کمیته گردشگری طبیعی و روستایی در استان یزد راه اندازی می گردد

به گزارش تور آسیایی ارزان، به منظور راه اندازی کمیته گردشگری طبیعی و روستایی استان یزد، جلسه ای با حضور مدیرکل، سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی استان و مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد در محل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد تشکیل شد.

کمیته گردشگری طبیعی و روستایی در استان یزد راه اندازی می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی این استان در ابتدای این جلسه گفت: گردشگری روستایی یکی از حوزه های مهم گردشگری طبیعی و از شاخه های گردشگری فرهنگی به شمار می رود که یاری می نماید تا برنامه های مکمل برای روستائیان و عشایر فراهم آمده و با افزایش سطح رفاه زندگی روستاییان، مهاجرت آنها کاهش یافته و از این طریق یکی از عوامل مهم توسعه کشور و استان فراهم گردد.

فاطمی در ادامه با اشاره به منافع سرشاری که گردشگری روستایی برای جامعه گردشگر پذیر روستایی فراهم می نماید، اضافه کرد: برای تحقق توسعه گردشگری روستایی و عشایری مشارکت بخش خصوصی، سمن ها و کمیته های تخصصی گردشگری و بویژه کمیته گردشگری پایدار، طبیعی و روستایی و گردشگری الکترونیک، گردشگری خوراک و تعاونی های روستایی ـ عشایری لازم و لازم است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در ادامه تدوین سیاست های توسعه گردشگری طبیعی و روستایی، برقراری تعامل بین دستگاههای ذیربط، معرفی مناطق و محدوده های مستعد طبیعت گردی در استان، فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری بخش غیردولتی و جلب حمایت بخشهای دولتی و غیردولتی، تشویق و ترویج فرهنگ طبیعت دوستی، طبیعت گردی و اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی، تصویب شرایط و دستورالعمل های تخصصی و فنی موسسات طبیعت گردی، تایید صلاحیت و نظارت بر نحوه فعالیت آنها، حمایت و پشتیبانی از موسسات دارای مجوز فعالیت طبیعت گردی و کانونها و جوامع محلی و غیردولتی واجد صلاحیت و فعال در این خصوص را از مهمترین وظایف این کمیته برشمرد و به اهم اقدامات انجام شده در استان به منظور تشکیل این کمیته اشاره نمود.

در این جلسه محمود زارع رشکوئیه مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد نیز ضمن اشاره به اهمیت توسعه گردشگری در مناطق روستایی برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان و بازگرداندن آنها به روستاها و مهاجرت معکوس، در مورد اهمیت رویدادها و برنامه های فرهنگی در روستاها و تاثیر آنها در اقتصاد مناطق روستایی و ایجاد اشتغال مطالبی مطرح نمود.

وی همچنین در مورد اهمیت آموزش و فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب روستاها، اهمیت همراهی جوامع محلی و متولیان روستاها اعم از دهیاران و بخشداران و ... توضیحاتی ارائه کرد.

تهیه اپلیکیشن برای روستاهای هدف و معرفی جاذبه های طبیعی، شبکه سازی بوم گردی ها، قلعه ها و زیرساخت های گردشگری، تشکیل کمیته های متناظر جهت رونق گردشگری روستایی در 21 بخش استان، معرفی کلیه ظرفیتهای گردشگری روستایی و آموزش جوامع محلی، دهیاران و متولیان بخش گردشگری روستاها از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 159

به "کمیته گردشگری طبیعی و روستایی در استان یزد راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته گردشگری طبیعی و روستایی در استان یزد راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید