گزیده&zwnjهای نفتی هفته

به گزارش تور آسیایی ارزان، برگزاری نشست اوپک و اوپک پلاس، تقدیم بودجه 1400 به مجلس، برگزاری نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی و آمادگی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای تامین سوخت زمستانی را می توانید در گزیده های نفتی این هفته بخوانید.

گزیده&zwnjهای نفتی هفته

اوپک - اوپک پلاس: مهمترین رویداد این هفته نفت را می توان برگزاری یکصد و هشتادمین نشست سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و دوازدهمین نشست اوپک پلاس در روزهای دوشنبه (10 آذرماه) و پنجشنبه (13 آذرماه) دانست. اوپکی ها در نشست دوشنبه خود پس از چهار ساعت مذاکره با وجود اجماع نسبی بر تداوم توافق کاهش فراوری، تصمیم نهایی را به نشست با اوپک پلاس موکول کردند؛ پایان اعضای اوپک پلاس پس از دو روز مذاکره فشرده شامگاه پنجشنبه بر سر افزایش فراوری روزانه 500 هزار بشکه ای برای ژانویه سال 2021 میلادی به اجماع رسیدند و تصمیم گرفتند برای مشخص مقدار تسهیل کاهش فراوری (افزایش فراوری) در ماه های آینده، هر ماه بر اساس شرایط بازارهای دنیای نفت نشست برگزار نمایند. بر اساس این تصمیم، کاهش فراوری روزانه فراورینمایندگان عضو ائتلاف اوپک پلاس از رقم 7 میلیون و 700 هزار بشکه در ماه ژانویه 2021 به 7 میلیون و 200 هزار بشکه در روز می رسد. بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از نشست اوپک و پیش از نشست اوپک پلاس اما گفت: کار دنیا را باید بر مبنای مذاکره و حوصله پیش برد. مذاکره و حوصله اما قفل نشست اوپک و اوپک پلاس را پس از ساعت ها مذاکره گگردد. قیمت نفت پس از این تصمیم اوپک پلاس به مرز 50 دلار برای هر بشکه نزدیک شد.

دولت و مجلس: بودجه سال 1400 کل کشور چهارشنبه برابر با 12 آذرماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. در این لایحه صادرات نفت روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه و قیمت هر بشکه نفت هم حدود 40 دلار مشخص شد. سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی هم 20 درصد لحاظ شد.

این هفته همچنین حسن روحانی، رئیس جمهوری در نشست هیئت دولت ااعلام کرد که با وجود اینکه در بخش دوم سال 93 قیمت نفت با سقوط بی سابقه از 120 دلار به 30 دلار برای هر بشکه رسید، توانستیم کشور را بدون تکانه های مالی اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته ای را هم در سال 93 و 94 ادامه دهیم و با دستیابی به توافق هسته ای گشایش های زیادی در کشور ایجاد شد و اقتصاد رونق گرفت.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه هم در نشست خبری خود اعلام کرد: بازار نفت و گاز بازاری رقابتی است و باوجود همه فشارهای آمریکا که ایران را از بازار دنیا و منطقه حذف کند ناکامی های زیادی داشته است.

نفت و مرکز پژوهش ها: نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی این هفته در مرکز پژوهش های مجلس برگزارشد. بیژن زنگنه، وزیر نفت که در این نشست حضور داشت، اظهار کرد که سندهایی متعددی برای ریل گذاری تا سال 1420 آماده نموده ایم که امیدواریم براساس آن به ظرفیت فراوری 6.5 میلیون بشکه نفت تا سال 1420 دست یابیم. علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس هم دراین نشست گفت: در این کارگروه های مشترک با لحاظ معایب و محاسن، برنامه مدونی در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای حوزه نفت و گاز تدوین می گردد.

تامین سوخت پایدار: با شروع روزهای سرد سال، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از آمادگی کامل این شرکت برای تأمین سوخت زمستانی مصرف نمایندگان در بخش های خانگی، تجاری، صنعتی و نیروگاهی در زمستان پیش رو و نیز مقابله با سیلاب های احتمالی اطلاع داد و تاکید نمود که هم اکنون سوخت موردنیاز هموطنان در مناطق سردسیر و سخت گذر به مقدار کافی ذخیره شده است. از دیگر اخبار بخش پالایش و پخش فرآورده های نفتی باید به برگزیده شده پالایشگاه تهران به عنوان برترین شرکت زیست محیطی در میان 10 پالایشگاه کشور اشاره نمود.

دیگر اخبار: کلیدخوردن طرح توانمندسازی نیروهای قرارداد مدت موقت نفت، تحویل نخستین مجموعه الکتروپمپ های طرح گوره - جاسک در آینده نزدیک، اهدای 2 هزار تبلت به دانش آموزان بازمانده از تحصیل شهرستان ماهشهر از دیگر اخبار صنعت نفت در هفته جاری بوده است.

گزیده های نفتی هفته: نفت ایران و بایدهایی فراتر از بایدن و عددهای دردسرساز عنوان دو یادداشتی است که به تحلیل بازگشت نفت ایران به بازار و آنالیز اعداد کاهش فراوری در توافق اوپک پلاس پرداخته است. خواندن آنها پیشنهاد می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1388

به "گزیده&zwnjهای نفتی هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزیده&zwnjهای نفتی هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید