البرز؛ خانه عقاب طلایی

به گزارش تور آسیایی ارزان، تنوع حیات وحش در زیستگاه های البرز موجب شده تا موقعیت این استان از نظر آمار حیات وحش به ویژه عقاب طلایی منحصربه فرد باشد.

البرز؛ خانه عقاب طلایی

جهت دریافت خدمات هزینه نوسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از مهر، حراست از حیات وحش در استانی مانند البرز که ازنظر نوع پوشش گیاهی و گوناگونی حیات وحش جانوری شرایط خاص و منحصربه فردی دارد امری مهم و درخور توجه است، زیرا در زیستگاه حافظت شده و همچنین منطقه شکارممنوع این استان زیبایی ها و شگفتی هایی وجود دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید به گونه ای که شخص تماشاچی محو نظاره این مخلوقات خدا می گردد.

در کنار چشم گیر بودن پوشش گیاهی و حیات وحش جانوری متنوع، آب وهوای مناسب و چشم اندازهای کم نظیر از دیگر جاذبه های استان البرز است که وصف ناپذیر بوده و توصیفی از بهشت است، در این میان وظیفه سنگین ما انسان ها که خود بخشی از خلقت بی همتای خداوند هستیم در آنجا پررنگ می گردد که در جهت پاسداری از این دارایی های طبیعی خود را مسئول بدانیم.

در این راستا و به منظور توصیف هرچه بیشتر مناطق حفاظت شده و شکارممنوع استان البرز با رئیس اداره حیات وحش استان البرز گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

مشاهده یک قلاده پلنگ سیاه گوش در ارتفاعات طالقان

حشمت الله کشیری با اشاره به این که در استان البرز یک منطقه حافظت شده در حوزه استحفاظی شهرستان کرج و یک منطقه شکارممنوع در شهرستان طالقان وجود دارد، گفت: دیگر شهرستان های استان البرز ازجمله ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، فردیس و یا حتی بخشی از کرج جزو مناطق آزاد سازمان حفاظت زیست استان البرز است.

وی شرح داد: تعدد گونه های گیاهی و جانوری موجود در استان البرز و از طرفی تنوع حیات وحش در زیستگاه های این استان موجب شده تا موقعیت البرز ازنظر آمار حیات وحش به ویژه عقاب طلایی منحصربه فرد باشد.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت از محیط زیست استان البرز با اشاره به این که در طول سالیان گذشته پایش های مختلفی برای دستیابی به تنوع حیات وحش موجود در استان البرز دنبال شده است، اضافه نمود: این اقدامات به ویژه در سه سال اخیر با یاری کارشناسان مربوطه و دیگر نیروهای اجرایی محیط زیست به صورت پایش دقیق در سطح شهرستان های مختلف استان انجام شد و طی آن با ثبت تصاویر پرندگان، آمار خوبی از پرندگان مختلف موجود در استان تهیه کردیم.

کشیری با نگاهی به اقدامات گذشته در خصوص مشاهده یک قلاده پلنگ سیاه گوش ایرانی در ارتفاعات طالقان که در سال 93 توسط محیط بانان محیط زیست البرز تصویر آن ثبت شده بود، گفت: تصویر این قلاده پلنگ رازمانی در ارتفاعات طالقان ثبت کردیم که حتی شکارچیان قدیمی که از سالیان دور در آنجا فعالیت داشتند، معتقد بودند که سالیان زیادی بوده که پلنگی را در آن منطقه مشاهده ننموده اند.

فعالیت مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش در البرز

وی با تأکید بر این که در مناطق حفاظت شده و شکارممنوع استان البرز حتی منطقه آزاد شهرستان ساوجبلاغ، آمار و تعداد عقاب طلایی عالی و منحصربه فرداست، گفت: عقاب طلایی یک پرنده است و چون پرندگان مرتب در حال پرواز هستند نمی توانیم آمار دقیقی از تعدادشان اعلام کنیم.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به این که محافظت از عقاب طلایی اکنون بیشتر از قبل شده است، اضافه نمود: در راستای این محافظت ها مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش را نیز داریم و زمانی که مردم محلی موردی از جانوران وحشی آسیب دیده مانند یک عقاب طلایی زخمی را به محیط زیست تحویل دهند در این مرکز به شرایط آن پرنده زخمی سیدگی می گردد.

کشیری بابیان این که به یقین عقاب های طلایی زخمی احتیاج به مراقب و رسیدگی دارند، مطرح نمود: این پرندگان آسیب دیده برای مدتی در مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش استان البرز نگهداری می شوند و زمانی که مجدد شرایط پرواز داشته باشند در زیستگاه های استان رهاسازی می شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل زیستگاه های استان البرز موقعیت مناسبی ازلحاظ حضور عقاب های طلایی دارد، اضافه نمود: پایش شبانه روزی نیروهای اجرایی و کارشناسان محیط زیست و در کنار آن جذب همیار، همکاری جوامع محلی و شکارچیان قانونمند موجب شده است تا در زیستگاه های استان شاهد حضور خوب عقاب های طلایی باشیم.

استان البرز با کمبود محیط بان روبرو است

رئیس اداره حیات وحش حفاظت از محیط زیست استان البرز با تأکید بر این که محیط زیست استان البرز در راستای بالا بردن سطح مشارکت مردم در حفاظت از حیات وحش استان، دوره های آموزشی زیادی برای جوامع محلی ازجمله روستاییان برگزار نموده است، گفت: در کنار آن کلاس های آموزشی ویژه جوامع محلی، توسط کارشناسان محیط زیست برای دانش آموزان مقطع ابتدایی تا متوسطه و یا حتی دانشجویان برگزار می گردد و این موارد موجب شده تا تمامی جوامع محلی و شهری در امر محافظت از محیط زیست خود را یک محیط بانان بدانند.

کشیری در خصوص آمار منابع انسانی این استان در حوزه محیط بانی نیز گفت: به یقین در این مورد با کمبود روبرو هستیم اما این قضیه نه تنها در استان البرز وجود دارد بلکه دیگر نقاط کشور نیز ازلحاظ تعداد نیروهای اجرایی و محیط بانان با مشکل روبرو هستند.

وی مطرح نمود: اما بااین وجود استان البرز در قیاس با بسیاری از استان ها به صورت درصدی شرایط بهتری دارد، چون در مقایسه با تعدادی از استان های کشور وسعت کمتری دارد و مناطق حفاظت شده آن نیز کمتر است.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت از محیط زیست استان البرز با تأکید بر این که جذب محیط بانان بر اساس آزمونی استخدامی انجام می گردد و در این خصوص هر زمان که قرار است آزمونی برگزار گردد، از قبل سهمیه استان های مختلف برای جذب محیط بان معین شده و به اداره کل محیط زیست آن استان ابلاغ می گردد.

کشیری همچنین اضافه نمود: به تبع تعداد نیروهایی که به وسیله آزمون استخدامی جذب شده و مجوز فعالیت درزمینهٔ محیط بانی را دریافت می نمایند جوابگوی وسعت مناطق حافظت شده و یا شکارممنوع استان ها نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 640

به "البرز؛ خانه عقاب طلایی" امتیاز دهید

2 کاربر به "البرز؛ خانه عقاب طلایی" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "البرز؛ خانه عقاب طلایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید