فراخوان مشکوک؛ چرا معترضان به تجمع امروز در بغداد دعوت شدند؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، میدان التحریر بغداد امروز و امشب شاهد تجمع هزاران معترض است که بر اساس فراخوانی مشکوک از استان های دیگر به پایتخت منتقل شده اند اما بعضی سیاسیون درباره اتفاقات ناگوار هشدار داده اند.

فراخوان مشکوک؛ چرا معترضان به تجمع امروز در بغداد دعوت شدند؟

به گزارش گروه بین الملل تور آسیایی ارزان، بغداد پایتخت عراق قرار است امروز و امشب شاهد تجمع بزرگ معترضان از چند استان این کشور باشد.

از روزهای گذشته فراخوانی از منابع نامعلوم در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه معترضان از چند استان به بغداد بیایند و در میدان التحریر تجمع نمایند. همراه با این فراخوان، درخواست ها و دعوت هایی نیز برای ورود به منطقه سبز منتشر شده است؛ جایی که محل ادارات و نهادهای دولتی و سفارتخانه های متعدد است.

عصر امروز معترضان پل الجمهوریه را بستند. منابع خبری می گویند معترضان علت این کار را جلوگیری از هرگونه حادثه تجمع و ازدحام خطرناک توصیف نموده اند.

تصویری از حاشیه تجمع در میدان التحریر. امروز

گفته شده که فعالان تحصن نماینده در میدان التحریر صاحب این دعوت هستند اما این فراخوان تردید و شک بسیاری از سیاسیون را برانگیخته است به گونه ای که احتمال می رود با روی دادن اتفاقات ناگوار یا اتفاقات مشکوک روزهای اخیر در چند استان مثل تیراندازی ناشناس به معترضان یا ترور بعضی اشخاص، از این ماجرا برای تبلیغات علیه عراق و حتی نیروهای الحشد الشعبی و گروه های نزدیک به ایران بهره برداری گردد.

طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات در چند استان عراق بخصوص پایتخت، سلسله اتفاقاتی مشکوک سبب شعله ور شدن خشم مردم شده است. ترور چند لیدر اعتراضات، تیراندازی به جمع معترضان در بغداد و حمله غافلگیرانه با ضربات چاقو به معترضان از جمله این اتفاقات است که رسانه های ضدمقاومت مثل شبکه الحره، شبکه العربیه و الحدث، کوشش می نمایند گروه های نزدیک به ایران مثل الحشد الشعبی را متهم جلوه دهند.

روزنامه الاخبار لبنان نیز امروز در گزارشی به این تردیدها اشاره نمود و نوشت، این دعوت تردید و هشدارهایی را برانگیخته است چرا که صاحبان دعوت، قصد دارند از آن در رسانه های جهانی بهره برداری نمایند و از آن در شبکه های اجتماعی فضای مجازی استفاده نمایند تا ایران و متحدانش را متهم جلوه بدهند و به الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اتهام قتل معترضان را وارد نمایند. در این چارچوب قیس الخزعلی گفته که مراد از تظاهرات امروز در بغداد انتقال آشوب به قلب پایتخت است.

الاخبار نوشت، طبق اطلاعات، منشأ این هشدارها، نگرانی های واقعی از تکرار اتفاقات شبب ششم دسامبر جاری در پل السنک و میدان الخلانی است که نُه نفر کشته و دهها نفر مجروح شدند.

روز دوشنبه (دیروز) نیز قیس الخزعلی رهبر جنبش مقاومت عصائب اهل الحق در بیانیه ای، خرابکاری ها در حاشیه اعتراضات را کار نفوذی ها دانست و گفت: خرابکاران که آتش زدن و قتل [مردم] کار آنهاست، در تظاهرات مسالمت آمیز رخنه نموده اند. راهکار [مشکل] ایستادن همه مقابل این طرح خرابکارانه و برداشتن نقاب از چهره آنان [خرابکاران] است. اگر تساهل کنیم، منافع مردم در خطر قرار می گیرد. همه باید مظاهر مسلحانه را از میادین محل تجمع و اعترضا دور نمایند و اجازه دهند تا نیروهای امنیتی نقش خود را ایفا نمایند.

الاخبار اضافه نمود، به همین دلیل است که دیروز عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور، بر عدم دخالت نیروهای الحشد الشعبی در مسائل امنیتی تأکید کرد و از آنان خواست که تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح [یعنی خودش] باشند تا از هر گونه شائبه و قرار دریافت در معرض اتهام، دور باشند.

الاخبار نوشت، به هر حال ظاهرا بعضی به دنبال این هستند که الحشد را وارد درگیری داخلی نمایند بخصوص بعد از آنکه بعضی منتسبان به آن (مشخصا بعضی اعضای سرایا السلام شاخه نظامی جریان صدر) ترجیح دادند به جای فرمانبرداری از رئیس سازمان الحشد الشعبی، تابع احزاب خود [یعنی جریان صدر] باشند.

با توجه به اتفاقات مشکوک چند روز اخیر در چند شهر عراق از جمله بغداد و کربلا، به نظر می رسد که ساعات آینده در بغداد، ساعات حساسی است. رایزنی های سیاسی برای انتخاب نخست وزیر دوره انتقالی هنوز در جریان است و احزاب به توافق نهایی نرسیده اند و همچنان اسم هایی مثل محمد شیاع السودانی، عبدالحسین عبطان و محمد ابراهیم بحر العلوم مطرح است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 609

به "فراخوان مشکوک؛ چرا معترضان به تجمع امروز در بغداد دعوت شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان مشکوک؛ چرا معترضان به تجمع امروز در بغداد دعوت شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید