نگرانی ها از به خطر افتادن حقوق زنان در افغانستان

به گزارش تور آسیایی ارزان، نگرانی ها از سوی قانونگذاران هر دو حزب اصلی در آمریکا و همچنین فعالان حقوق زنان در مورد از دست رفتن دستاورهای به سختی کسب شده در حوزه زنان و جامعه مدنی در افغانستان در صورت خورج شتابزده آمریکا از این کشور افزایش یافته است.

نگرانی ها از به خطر افتادن حقوق زنان در افغانستان

به نقل از سی.ان.ان، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اخیرا تاکید نموده مراعات ضرب الاجل اول مه برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان طبق توافق امضا شده بین دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق با طالبان سخت خواهد بود. با این حال نگرانی ها از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان قبل از مناسب شدن شرایط میدانی صرف نظر از تاریخ تقویمی این خروج و بروز پسرفتهای شدید و احتمالا فاجعه بار وجود دارد.

فاطمه گیلانی، یک فعال حقوق زنان و یکی از چهار زن حاضر در تیم مذاکره نماینده دولت افغانستان اخیرا در یک جلسه مجازی مجلسی با فراکسیون زنان، صلح و امنیت اظهار کرد: امروز زنان در افغانستان جایگاهی بسیار ویژه دارند. آنها قوی تر از هر زمان هستند و چیزی را که قبلا هرگز به دست نیامده کسب نموده اند. آنها را نمی توان نادیده گرفت. آنها نادیده گرفته نخواهند شد.

فوزیه کوفی، یکی از زنان دیگر حاضر در تیم مذاکرات دولت کابل برای مذاکرات با طالبان یادآور شد: در سال 2001 زمانی که دولت طالبان از قدرت سرنگون شد، من به همراه هزاران و میلیون ها افغان دیگر می توانستم در خیابان های کابل آزادانه بدون ترس شلاق خوردن یا کتک خوردن از بابت پوششم راه بروم.

کوفی که نماینده مجلس افغانستان بوده و از دو کوشش برای ترورش از جمله از سوی طالبان جان سالم به در برده اظهار کرد: برای من مساله مهم این نبود که چه کسی در افغانستان است و کدام ابرقدرت و سربازان کدام کشور در کشور من هستند. مساله مهم برای من به عنوان یک انسان این بود که توانستم آزادانه راه بروم و نفس بکشم.

او اظهار کرد: افغانستان تغییر نموده و همه ما از جان و مال گذشتیم تا افغانستان را به جایی که الان رسیده برسانیم.

گیلانی به حاضران در جلسه بحث مجازی گفت، خروج سربازان آمریکایی از کشورش باید شدیدا محتاطانه انجام گردد. کوفی هم ارزیابی کرد: اگر آمریکا الان از افغانستان خارج گردد این منجر به صلح نخواهد شد.

مایکل والتز، نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا که به عنوان رئیس مشترک کمیته مجلسی زنان، صلح و امنیت خدمت می نماید، اظهار کرد زمانی که به عنوان افسر نیروهای ویژه در افغانستان خدمت کرد شاهد بود که دختران مدرسه ای هدف رگبار مسلسل قرار گرفتند.

او اظهار کرد: من شاهد بودم که اسید روی صورتهای آنها پاشیده شد. ما دستاوردهایی عظیم حاصل نموده ایم. ما احتیاج داریم ازاین دستاوردها محافظت کنیم.

همچنین سناتور جین شهین، دموکرات و از ایالت نیو همپشایر به سی ان ان اظهار کرد، بسیار نگران است که دستاوردهای حاصل شده توسط زنان در افغانستان در صورت خروج آمریکا مورد حفاظت قرار نگیرند.

او گفت: من معتقدم ما نه فقط الزامی حقوق بشری برای حمایت از زنان داریم و این بخشی از کوششهای اجرا شده توسط ما از زمان ورودمان به افغانستان بوده بلکه همچنین مساله درباره تضمین ثبات در آینده در این کشور در هر گونه توافق است.

لوییس فرانکل، نماینده دموکرات کنگره آمریکا نیز که رئیس مشترک دیگر کمیته امنیت، صلح و زنان است نیز به ابراز نگرانی از ناپدید شدن دستاوردهای حاصل شده از سوی زنان در طی سالهای گذشته پرداخت.

او تاکید نمود: ما نمی خواهیم به عقب برگردیم. نمایندگان نگران کنگره با دولت ما همکاری نزدیک خواهند داشت تا هر کاری که به شکل معقول ممکن باشد را برای اطمینان یافتن از تداوم پیشرفت حاصل شده برای حقوق بشر در افغانستان انجام دهند.

مقامهای دولت بایدن مکررا گفته اند هر گونه توافق بین دولت افغانستان و طالبان باید از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها محافظت کند. مذاکرات بین افغانی تحت حمایت آمریکا رسما سپتامبر گذشته در دوحه آغاز شد اما پیشرفت کندی داشته است و قتل ها و حملات هدفمند به غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان توسط طالبان همچنان ادامه یافته است. وزارت امور خارجه آمریکا در روزهای اخیر اظهار داشت: سطح خشونت در افغانستان به طرزی غیرقابل قبول بالا است.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز متذکر شد، مذاکرات از جمله نشست ماه گذشته میلادی در مسکو شامل یک تعادل جنسیتی عادلانه نبوده اند.

او در ماه مارس به شورای امنیت سازمان ملل گفت: فرآیندی که زنان را کنار بگذارد یا مشارکت آنها را خرد سازد فاقد اعتبار بوده و در جلب اعتماد عمومی شکست می خورد.

آنی فورژایمر، یک دیپلمات با تجربه سازمان ملل که از 2017 تا 2018 معاون رئیس هیات مستقر در کابل بوده و تا مارس 2019 به عنوان معاون دستیار امور افغانستان در وزارت خارجه آمریکا خدمت کرد نیز به سی ان ان گفت: گفتن این که شما می خواهید از حقوق زنان حمایت کنید فرق دارد با این که اقدام واقعی در راستای انجامش اتخاذ کنید.

فورژایمر که هم اکنون برای مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی کار می نماید تاکید نمود: تا کنون دولت فعلی همنان دارد اقدامات درست را اتخاذ می نماید. نگرانی من از این است که آنها یک ضرب الاجل جدید برای خروج سربازان مشخص نموده و در مقابل این که این کار را مبتنی بر شرایط نمایند، یک تاریخ دیگر در تقویم برایش مشخص نمایند. اگر این کار مبتنی بر شرایط انجام گردد من فکر می کنم به این ترتیب آنها اهرمشان را بر طرفها اعمال نموده وبهتر می توانند از حقوق زنان، اقلیتها و جوانان محافظت نمایند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1605

به "نگرانی ها از به خطر افتادن حقوق زنان در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها از به خطر افتادن حقوق زنان در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید