علاوه بر فراوری محصولات مورد احتیاج می تواند زمینه اشتغال زایی، رونق مالی و رشد صادرات غیر نفتی را به دنبال داشته باشد که این مسائل باید در کنار یکدیگر دیده شده و مدیریت گردد.

استاندار قزوین گفت:برای ساماندهی و مدیریت این موضوع احتیاجمند مدیریت علمی و دقیق منابع آبی هستیم تاضمن رونق بخشیدن به حوزه فراوری و اشتغال، از منابع آبی صیانت نموده و بحران و کمبود آب را پشت سر بگذاریم.

همتی با اشاره به پایین بودن نرخ بهره وری در واحدهای فراوریی و صنعتی مطرح نمود: حوزه صنعت نیز از گستردگی و تنوع بالایی در استان قزوین برخوردار است اما به دلیل پایین بودن بهره وری که موجب افزایش هزینه های فراوری شده با چالش روبرو است که در این خصوص باید زمینه تحقق سهم 5.2 درصدی صنعت در رشد مالی 8 درصدی را فراهم کنیم که این موضوع می تواند در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار گیرد.

استاندار اعلام کرد: حوزه های گردشگری و علوم پزشکی از دیگر زمینه های فعالیت و ضرورت های مهم استان است که می تواند در اولویت کارهای جهاد دانشگاهی برای همکاری مشترک قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 845

به "جهاد دانشگاهی در اقتصاد و ایجاد اشتغال نقش بیشتری ایفا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهاد دانشگاهی در اقتصاد و ایجاد اشتغال نقش بیشتری ایفا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید