چه کسانی مشمول یارانه کرونایی شدند؟ ، جزئیات نحوه پرداخت یارانه

به گزارش تور آسیایی ارزان، 7 میلیون ایرانی کم درآمد از اسفندماه مشمول دو نوع یاری و بسته حمایتی دولت شده اند؛ گروه اول 3 میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت هستند که برحسب بعد خانوار یاری ماهیانه 200 تا 600 هزار تومانی در چهارنوبت دریافت می نمایند و گروه دوم، 4 میلیون نفر شاغل آسیب دیده همچون کارگران و اصناف که وام یک تا دو میلیونی چهار درصدی بدون ضامن دریافت می نمایند.

چه کسانی مشمول یارانه کرونایی شدند؟ ، جزئیات نحوه پرداخت یارانه

به گزارش تور آسیایی ارزان به نقل از ایسنا، 7 میلیون ایرانی کم درآمد و دارای مشاغل خرد که در جریان شیوع کرونا آسیب دیده اند، از اسفندماه مشمول دو نوع یاری و بسته حمایتی دولت شده اند؛ گروه اول 3 میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت هستند که برحسب بعد خانوار یاری ماهیانه 200 تا 600 هزار تومانی در چهارنوبت دریافت می نمایند و گروه دوم، 4 میلیون نفر شاغل آسیب دیده همچون کارگران و اصناف که وام یک تا دو میلیونی چهار درصدی بدون ضامن دریافت می نمایند.

اولین خبر مربوط به اعطای بسته حمایتی کرونا 22 اسفندماه از سوی وزیر رفاه اعلام شد. شریعتمداری در پیامی توییتری نوشته بود که با دستور مهم رئیس جمهور و همراهی سازمان برنامه به کلیه افرادی که شغل خاص با درآمد ثابت ندارند، در اسفندماه یک بسته حمایتی پرداخت می گردد. این افراد با یاری بانک اطلاعات ایرانیان شناسایی یا ثبت نام می شوند.

پس از آن اخبار تکمیلی منتشر و تعیین شد که قرار است طبق دستور رئیس جمهور بسته حمایتی به اقشار کم برخورداری که کسب و کار آنان در آستانه سال نو، لطمه و خسارت جدی دیده اعطا گردد که بر اساس آن نوبت اول در اسفندماه و بسته های حمایتی دیگر نیز در ابتدای سال 99 در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت.

این یاری ماهیانه تا انتها دوره بیماری کرونا و آثار آن در چهار مرحله به مشمولان که 3 میلیون ایرانی در قالب یک تا یک و نیم میلیون خانوار هستند، تعلق می گیرد.

طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه بسته های حمایتی مذکور، غیر از حمایت معیشتی انتهای سال هستند.

علاوه بر گروه ذکر شده؛ گروه دومی که قرار است مشمول حمایت و جبران آسیب های کرونا شوند چهار میلیون نفر دارای مشاغل خرد هستند که به واسطه کسادی بازار شب عید با مسائل مواجهند. یک تا 2 میلیون وام قرض الحسنه با سود چهار درصدی و بدون ضامن برای این قشر در نظر گرفته شده که به صورت 27 ماهه از محل یارانه ها بازپرداخت خواهد شد.

این مبلغ در کارت یارانه و حمایت معیشتی شارژ می گردد و 3 ماه تنفس داشته و پس از آن به صورت اقساطی از افراد کسر می گردد؛ در این زمینه افراد نیازی به حضور در بانک یا آوردن وثیقه و ضامن ندارند و همین که تقاضا نمایند پرداخت خواهد شد.

  • 7 میلیون ایرانی، مشمول بسته های حمایتی جبران آسیب کرونا

اما در طرح دولت برای جبران آسیب کرونا، چه کسانی و چقدر بسته حمایتی می گیرند؟ در روز 25 اسفند ماه بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره توزیع بسته حمایتی به اقشار محروم و آسیب دیده شغلی ناشی از کرونا گفت: دستورالعمل جامعی در این خصوص به استان ها تهیه و ابلاغ شده که بر این اساس قرار است سه بسته حمایتی برای اقشار آسیب دیده مانند کارگران روزمزد، دستفروشان و … در نظر گرفته گردد.

وی با اشاره به اینکه تعداد این افراد در مجموع به 7 میلیون نفر می رسد، اضافه نمود: یکی از بسته های حمایتی تا انتها سال و دو بسته دیگر نیز در سال آینده به اقشار آسیب پذیر ارائه می گردد.

به گزارش ایسنا، دولت در 27 اسفندماه اولین نوبت بسته حمایتی کرونا را واریز کرد؛ طبق اعلام قبلی، پرداختی برای خانوار تک نفره 200 هزار تومان، دو نفره 300 هزار تومان، سه نفره 400 هزار تومان، چهار نفره 500 هزار و پنج نفره و بالاتر 600 هزار تومان بود.

بر اساس اطلاعات اعلامی؛ این خانوارها از بین یارانه بگیرانی گزینش شده اند که حداقل درآمد را داشته و مبلغ مورد نظر نیز به حساب یارانه آنها واریز می گردد. این سه میلیون نفر مشمول یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی و یاری معیشتی که در هر ماه پرداخت می گردد نیز می شوند.

بنا بر توضیحات قمصریان، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه فرایند پرداخت یارانه ویژه کرونا تا انتها خردادماه در سه نوبت دیگر ادامه خواهد داشت و این یاری ها به افرادی پرداخت می گردد که مطلقا فاقد هرگونه درآمد مستمری باشند، لذا مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، بازنشستگان و مستمری بگیران مشمول دریافت این یاری ها نیستند. همچنین این یارانه به افرادی که حقوق ثابت دارند و مقرری دریافتی به حسابشان واریز می گردد، تعلق نخواهد گرفت.

شناسایی مشمولان یارانه کرونا بر اساس داده های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و سایر بانک های اطلاعاتی مثل نظام بانکی و صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی انجام می گردد و ثبت نام و گزینشی صورت نگرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 919

به "چه کسانی مشمول یارانه کرونایی شدند؟ ، جزئیات نحوه پرداخت یارانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی مشمول یارانه کرونایی شدند؟ ، جزئیات نحوه پرداخت یارانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید