وزیر ارتباطات از رفع موانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی خبر داد

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدت ها است مدیران وزارت ارتباطات و در راس آن ها، وزیر ارتباطات در حال تلاش برای بازپس گیری دارایی های زیرساختی از شرکت مخابرات ایران هستند.

وزیر ارتباطات از رفع موانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی خبر داد

آن ها اعتقاد دارند بر اثر یک اشتباه یا غفلت و سهو، در زمان خصوصی سازی شرکت مخابرات، همه دارایی های زیرساخت ارتباطی کشور مانند کابل های فیبرنوری، کانال ها، داکت ها و حوضچه های مخابراتی به این شرکت واگذار شده است و همین امر مانع بزرگی بر سر راه توسعه اینترنت خانگی است.

چون هر شرکت FCP که بخواهد اینترنت ثابت را توسعه دهد؛ باید ابتدا با مخابرات وارد مذاکره شود تا بتواند از این دارایی های زیرساختی استفاده کند.

اکنون، دیروز محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت یازدهم با توییتی گفت دولت لایحه بازپس گیری کانال ها، داکت ها، حوضچه های مخابراتی از مخابرات ایران را تصویب کرده است.

وزیر ارتباطات می گوید پس از 3 سال تلاش و پیگیری، خاتمه مانع بزرگی از پیش روی توسعه اینترنت ثابت خانگی برداشته شده است و قطعا در آینده شاهد شتاب گیری توسعه این بخش از اینترنت خواهیم بود.

به زبان دیگر، شرکت های اینترنتی FCP از این پس می توانند سریع تر و ساده تر در بخش توسعه اینترنت خانگی ADSL و VDSL و FTTH سرمایه گذاری کرده و زیرساخت های لازم را آماده سازی کنند.

البته، این لایحه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و قطعا مخابراتی ها که در مجلس هم کم طرفدار نیستند؛ به سادگی نخواهند گذاشت این لایحه به تصویب برسد.

طبق گفته جهرمی، این لایحه باید به تصویب مجلس هم برسد و در صورت تصویب مجلس این کانال ها در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار می گیرد تا از آن طریق در اختیار شرکت های خصوصی به منظور توسعه اینترنت ثابت قرار گیرد.

شرکت مخابرات ایران هم امروز گفت تا خاتمه سال 2 میلیون پورت VDSL تحویل خواهد داد. همچنین، مخابرات گفته است اگر بتواند سرمایه بیشتری تامین کند؛ قادر خواهد بود 2 میلیون پورت VDSL دیگر هم تا خاتمه سال 1400 تحویل دهد.

آیا این دو خبر نشان از شتاب گیری توسعه اینترنت خانگی می دهند؟ آیا باید امیدوار باشیم در ماه های آینده و به ویژه پس از استقرار دولت جدید، اینترنت ثابت در کشور با رشد و جهشی بزرگ روبرو باشد و مقداری فشار از روی زیرساخت های اینترنت موبایل کاسته شود؟

نظر شما کاربران عزیز درباره این دو خبر چیست؟ چقدر به توسعه اینترنت ثابت در آینده ای نزدیک امیدوار هستید؟

منبع: شبکه چی
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1725

به "وزیر ارتباطات از رفع موانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات از رفع موانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید