روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی طی سه دهه رو به توسعه بوده است

به گزارش تور آسیایی ارزان به نقل از خانه ملت، عوض بیک عبدالرزاقف سفیر قرقیزستان، بهادر عبداله اف سفیر ازبکستان، نعمت الله امام زاده سفیر تاجیکستان و احمد قربانف سفیر ترکمنستان در تهران، امروز (چهارشنبه 21 شهریور ماه) با حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و آقایان هادی شوشتری، مرتضی صفاری نطنزی و محمد ابراهیم رضایی دیگر اعضای این کمیسیون، دیدار و مصاحبه کردند.

روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی طی سه دهه رو به توسعه بوده است

فلاحت پیشه در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت روابط دوستانه کشورهای همسایه با یکدیگر، گفت: با توجه به پیوندهای تاریخی و فرهنگی مردم ایران با مردم کشورهای حوزه آسیای مرکزی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر تقویت هر چه بیشتر روابط با این کشورها راسخ است.

وی اضافه نمود: روابط ما با کشورهای حوزه آسیای مرکزی در سه دهه گذشته بطور متعادلی رو به توسعه بوده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تشکیل گروه های دوستی پارلمانی در مجلس شورای اسلامی با هر یک از کشورهای حوزه آسیای مرکزی، گفت: مجلس شورای اسلامی از تقویت روابط خود با مجالس کشورهای حوزه آسیای مرکزی استقبال می نماید و این آمادگی وجود دارد که موانع توسعه همکاری های فی مابین را برطرف نماید.

فلاحت پیشه اضافه نمود: با توجه به نقش و صندلی مجالس در ساختار سیاسی کشورها، باید از این ظرفیت به نفع مردم و در جهت تسهیل و تسریع همکاری های دو طرف بهره برد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خاتمه گفت: علاوه بر مناسبات دو جانبه، ما از تقویت همکاری های میان مجلس شورای اسلامی و کشورهای حوزه آسیای مرکزی، در مجامع منطقه ای و بین المللی پارلمانی نیز استقبال می کنیم.

لزوم توسعه روابط با ایران از سوی سفرای کشورهای مستقل مشترک المنافع

سفرای کشورهای مستقل مشترک المنافع نیز در این دیدار با اشاره به حسن همجواری ایران و کشورهای خود، بر استفاده از ظرفیت های دو طرف برای توسعه روابط تاکید کردند.

همچنین در این جلسه بر توسعه هر چه بیشتر روابط پارلمانی برای تسهیل همکاری های دولت ها و بخش های خصوصی دو طرف تاکید شد.

سفرای کشورهای مستقل مشترک المنافع در خاتمه این دیدار با اشاره به ارتقاء سطح اعتماد سیاسی میان کشورهای منطقه ابراز امیدواری کردند همکاری های این کشورها با جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت صلح و ثبات توسعه یابد.

شایان ذکر است آقایان شوشتری، مرتضی صفاری نطنزی و محمد ابراهیم رضایی نیز نکاتی را در خصوص سطح همکاری های کشورمان با سفرای کشورهای حاضر در این جلسه مطرح نموده و بر آمادگی پارلمان ایران برای همکاری های بیشتر با پارلمان های کشورهای حوزه آسیای مرکزی تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 شهریور 1397 بروزرسانی: 24 بهمن 1397 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 48

به "روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی طی سه دهه رو به توسعه بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی طی سه دهه رو به توسعه بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید