رویترز مدعی نشست احتمالی ایران با طرف های غربی درباره برجام شد

به گزارش تور آسیایی ارزان، رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک ناشناس گزارش داد، پس از اینکه کشورهای اروپایی از مواضع خود در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عقب نشینی کردند، ایران نشانه های دلگرم کننده ای در چند روز اخیر نشان داده است.

رویترز مدعی نشست احتمالی ایران با طرف های غربی درباره برجام شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک دیپلمات فرانسوی به رویترز گفته است: همه چیز در جهت درست پیش می رود و ما در این هفته و به ویژه در چند روز گذشته پیغام های مثبتی داشته ایم.

این منبع افزوده که هدف این بود همه قبل از آغاز تعطیلات نوروز در ایران دور میز جمع شوند.

این دیپلمات فرانسوی همچنین گفته است: ما تمام کوشش خود را می کنیم تا این (جلسه) در روزها یا هفته های آینده برگزار گردد.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به شرط افشا نشدن هویتش به رویترز گفته است: موضوع، دادن ضمانت درباره چیزی که ما انجام خواهیم داد نیست بلکه نشستن بر سر میز و مطمئن شدن از اینکه هر دو طرف گام اول و یا گام دوم را - هرچه که هست- بر می دارند و اقدامات مثبتی را اتخاذ می نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

سه کشور اروپایی عضو برجام پنج شنبه شب طی بیانیه ای اعلام کردند قطعنامه پیشنهادی خود علیه ایران را در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی پس گرفته اند تا به مدیرکل آژانس برای شکستن بن بست کنونی فرصت دهند.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم کشورمان در خصوص دلائل توقف پیگیری قطعنامه گفت که این اقدام می تواند چندین دلیل مهم داشته باشد: اول، عدم تمایل اعضای شورای حکام به قطعنامه و مغایر دانستن آن با شرایط و فرصت های موجود؛ دوم، نگرانی سه کشور از چگونگی واکنش ایران به تصویب قطعنامه؛ سوم، عدم توجیه فنی قطعنامه با وجود اظهار مدیرکل درخصوص تداوم کار با ایران و ضرورت حمایت از این جهت؛ چهارم، نگرانی از تحمل بار انتقاد شدید تخریب فضای همکاری و فرصت های موجود در اثر قطعنامه.

در همین حال، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنج شنبه در پیغامی توئیتری با تأکید بر اینکه برجام نمی توند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد، خواهان بازگشت همه طرف های برجام به اجرای تعهدات خود شد.

وی در ابتدای این پیغام توئیتری توضیح داد: برجام نمی تواند بار دیگر مورد مذاکره قرار گیرد؛ خلاص.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1558

به "رویترز مدعی نشست احتمالی ایران با طرف های غربی درباره برجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز مدعی نشست احتمالی ایران با طرف های غربی درباره برجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید