رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان دستگیر شد

به گزارش تور آسیایی ارزان، شبکه سی ان ان اظهار داشت خالد باطرفی، سرکرده القاعده در شبه جزیره عربستان ماه اکتبر در عملیاتی در المهره یمن بازداشت شده است که بازداشت وی به منزله گنجینه ای از اطلاعات برای سازمان های مبارزه با تروریسم در سراسر دنیا است.

رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان دستگیر شد

سی ان ان بیان کرد، سازمان ملل بامداد امروز آدینه بیان کرد، باطرفی چند ماه پیش در یمن بازداشت شد.

سعد عاطف العولقی، معاون باطرفی هم در جریان همین عملیات امنیتی در شهر الغیضه در استان المهره یمن ماه اکتبر کشته شد.

این نخستین بار است که رسما بازداشت باطرفی تایید می گردد اما سازمان ملل اطلاعات بیشتری درباره عملیات یا محل فعلی باطرفی ارائه نکرد.

وبسایت اطلاعاتی پیرامون گروههای تروریستی و تندرو موسوم به سایت اوایل اکتبر گزارش های نامعتبری منتشر کرد که نشان می دهد نیروهای امنیتی یمن باطرفی را در استان المهره بازداشت کردند.

باطرفی اوایل سال 2020 پس از کشته شدن قاسم الریمی، سرکرده سابق در حملات هوایی آمریکا در یمن، سرکرده القاعده در شبه جزیره عربستان شد. وی از خانواده یمنی است اما در ریاض متولد شده و قبل از حادثه 11 سپتامبر با القاعده در افعانستان آموزش دیده و بعد به شاخه القاعده در یمن ملحق شد.

طبق اعلام سازمان ملل، باطرفی بعدها یکی از نظریه پردازان اصلی این تشکیلات بود و بعد هم رهبر شاخه القاعده در یمن شد.

براساس اعلام پایگاه خبری سایت، باطرفی نخستین فرمانده ارشد القاعده است که دستگیر می گردد. وی در زمان برعهده دریافت پستش به عنوان رهبر القاعده در یمن گفته بود، کشته شدن رهبران القاعده نشان دهنده درستی و اعتبارشان است و به همین دلیل بازداشتش این تشکیلات را که هدایتش پس از کشته شدن اسامه بن لادن، بنیانگذار القاعده برعهده ایمن الظواهر است، در تنگنا قرار خواهد داد.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1509

به "رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان دستگیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان دستگیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید