آمادگی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای پرتاب

به گزارش تور آسیایی ارزان، تلسکوپ فضایی جیمز وب با وجود تأخیرهای متعدد، بحران های مالی و چالش های فنی، انتها با گذراندن آزمون های نهایی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می شود.

آمادگی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای پرتاب

به گزارش خبرگزاری مالی ایران به نقل از فوربز، جدیدترین تلسکوپ فضایی ناسا موسوم به جیمز وب(JWST) با متحمل شدن چندین تعویق و پشت سر گذاشتن بحران های مالی و چالش های فنی، به نظر می رسد پایان با پشت سر گذاشتن یک آزمایش عظیم و نهایی برای پرتاب در ماه اکتبر 2021 آماده شده است.

طبق گفته ناسا، تک تک اجزای این تلسکوپ فضایی به طور کامل ساخته، مونتاژ و یکپارچه شده اند.

ناسا می گوید آزمایش های دقیق پیش از راه اندازی می تواند شانس ما را برای موفقیت جیمز وب به حداکثر برساند.

این تلسکوپ نه تنها عظیمترین تلسکوپ فضایی ساخته شده است بلکه دارای پیچیده ترین ساختار نیز هست.

این آزمایشات نهایی و سخت به تلسکوپ امکان می دهد تا از شرایط سخت پرتاب، بدون آسیب دیدگی جان سالم به در ببرد و عملکرد موفقی در فضای عمیق داشته باشد.

همه اجزای جیمز وب باید به درستی باز شوند و کامل استقرار یابند تا بهترین عملکرد را ارائه دهند.

بخش های آینه اصلی باید باز شوند و در فاصله 20 نانومتر از هم در یک ردیف قرار بگیرند.

ضمن اینکه هر پنج لایه سپر خورشیدی جیمز وب نیز باید بدون گرفتگی، پاره شدن یا جدا شدن باز شوند.

آزمایشات قبلی آسیب پذیری هایی را که ممکن است در هنگام پرتاب و راه اندازی و باز شدن و استقرار در فضا ایجاد شوند، نشان داد و اصلاحات و بهینه سازی های ساختاری اجرا شد. اکنون آزمایشات نهایی، جیمز وب را کاملا آماده می کند.

ناسا و شرکت نورثروپ گرومن که مسئولیت ساخت این تلسکوپ فضایی را بر عهده دارد، در تاریخ 6 اکتبر آزمایش نهایی فشار محیطی را بر روی جیمز وب با موفقیت به پایان رساندند.

این تلسکوپ فضایی طی چند هفته اخیر تحت آزمایش های سختی قرار گرفته و شرایط سخت تری را نسبت به پرتاب واقعی تجربه کرده است و حتی از فشارهای صوتی با فرکانس بالا از جمله صداهای بیش از 140 دسی بل نیز جان سالم به در برده است.

آزمایش ارتعاش سینوسی نیز این فضاپیما را به شدت لرزاند و میزان آن حتی به بیش از لرزش هایی رسید که داخل موشک پرتاب کننده تجربه خواهد کرد و بر خلاف آزمایش های قبلی، همه اجزا سلامت ماندند و عملکرد بهینه خود را حفظ کردند.

حالا فقط آزمایش باز شدن سپر خورشیدی و آینه، به علاوه ارزیابی نهایی سیستم ها، به عنوان نقاط عطف قبل از پرتاب باقی مانده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که سوار بر موشک آریان 5(Ariane 5) راهی فضا خواهد شد، در تاریخ 31 اکتبر 2021 از گویان فرانسه به فضا پرتاب خواهد شد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین تلکسوپ فضایی هابل خواهد بود. تلسکوپ جیمز وب با اندازه ای عظیم تر و قدرتی بالاتر و البته هدف هایی متفاوت در حال آماده شدن است. این تلسکوپ دارای آینه ای عظیم است که بر قدرت رصدگری آن می افزاید و به علاوه نسبت به هابل دورتر از زمین مستقر خواهد شد. بودجه 8.8 میلیارد دلاری تلسکوپ فضایی جیمز وب آن را به یکی از عظیمترین و پرهزینه ترین پروژه های تاریخ ناسا مبدل ساخته است. چهار ابزار علمی بسیار پیشرفته نیز برای تلسکوپ فضایی جیمز وب در نظر گرفته شده است.

آینه اصلی جیمز وب که عنصر بصری این تلسکوپ است، از 18 قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه ای با قطر 6.5 متر را تشکیل می دهند. این آینه بسیار عظیمتر از آینه هابل با قطر 2.4 متر است. بر خلاف هابل که طیف های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (0.1 تا 1 میکرومتر) را مشاهده می کند، تلسکوپ جیمز وب در محدوده فرکانس پایین تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق مادون قرمز (0.6 تا 27 میکرومتر) رصد خواهد کرد که به آن اجازه می دهد اجرام عظیم انتقال به سرخ را مشاهده کند که برای هابل بیش از حد دور و بسیار قدیمی هستند.

این تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند اشعه مادون قرمز را بدون تداخل دریافت کند، بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید قرار خواهد گرفت و یک آفتابگیر عظیم آینه و دیگر قطعات تلسکوپ را در دمای زیر 223/2- درجه سانتی گراد نگه می دارد. تلسکوپ جیمز وب توسط ناسا با مشارکت آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده است و به افتخار جیمز ای. وب که از سال 1961 تا 1968 به عنوان مدیر ناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته، نامگذاری شده است.

اکنون با تکمیل تدریجی آزمایشات نهایی، جهان در انتظار پرتاب این تلسکوپ فضایی پیشرفته و کشف رمز و رازهای جهان هستی است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1277

به "آمادگی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای پرتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای پرتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید