واردات نفت چین از ایران رکورد زد

به گزارش تور آسیایی ارزان، واردات نفت خام چین از ایران در ماه میلادی گذشته به رکورد 874 هزار بشکه در روز صعود کرد.

واردات نفت چین از ایران رکورد زد

به گزارش تور آسیایی ارزان، بر پایه آمار اداره کل گمرک چین، آخرین رکورد بالای واردات نفت از ایران 803 هزار بشکه در روز در آوریل سال 2014 بود.

واردات در ماه اوت شامل بشکه های نفتی بود که مستقیما به چین ارسال شدند و یک محموله نفتکش VLCC که در میانمار تخلیه شد و از طریق خط لوله چین-میانمار به پالایشگاهی در جنوب غربی چین ارسال شد.

آمار رهگیری تجارت اس اند پی گلوبال پلاتس نشان داد با حساب محموله های ماه میلادی گذشته، واردات نفت چین از ایران در فاصله ژانویه تا اوت به 304.05 میلیون بشکه رسید که 32.2 درصد بالاتر از مجموع واردات 229.99 میلیون بشکه نفت ایران در کل سال 2017 بود.

یک تحلیلگر مقیم هنگ کنگ گفت: بعید است واردات نفت ایران در ادامه سال افزایش بیش تری پیدا کند و رکورد بالای واردات ماه اوت احتمالا به دلیل کوشش خریداران چینی برای خرید هر چه بیشتر نفت ایران در آستانه بازگشت تحریم های آمریکا در نوامبر بوده است.

طبق آمار پلاتس، خریداران چینی احتمالا 17.42 میلیون بشکه یا معادل 581 هزار بشکه در روز نفت ایران را در اوت برای تحویل در سپتامبر بارگیری کردند. حجم مذکور 14.1 درصد کمتر از میانگین 676 هزار بشکه در روز ثبت گردیده در هشت ماهه سال جاری بوده است.

عمده نفت وارد گردیده از ایران توسط پالایشگاه های چینی مصرف می گردد. انتظار می رود چین با وجود تحریم ها، بزرگترین خریدار نفت ایران بماند زیرا پکن اعلام نموده که تجارت میان دو کشور با وجود تحریم های آمریکا به شکل عادی جریان خواهد داشت.

یکی از مدیران سینوپک هفته گذشته اظهار نموده بود اگر واردات نفت از ایران متوقف گردد، کسب و کار این شرکت آسیب خواهد دید و در ادامه اظهار نموده بود که این شرکت با طرف های مربوط برای خنثی کردن ریسک ها سرگرم گفت وگو است.

سینوپک بزرگترین پالایشگاه جهان از نظر میزان ظرفیت و تولید است و حدود دوسوم از نفتی که از ایران به چین وارد می گردد را گرفتن می نماید. طبق اظهارنامه سینوپک نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، این شرکت حدود 149.83 میلیون بشکه نفت ایران را در سال 2017 خریداری کرد که 8.6 درصد از کل ظرفیت نفت خام سینوپک بود.

این مدیر سینوپک اظهار نموده است: وابستگی سینوپک به نفت ایران طبیعی است زیرا بسیاری از پالایشگاه ها به شکلی تجهیز گردیده اند تا نفت خام ایران را تولید نمایند و ایران به طور مشروع و برای مدت طولانی احتیاج این پالایشگاه ها را تامین نموده است.

شرکت دولتی ژوهای ژنرانگ یک خریدار قراردادی مهم دیگر نفت ایران به منظور تامین احتیاج پالایشگاه های چین است. شرکت پتروچاینا نیز حدود 21.99 میلیون بشکه در سال نفت ایران را خریداری می نماید که این حجم معادل حدود 10 درصد از واردات به چین است.

این پالایشگاه در سال 2018 دو محموله نفت ایران را خریداری نموده که در ماه های ژوئن و اوت از طریق خط لوله چین-میانمار تحویل داده شدند. انتظار می رود یک محموله سوم به میزان حدود 1.99 میلیون بشکه نیز اوایل سپتامبر در میانمار گرفتن کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 24 بهمن 1397 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 40

به "واردات نفت چین از ایران رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات نفت چین از ایران رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید