افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان

به گزارش تور آسیایی ارزان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان صورت پذیرفت.

افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان

گورهای انسانها از تلخ ترین و البته مهمترین بقایای به جا مانده از جهانی باستان اند و مردم به روش های مختلفی در آن دفن می شدند، از خاکسپاری در داخل اهرام بزرگ گرفته تا انداختن جسد در باتلاق، روش دفن و خاکسپاری مردم در دوره ها و نقاط مختلف جهان گوناگون بوده است.

در بعضی موارد، مردم می ترسیدند مرده ها زنده شوند و آسیب بزنند، در نتیجه گاهی اجساد را قطع عضو می کردند و یا آنها را می بستند. در ادامه، منتخبی از این گورها را که لایو ساینس شناسانده و بخش نخست آن چندی پیش منتشر شد، معرفی می شود:

پسوسنس یکم

پسوسنس یکم فرعونی بود که در طول سلسله بیست و یکم مصر یعنی در حدود 3100 سال پیش حکومت میکرد. در سال 1940 میلادی بود که مقبره او در شهر باستانی تانیس کشف شد. او را با نقابی از جنس طلا به خاک سپرده بودند. درونی ترین تابوت در تابوت دان او از نقره ساخته شده بود، از این رو بعضی از نویسندگان امروزی، سوسنس یکم را فرعون نقره ای نامیده اند. اشیاء مخصوص خاکسپاری نفیسی از جمله گردنبند و دستبند ساخته شده از فلزات گرانبها و جواهرات نیز در این مقبره کشف شد. با وجود تمام این آثار چمشگیر، کشف این مقبره در مقایسه با کشف مقبره توت عنخ آمون مورد توجه مردم قرار نگرفت که البته بخشی از آن به علت کشف مقبره پسوسنس یکم در دوران جنگ جهانی دوم بود.

مقبره آمفیپولیس

مقبره آمفیپولیس که قدمت آن به قرن چهارم پیش از میلاد باز می شود، در مقدونیه واقع در یونان ساخته شده است و در طراحی آن جزئیات زیادی به کار رفته است. ابوالهول هایی در این مقبره قرار دارند که از دروازه ها حفاظت می نمایند، بعلاوه مجسمه های زن و موزائیک های تصویرگر داستان های اساطیر یونانی نیز در آن نهاده شده است. با اینکه بقایای دست کم پنج انسان در این مقبره کشف شده است، هویت این افراد یا اینکه مقبره برای چه کسی ساخته شده است، معین نیست. براساس مقاله افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان باید بدانید که قدمت این مقبره به دوران اسکندر مقدونی باز می شود و این احتمال وجود دارد که برای یکی از اعضاء خانواده و یا یکی از دوستان او ساخته شده باشد.

اوتسی مرد یخی

براساس مقاله افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان باید بدانید که بقایای یخ زده و سالم مردی که اوتسی نام گرفته است، به بیش از 5300 سال قبل تعلق دارد و به وسیله محققان در مرز ایتالیا و اتریش در سال 1991 میلادی پیدا شد. تحقیقات نشان داد که این مرد 1.6 متر قد داشته و در زمان مرگ حدودا 45 ساله بوده است. او پس از اصابت یک تیر جان خود را از دست داده است. بعلاوه اثری از یک زخم عمیق در دست راست او وجود دارد که احتمالا حین جلوگیری از اصابت تیر ایجاد شده است.

مقبره های سلطنتی اور

مقبره های سلطنتی اور که به حوالی 4500 سال قبل تعلق دارند، از حدود 16 مقبره تشکیل شده اند که به افراد سطلنتی یا اشراف زادگان جامعه تعلق داشتند. این افراد به همراه اشیاء نفیسی از جمله سربند، گردنبند و گوشواره دفن شده بودند. از جمله اشیاء قابل توجهی که در این مکان کشف شده است به یک چنگ میتوان اشاره نمود که به شکل سر یک گاو نر طراحی شده بود. در نزدیکی این مقبره های سلطنتی بعلاوه افرادی به همراه اشیاء خاکسپاری به مراتب ساده تر دفن شده بودند.

قبرهای چاتال هویوک

قدمت محطوطه چاتال هویوک در ترکیه به بیش از 9 هزار سال باز می شود و این محوطه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های کره زمین شناخته می شود. در این سکونتگاه هیچ خیابانی وجود ندارد و ساختمان ها به میزان ای به یکدیگر نزدیک بودند که مردم با استفاده از نردبان های روی سقف، وارد آنها می شدند. باستان شناسان بعلاوه به این نتیجه رسیدند که مردم در زیر ساختمان ها دفن می شدند و در بعضی از موارد تا 30 نفر در زیر یک ساختمان دفن میشد. در سال 2011 میلادی نتایج یک تحقیق نشان داد افرادی که زیر ساختمان ها دفن می شدند، اغلب از لحاظ بیولوژیکی با یکدیگر رابطه نداشتند که نشان می دهد خویشاوندی عامل مهمی در انتخاب محل دفن نبوده است.

تابوت دان انتها جهان

در سال 2018 گروهی از باستان شناسان یک تابوت دان سیاه و گرانیتی در ابعاد 2.7 در 1.5 در 1.8 متر را در اسکندریه واقع در یونان کشف کردند. کشف این تابوت بسیار مورد توجه نهاده شد و بعضی در فضای مجازی این موضوع را مطرح کردند که باز کردن تابوت می تواند نفرینی را رها کند که ممکن به انتها رسیدن جهان منجر شود. زمانی که باستان شناسان در این تابوت باز کردند، دریافتند که آب فاضلاب به درون آن راه یافته است. کاوشگران بعلاوه بقایای سه انسان به همراه حکاکی هایی روی ورقه های طلا پیدا کردند. قدمت تابوت دان به حوالی بعد از فتح این مکان به وسیله اسکندر مقدونی در سال 332 پیش از میلاد باز می شود اما معین نیست که این تابوت دان برای چه کسی ساخته شده است.

مقبره سن پیتر

مقبره سن پیتر در زیر محراب کلیسای سنت پیتر در واتیکان واقع شده است، یعنی نزدیک به منطقه ای که اعتقاد بر این است که او در قرن اول پس از میلاد به صلیب کشیده شده است. چندین قبر با بقایای انسان در داخل مقبره نهاده شده است، بعلاوه مجموعه ای از استخوان ها در این مکان وجود دارد که بعضی معتقدند به سن پیتر تعلق دارد.

مقبره سئوس سوم

سئوس سوم (Seuthes III)، پادشاه ادروسی قلمرویی واقع در تراکیه (سرزمینی در جنوب شرق اروپا) بود که در طول قرن چهارم پیش از میلاد حکومت میکرد. این پادشاه زمانی که در گذشت، در مکانی که اکنون مرکز بلغارستان محسوب می شود، دفن شد. در مقبره او اشیاء خاکسپاری مختلفی از جمله یک تاج طلا، جام طلا، سلاح، سپر و یک کلاه خود برنز و یک سردیس برنزی که احتمالا تصویرگر خود شاه است، وجود داشت. مقبره او زیر تپه ای به ارتفاع 20 متر و قطر 90 متر نهاده شده است.

مقبره هادریان

مقبره هادریان که در رم واقع شده، مقبره ای است که برای هادریان، امپراتور روم ساخته شده است و در آن خاکستر این امپراتور، همسر و تعدادی از جانشینانش نگهداری می شود. این ساختمان استوانه ای 50 متر ارتفاع دارد و بعدها به قلعه ای تبدیل شد که در مقطعی به وسیله پاپ مورد استفاده نهاده شد. این مکان اکنون یک موزه را در خود جای داده است.

تئودوریک بزرگ

مقبره تئودوریک برای تئودوریک بزرگ (حکومت در حدود 471 تا 526 پس از میلاد) ساخته شد که پادشاه استروگوت ها بود. این مقبره یک سازه مدور واقع در راونا در ایتالیا است. این سازه دو طبقه 15 متر ارتفاع و 11 متر قطر دارد و از دست کم 230 تن سنگ ساخته شده و سقف آن به صورت گنبدی طراحی شده است. پس از اینکه امپراتوری بیزانس در سال 540 استروگوت ها را شکست داد، آنها بقایای تئودوریک را برداشتند و مقبره را به کلیسا تبدیل کردند.

هرم جوزر

جوزر یکی از فرعون های مصر بود که حدود 4700 سال قبل حکومت کرد. او یک هرم پلکانی را در سقاره ساخت. این هرم نخستین هرمی بود که در مصر ساخته شد و ارتفاع آن به 60 متر می رسید و در مجموع از 6 طبقه پلکانی تشکیل شده بود. تونل هایی که زیر این هرم ساخته شده است یک هزار تو به طول 5.5 کیلومتر را تشکیل می دهد و داخل آنها یک اتاقک خاکسپاری نهاده شده است که جوزر در آن دفن شده است. با اینکه اثری از مومیایی او وجود ندارد اما 32 تکه از تابوت دان گرانیتی فرعون در این اتاقک پیدا شد.

مقبره سلطنتی مایا

در ژانویه سال 2024 باستان شناسانی از دانشگاه تولین از کشف مقبره 1700 ساله یک پادشاه مایا در محوطه ای واقع در چوچکیتام (Chochkitam) در گواتمالا خبر دادند. در این مقبره یک نقاب یشم، صدف نرمتنان و طراحی ها و کنده کاری هایی روی استخوان ران انسان پیدا شد. یکی از این کنده کاری ها فردی شبیه به یک پادشاه را به تصویر میکشد که یک نقاب یشم شبیه به آنچه را که در مقبره پیدا شده است، دست دارد. نوشته های کشف شده نیز به پدر و پدربزرگ پادشاه اشاره دارند و آنها را به حکمرانان شهرهای تیکال و تئوتیئواکان مرتبط می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 13 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5318

به "افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسرار گورهای تاریخی به وسیله باستان شناسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید