خبرنگاران تکمیل خط لوله دوم دریایی پایانه صادرات نفت جاسک تا پایان بهمن ماه

به گزارش تور آسیایی ارزان، تهران- خبرنگاران- مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تکمیل خط دوم دریایی پایانه جاسک تا پایان بهمن ماه، گفت: تاسیسات لازم برای آغاز صادرات نفت و میعانات گازی از پایانه جاسک تا پایان امسال آماده می شود و اگر میعانات به این پایانه برسد صادرات را آغاز می کنیم.

خبرنگاران تکمیل خط لوله دوم دریایی پایانه صادرات نفت جاسک تا پایان بهمن ماه

محمد مشکین فام امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران با اشاره به اینکه از ابتدا برنامه ریزی ها بر آن بود تا زنجیره اول خاتمهه جاسک تا خاتمه سال جاری به خاتمه برسد، ادامه داد: فعالیت هایی که انجام می دهیم به همین دلیل است و تا آخر اسفندماه اولین زنجیره تمام خواهد شد.

وی افزود: خطوط دریایی در حال احداث است یک خط تکمیل شده و خط دوم را آغاز کرده ایم و امیدواریم خط دوم نیز تا خاتمه بهمن ماه تکمیل شود.

به گفته مشکین فام، در خاتمه بهمن ماه گوی شناور نصب شده و سامانه عملیاتی می شود.

وی با تاکید بر اینکه بخشی که مربوط به ما بود، آماده آغاز صادرات تا خاتمه سال جاری است، گفت: اگر میعانات گازی به خاتمهه جاسک برسد، صادرات انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، به امضای قرارداد اولیه توسعه میدان فرزاد اشاره کرد و افزود: این قرارداد با پتروپارس بسته شده و مطالعات بر روی میدان در جریان است. فاز اول قرارداد اصلی نیز در مرحله انعقاد است.

وی ادامه داد: جکت (پایه سکو) میدان فرزاد آماده است و امیدواریم سال جاری بارگیری شود.

وی در مورد میدان بلال نیز گفت: مطالعات بلال انجام می شود اما تصمیم گیری در مورد ادامه فعالیت در این میدان بستگی به گاز موجود د مخزن دارد. از همین رو یک چاه توصیفی، حفاری می شود و بر اساس آن تصمیم می گیریم که توسعه ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگاران، پیش از این سرپرست طرح خاتمهه نفتی جاسک با بیان اینکه عملیات احداث نخستین خط لوله دریایی 36 اینچ انتقال نفت خام خاتمهه صادراتی جاسک تکمیل شد، گفت که عملیات لوله گذاری این خط لوله 6 کیلومتری در دو مرحله توسط شناور لوله گذار سی مستر انجام شد.

طرح توسعه خاتمهه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، شامل 3 مجموعه خطوط لوله 48 اینچ خشکی و سیستم های اندازه گیری، 6 رشته خط لوله 36 اینچ زیردریایی، 3 مجموعه چندراهه دریایی و 3 مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی است که باید فاز نخست آن تا خاتمه سال جاری به بهره برداری برسد.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1504

به "خبرنگاران تکمیل خط لوله دوم دریایی پایانه صادرات نفت جاسک تا پایان بهمن ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تکمیل خط لوله دوم دریایی پایانه صادرات نفت جاسک تا پایان بهمن ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید