خطر جدید در کمین بازارهای نفت

به گزارش تور آسیایی ارزان، ضعیف شدن اقتصاد جهانی و کندی رشد تقاضا برای نفت به همراه رشد فراوری شیل آمریکا، مسئله اشباع عرضه نفت را در کانون توجه بازار قرار داده است؛ در حالی که موضوع نگران کننده اصلی، عدم عرضه کافی نفت در چند سال آینده خواهد بود.

خطر جدید در کمین بازارهای نفت

به گزارش ایسنا، مازاد عرضه مداوم باعث شد اوپک و هم پیمانانش توافق کاهش فراوری خود را تا اوایل سال میلادی آینده تمدید نمایند و اشباع عرضه جای نگرانی ها نسبت به کمبود عرضه به دلیل سرمایه گذاری ناکافی روی ذخایر نفت مرسوم را بگیرد.

مازاد عرضه و ضعیف شدن تقاضا، سال جاری قیمت های نفت را پایین نگه داشته است و قیمت های پایین روند رشد نفت شیل آمریکا که بزرگترین منبع رشد عرضه نفت بوده را دچار چالش نموده است.

به گفته تحلیلگران، فراوری نفت آمریکا تا چند سال آینده افزایش پیدا می نماید اما ممکن است در اوایل دهه 2020 به اوج خود برسد. شیل آمریکا عمده ذخایر قابل برداشت خود را تا سال 2024 حفاری خواهد نمود و در نتیجه شکافی در عرضه جهانی نفت ایجاد می گردد که تنها با کشف منابع فراساحلی مرسوم نفت قابل جبران خواهد بود.

سازمان های بین المللی نیز پیک رشد فراوری نفت شیل آمریکا را در مقطعی در دهه 2020 ارزیابی نموده اند؛ اگرچه اکثرا پیش بینی نموده اند که در اواخر دهه 2020 خواهد بود. سازمان ها، تحلیلگران، شرکت های نفتی ملی کشورهای اوپک چند سال است درباره کمبود عرضه که تا چند سال آینده در نتیجه سرمایه گذاری اندک پس از ریزش قیمت ها در سال 2014 ایجاد خواهد شد، هشدار می دهند.

کندی رشد فراوری نفت شیل آمریکا نیز، داستان کمبود عرضه جهانی نفت در پنج سال آینده یا زودتر از آن را تقویت می نماید؛ حتی با وجود این که اوپک و متحدانش در حال حاضر کوشش می نمایند اشباع عرضه را در بحبوحه کندی رشد تقاضا حذف نمایند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی اخیرا برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال 2019 را 100 هزار بشکه در روز کمتر نموده و 1.1 میلیون بشکه در روز تخمین زده است؛ اما همزمان انتظار دارد فراوری نفت سبک آمریکا تا سال 2025 به رشد خود ادامه دهد و پس از آن فراوری آن به تدریج کاهش پیدا کند.

همزمان مصرف جهانی نفت حداقل در یک دهه آینده به دلیل تقاضا از سوی پتروشیمیها، کامیونها و هواپیمایی روند رو به رشدی خواهد داشت و صنعت نفت باید برای تامین تقاضای پیش بینی شده، شمار پروژه های نفتی مرسوم تایید شده را دو برابر کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 1 آبان 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 369

به "خطر جدید در کمین بازارهای نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر جدید در کمین بازارهای نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید