گردانندگان تظاهرات میدان تحریر بغداد، رادیو و روزنامه درست کردند

به گزارش تور آسیایی ارزان، گردانندگان ناشناس تظاهرات میدان تحریر در پایتخت عراق در فعالیتی تازه اقدام به ایجاد رسانه های خاص خود کردند.

گردانندگان تظاهرات میدان تحریر بغداد، رادیو و روزنامه درست کردند

به گزارش تور آسیایی ارزان آنلاین به نقل از ایرنا، این رسانه شامل یک نشریه به نام تٌکتٌک (موتور سه چرخه های معروف هندی) است که راننده های موتور سه چرخه ها آن را بین تظاهرنمایندگان توزیع می نمایند تا تظاهرنمایندگان از اخبار تظاهرات آگاه شوند.

هم زمان گردانندگان ناشناس تظاهرات بغداد از آماده شدن برای راه اندازی یک ایستگاه رادیویی خاص در میدان تحریر خبر داده اند.

گفته می گردد که ایجاد این رسانه های خاص توسط بعضی از تظاهرنمایندگان از بیم قطع اینترنت و عدم دسترسی به اخبار تظاهرات به وسیله شبکه های اجتماعی اجرا شده است.

  • مجله نهادها و مفاهیم ارتباطات

دور اول تظاهرات در اول اکتبر به دلیل اقدام فوری دولت در قطع اینترنت، این تظاهرات بعد از چند روز آرام شد اما به محض بازگشت اینترنت، تظاهرات ها در 25 اکتبر دوباره از سرگرفته شده است.

نشریه تکتک در شماره اول خود یک مانیفست از مطالبات تظاهرنمایندگان در 10 بند منتشر نموده که بخشی از این مطالبات اسقاط نظام، حذف کلیه احزاب کنونی از روند سیاسی، برگزاری انتخابات زیرنظر سازمان ملل و همچنین استعفای دولت، انحلال مجلس، تغییر نظام سیاسی و جایگزین شدن نظام ریاست جمهوری به جای مجلسی در عراق است.

اولین سرمقاله این نشریه را نیز یکی از راننده های موتورسه چرخه ها با عنوان غیر ممکن در عراق وجود ندارد به رشته تحریر درآورده است.

بعضی از هنرمندان نیز در روزهای گذشته دست به دیوارنگاره ها و دیوارنوشته هایی در تونل میدان تحریر و دیوار ساختمان بلند مرتبه این میدان که به رستوران ترکی معروف زده اند.

بعضی از این طرح ها دارای حس هنری بالایی است که تظاهرات و خشم عمومی تظاهرنمایندگان را علیه طبقه سیاسی حاکم و همچنین بعضی گزاره های میدان تحریر که به سمبلی برای تظاهرات ها تبدیل شده اند، به ترسیم کشیده اند.

عده ای از تظاهرنمایندگان نیز از اینکه میدان تحریر در حال تبدیل شدن به صحنه جشن و پایکوبی جوانان است و مردم اصل مطالبات اجتماعی را به نفع این فضای کارنوالی فراموش می نمایند، خرده گرفته اند.

در این راستا پاره ای کوشش ها برای کاستن از چهره شدید کارناوالی بودن تظاهرات و صحنه های پایکوبی و شادمانی میدان تحریر با اشاره به جوانانی که در این میدان به قتل رسیده شروع نموده اند تا جلوی این جشن ها و پایکوبی را بگیرند یا حداقل از شدت آن بکاهند.

میدان تحریر به ویژه عصرها تبدیل به مکانی برای گشت و گذار و بازدید خانواده های اهل بغداد شده و این خانواده ها از نزدیک مظاهر جشن و شادی که در این میدان وجود دارد را مشاهده می نمایند و رفته رفته در ساعات های میانی شب تا چند ساعت بعد از نیمه شب، صحنه فشار عده ای از معترضان برای عضو از خط های امنیتی در پل های جمهوری و سنک حد فاصل دو سوی رودخانه دجله برای رساندن خود به منطقه سبز و چندین مرکز دولتی و سفارتخانه خارجی دیگر می گردد و نیروهای امنیتی نیز گاه با شلیک گاز اشک آور، گلوله های صوتی و یا تیراندازی هوایی کوشش می نمایند افراد را از اطراف دیوارهای بلند سیمانی که در عرض این پل ها تعبیه شده و آن را مسدود نموده است، دور نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 527

به "گردانندگان تظاهرات میدان تحریر بغداد، رادیو و روزنامه درست کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردانندگان تظاهرات میدان تحریر بغداد، رادیو و روزنامه درست کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید