از بنزین سفر چه خبر؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، معاون گردشگری گفت: سهمیه بنزین سفر فعلا پیگیری و مطالبه نمی گردد.

از بنزین سفر چه خبر؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لوکس کانادا هستید با ما همراه شوید

علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ پیش تر و در روزهایی که اخباری مبنی بر پیگیری او از وزیر نفت برای تخصیص سهمیه ای با عنوان بنزین سفر منتشر شده بود، به ایسنا گفته بود که چنین درخواستی نداشته و اصلا نامه ای درباره اختصاص اختصاص سهمیه بنزین ویژه سفر ننوشته است. او درباره این که قرار است این وزارتخانه به عنوان متولی سفر پیگیری این موضوع باشد هم پاسخی کلی داده بود که سهمیه بنزین سفر را باید موردی درخواست کنیم و از دولت این سهم را بگیریم.

طبق آخرین داده های مرکز آمار، بیشترین سفر ایرانی ها با خودروی شخصی انجام می گردد. در بهار سال 97 تردد حدود 69 میلیون خودروی شخصی بین شهرها ثبت شده است که با احتساب 13 میلیون 221 هزار و 851 خودروی شخصی متعلق به دیگران و 16 میلیون و 847 هزار و 352 سواری کرایه ای، نقش این وسیله نقلیه در سفرهای مردم معین می گردد.

با این وجود ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم راستا با سخن وزیر به ایسنا گفت: فعلا سهمیه ای با عنوان بنزین سفر مطرح نیست.

طرح سهمیه بندی بنزین و اصلاح نرخ آن از 24 آبان ماه 24 آبان ماه به اجرا گذاشته شد. بر این اساس سهمیه اختصاص یافته به خودروهای شخصی بنزینی 60 لیتر و دوگانه سوز 30 لیتر مشخص شد. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای 1500 تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شد.

معاون گردشگری با بیان اینکه این طرح مصوبه دولت بوده و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تابع آن است، اضافه نمود: هرچند ما دنبال این هستیم فضایی را آماده کنیم تا در صورت تخصیص سهمیه ای ویژه به بخش گردشگری، احتمال سوءاستفاده از آن مطرح نگردد. وقتی چنین زیرساختی آماده شد این امکان را داریم که سهمیه بنزین ویژه گردشگری دریافت کنیم.

معاون گردشگری همچنین درباره نحوه تخصیص و مصرف این سهمیه ویژه شرح داد: قرار است ما برای اتومبیل های در اختیار تعدادی از شرکت های حمل و نقل گردشگری که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز می گیرند، پلاک ویژه گردشگری دریافت کنیم. اکنون در حال رایزنی با هدایت و رانندگی هستیم. اگر این زیرساخت فراهم گردد، آن سهمیه بنزین که احتمالا دریافت گردد، به این خودروهای پلاک گردشگری اختصاص خواهد یافت. این کار مزیت دیگری هم دارد؛ باعث می گردد محدودیت های هدایت و رانندگی برای خودروهای گردشگری رفع گردد.

تیموری گفت: اگر اکنون این سهمیه ویژه اختصاص یابد، امکان آن را نداریم که متوجه شویم این سهمیه ویژه در حوزه سفر استفاده شده است یا خیر. بنابراین فعلا در حال آماده کردن زیرساخت هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا برای تخصیص سهمیه ویژه سفر عامه مردم پیگیری خواهد شد؟ اظهار کرد: باید مرحله به مرحله اقدام کنیم. این موضوع هم در برنامه هست.

معاون گردشگری درباره این که با توجه به افزایش هزینه خدمات سفر چه استراتژی عمومی برای حذف و یا کم نشدن سفر تدوین شده است؟ گفت: همه کارهایی که انجام می دهیم برای مردم است. مطالبات گردشگری را باید در فضای آرام پیگیری کنیم.

او درباره اقدام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از افزایش عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه 99، اظهار کرد: پیشنهاد این وزارتخانه افزایش سهم گردشگری از محل این درآمد بود، وگرنه ما مطالبه ای برای افزایش سقف عوارض خروجی نداشتیم. این موضوع را در دولت پیگیری کردیم تا در نهایت در سال 98 با اختصاص 40 هزار تومان از محل هر عوارض خروج به گردشگری موافقت و مصوب شد. سال جاری این سهم به 80 هزار تومان رسیده است.

تیموری یادآور شد: اگرچه سهم گردشگری از عوارض خروجی افزایش یافته اما از طرف دیگر پیگیر بودیم سقف آن دوباره افزایش نیابد، چون به عنوان متولی گردشگری فرایند سفر را دو سویه (داخلی و خارجی) می دانیم.

وی درباره این که اقدام وزارتخانه برای کنترل سقف عوارض خروجی چه بوده است؟ اعلام کرد: به هر حال ما هم بخشی از دولت هستیم وقتی در جلسات تصمیمی گرفته می گردد، نظرات تخصصی داده می گردد و طرح به تصویب اکثریت می رسد، به عنوان عضو دولت باید حمایت کنیم.

معاون گردشگری اضافه نمود: البته ما سعی می کنیم مصرف بهینه ای برای این سهم تعریف کنیم، مثلا به پیشنهاد بخش خصوصی طرحی برای مجلس آماده شده که منابع اقتصادی بیمه راهنمایان گردشگری از این محل تامین گردد. بیمه راهنمایان سالهاست بدون راه چاره مانده، مجلس از ما خواسته که محل تامین اعتبار آن را معین کنیم، حالا که سهم عوارض افزایش یافته می توان این مشکل را حل کرد.

عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال آینده، 264 هزار تومان مشخص شده که در مقایسه با سال جاری بیش از 40 هزار تومان افزایش دارد. عوارض خروج در سفر دوم تا 50 درصد و برای بار سوم تا 100 درصد افزایش خواهد یافت.

علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ زمانی که لایحه بودجه 98 ارائه شده نسبت به افزایش سقف عوارض خروج که به بهانه مشارکت عمومی، کنترل سفرهای خارجی ایرانی ها و یاری به توسعه زیرساخت ها رخ داد، معترض شد. هرچند آن لایحه مصوب شد. طبق مصوبه بودجه 98 سهم توسعه گردشگری، حفاظت و مرمت میراث فرهنگی و احیای صنایع دستی از عوارض خروج 40 هزار تومان مشخص شده بود که مونسان بارها نسبت به کاهش این سهم هنگام پرداخت آن معترض شد. او گفته بود که سهم گردشگری از عوارض خروج در سال 98 مبلغی در حدود 17 هزار تومان بود نه 40 هزار تومان.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 621

به "از بنزین سفر چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بنزین سفر چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید