چرا شاخص بورس به کانال 1.9 میلیون بازگشت؟ ، علت بروز اختلال در هسته معاملات ، افزایش ریسک سرمایه گذاران

به گزارش تور آسیایی ارزان، در حالی که در معاملات دیروز بورس، شاخص کل وارد کانال 2 میلیون واحدی شده بود، امروز دوشنبه 13 مردادماه به دلیل اختلال هسته معاملات، بازار با کاهش ورود سرمایه روبه رو شد و شاخص مجددا به کانال 1.9 میلیون بازگشت.

چرا شاخص بورس به کانال 1.9 میلیون بازگشت؟ ، علت بروز اختلال در هسته معاملات ، افزایش ریسک سرمایه گذاران

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، از سال 89 به بعد، اداره کل فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به خریداری نرم افزار اتوس اقدام کرد که در تمام سال های پس از استفاده از این نرم افزار، همواره هسته معاملات با ایراداتی رو به رو بوده است اما از آنجایی که بازار سرمایه با معامله گران محدودی سروکار داشت، این باگ نرم افزاری هیچ گاه مورد توجه افکار عمومی نبود اما طی ماههای گذشته با رونق تاریخی معاملات بورس و ورود بسیاری از سهامداران خرد به این بازار، این اختلالات تشدید شد.

هرچند که تلاش های تیم نرم افزاری سازمان بورس توانست باگ نرم افزاری اتوس را تا حدودی اصلاح کند اما این مسائل هیچ گاه به صفر نرسید و مرتفع نشد؛ حتی بارها این نرم افزار با هزینه های بالا آپدیت و به روزرسانی شد ولی این باگ از بین نرفت.

نهایتاً با افزایش تحریم ها از یک سو - که شرکت پشتیبانی کننده حاضر به اصلاح آن نشد - و از سوی دیگر، افزایش حجم معاملات بورس در یکسال گذشته، رفته رفته ایرادات هسته معاملات به چالشی دائمی و روزمره برای سرمایه گذاران بورسی تبدیل شد.

  • ورود بورس به ابرکانال دو میلیون | آینده بازار سهام | رصد بازار سرمایه از قله 2 میلیون

علت بروز این اختلال در هسته معاملات، سینک نشدن درخواست و سفارش گیری مشتری با حافظه سامانه و نرم افزار است به این صورت که مشتری، سفارش خرید یا فروش را ثبت می کند؛ ولی به دلیل اینکه در حافظه نرم افزار نمی تواند سینک و بر هم نشست داشته باشد، پیام خطا به سفارش دهنده ارسال می کند.

هسته معاملات همان سیستم پردازشگر اطلاعات مختلف و انجام معاملات بورس است که با توجه به حجم بالای اطلاعات و کاربری های مختلف، نیاز به سرعت بالا و ماژول های مختلف داشته و به همین دلیل، یک ابر سامانه پیچیده محسوب می گردد.

  • کارشناس بازار سرمایه: اختلال هسته معاملات، ریسک معاملات را افزایش داده است

مهدی محمود رباطی کارشناس بازار سرمایه درباره مسائل هسته معاملات گفت: برخی سرمایه گذاران فکر می کنند مسائل و ایراداتی که در هسته معاملات بروز می کند به خاطر عدم سرمایه گذاری سازمان بورس در این حوزه است و اعلام می کنند که چرا علیرغم کارمزدی که سازمان بورس از معاملات دریافت می کند، برای خرید سامانه جدید اقدام نمی گردد.

وی افزود: این در حالی است که 90 درصد مسائل هسته معاملات به تحریم ها برمی گردد؛ هسته معاملات بورس 90 درصد کشورها از 2 یا 3 شرکت بین المللی خریداری می گردد که پشتیبانی و به روز رسانی ها را هم همین شرکت ها انجام می دهند.

عضو کانون شرکت های کارگزاری بورس ادامه داد: شرکتی که هسته معاملات را به ایران واگذار کرده، به دلیل تحریم های ظالمانه علیه ایران حاضر به آپدیت آن نیست از آنجایی که این سامانه، از پیچیدگی بسیار بالایی برخوردار است، امکان اصلاح و به روزرسانی آن هم در داخل وجود ندارد.

وی یکی دیگر از عواملی که موجب فشار مضاعف به سامانه و تشدید اختلالات می گردد را پیشنهادگیری و معامله مستقیم سرمایه گذاران و سهامداران در بورس مطرح کرد و گفت: این در حالی است که در دیگر کشورها، سرمایه گذاران به کارگزاری ها سفارش خرید یا فروش می دهند و کارگزاری برای آنها معاملات را انجام می دهد.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، ورود مستقیم سرمایه گذاران به معاملات، سبب حجیم شدن هسته پردازش اطلاعات شده و این در حالی است که هسته معاملات امکان پاسخگویی به همه کاربران را ندارد.

وی این اتفاق را سبب وارد آمدن آسیب هایی نسبتاً جدی به اصل معاملات دانست و افزود: این اتفاق ریسک فعالیت در بازار را افزایش داده و امکان مظنه گیری را از کاربران گرفته است. درنتیجه معاملات افت کرده و بسیاری از معامله گران ترجیح می دهند در روزهایی که بازار با اختلال هسته معاملات روبه رو است، وارد فضای خرید و فروش سهام نشوند.

  • سامانه معاملات دو هسته ای می گردد

علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران نیز در واکنش به اختلال هسته معاملات و تدبیر سازمان بورس برای حل این چالش گفت: برای رفع مسائل در سامانه معاملات به زودی تغییراتی بنیادین انجام می دهیم. سهام حاضر در بازار بورس تهران به واسطه تراکنش های زیاد و مسائل سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو تایم زمانی معامله می شوند.

به گفته صحرایی، در این تغییرات، صنایع در دو زمان مختلف و دوره معاملاتی جداگانه سفارش گیری می شوند. بخشی از معاملات در زمان زودتر شروع می گردد از سوی دیگر، صنایعی که بیشترین سهام را در دل خود جای داده اند و چند صنعت دیگر هم در زمان دیگری که حدوداً تا ساعت 15 طول می کشد، معامله خواهند شد. این اتفاق صرفاً برای یک دوره کوتاه مدت است.

مدیرعامل بورس تهران شرح داد: در تصمیمی دیگر همان طور که در سال 97 هسته معاملاتی فرابورس و بورس را جدا کردیم، برای بورس تهران هم دو سامانه معاملاتی جدا در نظر گرفته ایم و به زودی دو هسته معاملاتی برای معاملات شرکت های حاضر در بازار سهام فعال می گردد.

  • آشنایی با 10 اصطلاح پرکاربرد بورس در روزهای رونق بازار سرمایه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1173

به "چرا شاخص بورس به کانال 1.9 میلیون بازگشت؟ ، علت بروز اختلال در هسته معاملات ، افزایش ریسک سرمایه گذاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شاخص بورس به کانال 1.9 میلیون بازگشت؟ ، علت بروز اختلال در هسته معاملات ، افزایش ریسک سرمایه گذاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید