هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی 02.02.02

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدیرکل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به عوارض و خطرات احتمالی تولد های مناسبتی و تقویمی برای مادر و نوزاد، گفت: انجام تولد های تقویمی اقدامی غیر اخلاقی و غیر قانونی است.

هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی 02.02.02

به گزارش ایسنا، دکتر سلمان حیدری درباره اولتیماتوم وزارت بهداشت به بیمارستان ها برای سزارین تقویمی در تاریخ 02.02.02، گفت: از آنجایی که در سزارین های تقویمی، زایمان به صورت غیرطبیعی صورت گرفته و مساله ای است که سلامتی نوزاد و حتی گاهی سلامتی مادر را هم به خطر می اندازد و می تواند به سلامت مادر و کودک آسیب بزند و از طرفی فرصت کافی برای بلوغ کامل جنین را نمی دهد، اقدامی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. از طرفی هم برای انجام این زایمان ها عمدتا سزارین انجام می گردد که این اقدام هم بر خلاف برنامه های بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت است و چندین خلاف در این زمینه انجام می گردد.

وی اضافه کرد: بر همین اساس وزارت بهداشت به صورت مکرر نسبت به این موضوع هشدار داده و بخشنامه ای را به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ابلاغ نموده است تا حتما از انجام این اقدام جلوگیری نمایند. در نظارت ها هم این موضوع مورد آنالیز قرار می گیرد و اگر مشاهده کنیم که مرکزی در تاریخ خاصی خارج از حد نرمال زایمان به صورت سزارین انجام داده، حتما تذکر داده می گردد و در صورت تکرار، حتما در درجه اعتباربخشی این مراکز تجدید نظر شده و کاهش درجه اعتباربخشی خواهند داشت. معمولا یک درجه از درجه اعتباربخشی مراکز متخلف کم می گردد که با توجه به دخل و خرج میلیاردی بیمارستان ها، همین کاهش یک درجه ای ممکن است در ماه یا سال، ضرر چند میلیاردی را برای یک مرکز بسته به مقدار دخل و خرجی که دارد، در پی داشته باشد.

حیدری با بیان اینکه وزارت بهداشت نظارت بر موضوع تولد های تقویمی را به صورت جدی پیگیری می نماید، گفت: بعد از گذشتن تاریخ تقویمی خاصی که پیش می آید، مانند 1402.02.02، حتما به صورت اعلام نشده از مراکز درمانی مختلف نظارت به عمل می آوریم تا بتوانیم اعمال قانون لازم را انجام دهیم. در عین حال برخورد با پزشکان خاطی در حیطه نظام پزشکی تعریف شده، معمولا ما پزشکان متخلف در این زمینه را هم به سازمان نظام پزشکی ارجاع می دهیم تا در کمیسیون انتظامی نظام پزشکی، برخورد لازم صورت گیرد.

مدیرکل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال گذشته نیز به علت تخلف تولد تقویمی به چندین مرکز درمانی تذکر دادیم، درباره عوارض احتمالی انجام تولد های مناسبتی، گفت: باید توجه کرد که مهمترین دستگاه حیاتی یک فرد دستگاه تنفسی اش است. برای تکامل و بلوغ کامل دستگاه تنفسی یک نوزاد، جنین باید تا آخرین روز هایی که از نظر علمی در نظر گرفته شده، در رحم مادر باشد تا به بلوغ کامل دستگاه تنفسی برسد. یکی از شایع ترین عوارض تولد های زودهنگام به علت انجام زایمان در تاریخی خاص، نارسایی تنفسی است که در این صورت نوزاد بایدبه دستگاه ونتیلاتور وصل گردد، اینتوبه گردد و ... در عین حال از جهاتی مانند کاهش وزن و ... نیز عوارضی برای نوزاد دارد. در عین حال زمانی که این عوارض رخ می دهد، ممکن است احتمال مرگ و میر هم بالا رود.

حیدری تاکید نمود: این اقدام برای خود مادر هم می تواند عوارض زیادی داشته باشد. زایمان طبیعی هم به نفع مادر است و هم به نفع نوزاد، اما وقتی به اجبار سزارین انجام می دهند، اولا راحتی زایمان های بعدی را از بین می برد و در عین حال ممکن است به عفونت محل عمل یا عوارض دیگری منجر گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2254

به "هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی 02.02.02" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی 02.02.02"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید