صادرات پرتقال مازندران به چین برای اولین بار در تاریخ

به گزارش تور آسیایی ارزان، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی از صادرات 10تن پرتقال مازندران به کشور چین برای اولین بار در تاریخ خبر داد و گفت: نقش این استان در صادرات محصولات کشاورزی برای ارز آوری و رونق مالی محوری است.

صادرات پرتقال مازندران به چین برای اولین بار در تاریخ

به گزارش ایرنا، محمد مهدی برومندی روز شنبه در چهاردهمین جلسه قرارگاه امنیت غذایی مازندران اظهار کرد: علاوه بر تولید سالم محصولات باغی تسهیل صادرات را داریم که با همین رویکرد بندر امیر آباد در مازندران به عنوان مرکز صادرات محصولات کشاورزی کشور در این خطه مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت حمل و نقل هوایی برای تصریح صادرات؛ یارانه سوخت حمل و نقل هوایی نیز مورد عملیاتی شده است.

این مقام مسوول شرح داد: تمام سردخانه ها و انبار های استان مازندران باید به سامانه انبار های عمومی متصل شوند تا ببینیم چه میزان محصول در انبار ها ذخیره شده و به کدام استان ارسال شده تا نظارت دقیق بر تولید داشته باشیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اصلاح و احیای باغات مازندران در سال تازه ورود پیدا خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در منطقه دودانگه شهرستان ساری بیش از هزار هکتار را می توان به تولید گل محمدی اختصاص دهیم و اعتبارات لازم برای اجرای این اقدام وجود دارد.

طبق آمار های رسمی، مجموع باغ های مرکبات مازندران 112 هزار هکتار است که از این میزان 110 هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران 80 هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، 30 هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران امسال حدود 2 میلیون و 800هزار تن انواع مرکبات در استان تولید شد. به طور میانه در یک هکتار باغ مرکبات 30 تا 40 تن محصول برداشت می شود.

برومندی با بیان این که، مازندران استان ویژه کشاورزی کشور است و نقش این استان در امنیت غذایی کشور بسیار مهم است، ادامه داد: مازندران را ایران کوچک می بینیم و وقتی بحث امنیت غذایی می شود فکر ها به سمت استان مازندران می رود که نه تنها برای تولید استان مهم است بلکه نقش پشتیبانی مرکز را هم دارد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: در شرایط جنگ مالی اقدام به تولید و تامین امنیت غذایی می کنیم و جهاد کشاورزی سفره دار مردم است و باید مراقب سفره مردم باشیم.

وی گفت سفره مردم با همت و تلاش جهاد کشاورزی مدیریت شد و بخشی از آن به همت همکاران جهاد کشاورزی مازندران است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی شرح داد: در ایام نوروز مازندران میزبان حضور میلیونی مسافران است و تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر این است در این ایام نباید کسری کالا داشته باشیم و ذخایر استراتژیک باید فراهم باشد.

برومندی به مسئله تولید اشاره کرد و افزود: هماهنگی بین زنجیره و تولید باید در استان روی دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اسفند 1401 بروزرسانی: 27 اسفند 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2242

به "صادرات پرتقال مازندران به چین برای اولین بار در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات پرتقال مازندران به چین برای اولین بار در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید