شرایط انتقال وام مسکن زوجین به خریدار انفرادی

به گزارش تور آسیایی ارزان، دی ماه سال گذشته سقف تسهیلات مسکن از محل خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن موسوم به تسه تغییر کرد. با این تغییر که در راستای ترمیم قدرت خرید متقاضیان مسکن صورت گرفت، سقف تسهیلات انفرادی خرید مسکن از محل اوراق مسکن همچون دیگر انواع تسهیلات قابل پرداخت از این محل افزایش قابل توجهی یافته است.

شرایط انتقال وام مسکن زوجین به خریدار انفرادی

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

از اوایل دی ماه سال گذشته تا به امروز، متقاضیان انفرادی تسهیلات اوراق مسکن در شهر تهران که پیش از آن قادر به دریافت تسهیلات 60 میلیونی از محل اوراق بودند، به تسهیلات 100 میلیونی برای خرید مسکن دسترسی پیدا نموده اند. متقاضیان انفرادی در مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر نیز از امکان دریافت تسهیلات 80 میلیون تومانی برخوردار هستند. متقاضیان سایر شهرها نیز می توانند تا سقف 60 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در ازای خرید اوراق تسه دریافت نمایند.

همچنین سقف این تسهیلات برای زوجین در شهر تهران به 200 میلیون تومان، در شهرهای عظیم 160 میلیون تومان و سایر شهرها به 120 میلیون تومان افزایش یافته است. امکان افزایش 40 میلیون تومان تسهیلات جعاله در ازای خرید 80 فقره اوراق تسه به مبالغ ذکر شده نیز چه در قالب انفرادی و چه در قالب زوجین، در صورت تمایل فرد تسهیلات گیرنده وجود دارد.

اما با توجه به اختلاف قابل توجه بین سقف های قدیمی تسهیلات اوراق و سقف های جدید تسهیلات اوراق، این پرسش ممکن است برای خریداران مسکن متقاضی استفاده از تسهیلات پیش بیاید که در صورت خرید خانه های وام دار، آیا این امکان وجود دارد که تسهیلات زوجین که در گذشته دریافت شده، اکنون به شکل انفرادی به خریدار جدید ملک منتقل گردد؟

پاسخ این پرسش مثبت است. با توجه به اینکه سقف تسهیلات اوراق مسکن در حالت انفرادی به 100 میلیون تومان افزایش یافته، تا 100 میلیون تومان از مانده بدهی (معادل سقف فعلی تسهیلات قابل پرداخت اوراق در حالت انفرادی) قابل انتقال به خریدار انفرادی ملک است. طبعا در صورتی که مانده بدهی بیش از این رقم باشد، فرد فروشنده که تسهیلات خود را به نام خریدار جدید منتقل می نماید، باید مابه التفاوت را با شعبه مربوطه تسویه کند.

در شرایط عادی انتقال مانده بدهی تسهیلات به خریدار جدید در صورت پرداخت نقدی 10 درصد از مانده میسر است، در حالی که اکنون با توجه به تمدید طرح میثاق در بانک مسکن این امکان تا سرانجام مهر ماه فراهم است که بدون پرداخت درصدی از مانده بدهی، تسهیلات به غیر منتقل گردد.

برای فروشندگانی که قصد خرید ملک جدید دیگری را با استفاده از تسهیلات بانکی ندارند، انتقال تسهیلات به خریدار جدید ملک قبلی می تواند جذاب تر از تسویه مانده اصل و سود با شعبه باشد و از طرفی برای خریدار جدید ملک نیز دریافت تسهیلاتی که یک یا چند سال از پرداخت اقساط آن سپری شده و عمده بخش سود تسهیلات پرداخت شده است، استفاده از این تسهیلات اغلب می تواند راهگشا و مطلوب باشد؛ مگر اینکه سقف مانده تسهیلات قبلی از سقف تسهیلاتی که فرد می تواند مستقیما دریافت کند، کمتر باشد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1158

به "شرایط انتقال وام مسکن زوجین به خریدار انفرادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط انتقال وام مسکن زوجین به خریدار انفرادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید