چرا ابتلای بچه ها به کرونا خطرناک است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، تعداد بچه ها مبتلا به کرونا در ایران افزایش پیدا نموده است.

چرا ابتلای بچه ها به کرونا خطرناک است؟

نیو صدر: در ابتدا گفتند بچه ها اصلا به کرونا مبتلا نمی شوند، بعد گفتند که در صورت ابتلا بیماریشان خفیف است و حالا می گویند بچه ها نه تنها به شکل بدون علامت ویروس را پخش می نمایند، بلکه این امکان وجود دارد که با پیامدهایی از بیماری درگیر شوند که حتی بزرگسالان هم با آن ها روبرو نمی شوند.

این موضوع می تواند خبری نگران نماینده برای کشور باشد، چراکه نه تنها مسئولان و کارشناسان بارها نسبت به درگیری کشور با موج بعدی کرونا هشدار داده اند، بلکه به نظر می رسد جوان ترها در این موج بیشتر با بیماری درگیر شوند. علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در این رابطه گفته بود که آنالیز گروه سنی مبتلایان نشان می دهد که متاسفانه در طول دو هفته اخیر با یک فرایند رو به رشد اما با شیب نسبتا ملایم میزان بستری ها در گروه سنی بین پنج تا 17 سال در استان تهران رو به رو بوده ایم، اگر چه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر 10 سال پایین است، اما حتی در گروه سنی صفر تا 10 سال نیز شاهد افزایش مرگ و میر بوده ایم.

این درگیری گروه های سنی پایین تر با ویروس کرونا می تواند نسبت به متفاوت تر بودن موج بعدی کرونا نسبت به موج های قبلی هشدار بدهد.

فریبا شیروانی فوق تخصص عفونی بچه ها، در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: مشکل این است که چون تعداد موارد بدون علائم بیشتر است، این احتمال وجود دارد که بچه ها به خصوص اگر تماس زیادی با محیط بیرون داشته باشند، بیماری را به داخل خانواه منتقل نمایند و حتی افراد سالمند فوت نمایند. بنابراین عدم رعایت مسائل بهداشتی در بچه ها خیلی خطرناک است، چراکه احتمال انتقال از بچه ها بدون علامت بیشتر است و هر کودکی باید عین بزرگسالان موارد را رعایت کند.

از سویی نه تنها بچه ها می توانند به مرکز شیوع کرونا در خانواده ها تبدیل شوند، بلکه مطالعاتی که در چند ماه گذشته اجرا شده است نشان می دهد که کرونا می تواند پیامدهای مرگبار و بسیار متفاوتی برای این گروه داشته باشد.

خانم دکتر شیروانی، اعلام شده که تعداد بچه ها مبتلا به کرونا افزایش پیدا نموده است، آیا شما این موضوع را بین بیماران خودتان هم مشاهده نموده اید؟

نمی توانیم دقیق بگوییم، چون بیمارستان های محدود نمایان گر تعداد بیماران در جامعه نیست، اما به طور کلی باید بگویم این باور که بچه ها مبتلا به کرونا اصلا با مشکل روبرو نمی شوند، درست نیست و حتی در بیمارستان های کودک دو یا سه تخت برای مریض های بدحال کرونایی قرار گرفته است.

خانواده ها دیگر باید به این موضوع فکر نمایند که ممکن است براساس قانون شانس، فرزندانشان به کرونا مبتلا شوند و به همین دلیل باید به شدت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری را رعایت نمایند. چراکه ممکن است فرزندشان دقیقا آن یک نفری باشد که با بیماری، خیلی شدید درگیر می گردد.

همچنین آن هایی که بیماری زمینه ای دارند باید بیشتر حواسشان باشد، چون این بیماری هیچ دارو و واکسنی ندارد، تنها راه چاره ادامه همان فاصله گذاری اجتماعی است.

اما بحث هایی درباره بازگشایی مدارس بخاطر نگرانی نسبت به کیفیت آموزشی مطرح شده که ممکن است منجر به کاهش فاصله گذاری اجتماعی در بین بچه ها گردد، به نظر شما راه چاره چیست؟

با توجه به این که الان به شکل مختصری این بیماری کنترل شده است و ما نمی دانیم که آینده این بیماری چیست و موج چهارم کی می آید، موارد جهش یافته ویروس در دنیا دیده می گردد، واکسیناسیون شروع نشده است و ... و این که برای کنترل بیماری باید اطمینان داشته باشیم، من فکر می کنم زود باشد که مثل قدیم یا حتی کمتر از آن بچه ها به مدارس بفرایند. باید صبر کنیم تا تعیین گردد تکلیف موج چهارم چیست.

از ابتدای پاندمی این باور وجود داشت که بچه ها یا مبتلا نمی شوند، یا به موارد خفیف مبتلا می شوند. با توجه به یافته های علمی جدید، کرونا برای بچه ها چه خطری دارد؟

مشکل این است که چون تعداد موارد بدون علائم بیشتر است، این احتمال وجود دارد که بچه ها به خصوص اگر تماس زیادی با محیط بیرون داشته باشند، بیماری را به داخل خانواده منتقل نمایند و حتی افراد سالمند فوت نمایند. بنابراین عدم رعایت مسائل بهداشتی در بچه ها خیلی خطرناک است، چراکه احتمال انتقال از بچه ها بدون علامت بیشتر است و هر کودکی باید عین بزرگسالان موارد را رعایت کند.

همچنین ابتلا به کرونا ممکن است پیامدهای خطرناکی برای بچه ها داشته باشد، قبلا فکر نمی شد که بچه ها مبتلای کرونا با عوارض قلبی درگیر شوند اما الان می دانیم این موضوع رخ می دهد، یا قبلا بزرگسالانی که در گروه های پرخطر قرار داشتند در ریسک عفونت کووید بودند، حالا می دانیم بچه های هم که بیماری زمینه ای قلبی یا کلیوی دارد، درگیر می شوند.

پس از عوارض این بیماری برای بچه ها درگیری های قلبی و مسائل عروقی است که حتی می تواند منجر به درگیری مغزی بگردد. همچنین درگیری سایر ارگان های بدن هم می تواند عنوان عارضه شدید ابتلا به کرونا باشد، یعنی فقط این بیماری ریه را درگیر نمی کند، بلکه همه اندام ها را می تواند درگیر کند و این امر در بچه ها هم صادق است.

آیا در این پیامدهای بیماری بین بچه ها و بزرگسالان تفاوتی هست؟

بله، مثلا بیماری کاوازاکی اصلا در بزرگسال ها دیده نمی گردد و فقط در بچه هاست، می دانیم این بیماری با کووید همزمانی پیدا نموده است و همچنین یک بیماری به نام التهاب مولتی سیستم بیشتر در بچه ها دیده می گردد و من به عنوان یک متخصص اطفال با آن بیشتر روبرو شدم. البته من شخصا مریضی نداشتم که با بیماری کاوازاکی درگیر گردد ولی بعضی از همکاران من چنین مشاهداتی انجام داده اند.

به طور کلی تعداد بچه های که به شکل شدید با کرونا درگیر می شوند خیلی کم است. در دیگر کشورها مواردی که بیماری شدید کرونا منجر به بستری شدن بچه ها می گردد متفاوت است و میزان آن از 2 تا 10 درصد است، البته از سویی موارد بدون علامت زیادی هم هستند که در این مشاهدات دیده نمی شوند.

اما هیچ آماری از بچه ها کرونایی که با بیماری مثل کاوازاکی درگیر شدند در ایران وجود ندارد، این موضوع نمی تواند منجر به جدی نگرفتن بیماری در گروه های سنی پایین بگردد؟

در ایران آمار این چنین و واضحی درباره بزرگسالان هم اعلام نشده است. در خصوص بچه ها مقالات مختلفی داخل کشور چاپ شده است تا عواملی که باعث شده بیماری شدید شده تعیین شوند و مثلا می گویند افزایش آنزیم های کبدی با شدت بیماری در ارتباط است. اما این که دقیقا چند درصد بچه ها علامت دار می شوند معلوم نیست، این در عدد در دنیا اولش دو درصد بوده و بعد بیشتر شده است.

گفته شد که آمار مرگ ومیر کرونا در زیر 10 سال در کشور افزایش پیدا نموده است، فکر می کنید علت چیست؟

با گذشت زمان شناخت عوارض بیماری در بچه ها بیشتر شده است، بخاطر همین ممکن است از اول هم این شرایط وجود داشته اما فکر می کردند علت مرگ چیز دیگری است. یعنی آمار مرگ ومیر افزایش پیدا ننموده است بلکه بیماری شناخته تر شده باشد. به هر حال یک سال است با این بیماری درگیر هستیم و شناختش سخت است.

در بزرگسال ها هم تصاویری که علائم بیماری وجود دارد ممکن است تغییر کند و شناخت ما نسبت به آن چیز دیگری بگردد، این امر برای بچه ها هم صادق است.

براین اساس، فکر می کنید بچه ها باید در اولویت تزریق واکسن در ایران قرار بگیرند؟

خیر، الان کسانی که در اولویت هستند یا سن بالا دارند، یا در گروه های حساس هستند و یا در سیستم بهداشتی کار می نمایند، بچه ها در اولویت واکسن نیستند.

البته باید این را هم بگویم که بحث واکسیناسیون به شکل خیلی جدی باید در کشور ما اجرا گردد، این کار در 49 کشور شروع شده است و کشور همسایه ما یعنی ترکیه هم شروع به واکسیناسیون نموده است. اما مراحل واکسیناسیون کشور ما تعیین نیست، این مقداری نگران نماینده است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1477

به "چرا ابتلای بچه ها به کرونا خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ابتلای بچه ها به کرونا خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید