باید زمینه سودجویی از بچه ها کار متوقف گردد، مسئله ای در نگهداری معتادان متجاهر نداریم

به گزارش تور آسیایی ارزان، محمدخانی گفت: باید زمینه و فضای سودجویی از بچه ها کار را از بین ببریم که یکی از این زمینه ها در پسماند است.

باید زمینه سودجویی از بچه ها کار متوقف گردد، مسئله ای در نگهداری معتادان متجاهر نداریم

سخنگوی شهرداری تهران گفت: در موضوع ساماندهی بچه ها کار طرح کاملی را پیش می بریم؛ اما دقت داشته باشید که موضوع کار بچه ها از ساماندهی معتادان پیچیده تر است؛ چرا که مسئله کار بچه ها دارای ابعاد پیچیده ای است که به عنوان مثال بخشی از آن به پسماند به علت اینکه بچه ها وارد این چرخه شده اند، مربوط می گردد.

وی با بیان اینکه شهرداری در موضوع قرارگاه اجتماعی به مسئله بچه ها معتاد نیز وارد شد، گفت: ما در قرارگاه اجتماعی متولی ساماندهی معتادانی شدیم که هیچ کس آن ها را قبول نمی کرد و به سراغ معتادان بالای 65 سال، زیر 18 سال و زخم باز رفتیم و در یاور شهر آمادگی خود را برای نگهداری از آن ها اعلام کردیم.

محمدخانی با بیان اینکه در پی اجرای مدلی از ساماندهی پسماند هستیم تا زمینه سو استفاده از بچه ها کار متوقف گردد، اضافه نمود: در طرح ساماندهی بچه ها کار معتقدیم که باید زمینه و فضای سودجویی از بچه ها کار را از بین ببریم که یکی از این زمینه ها هم در پسماند است، پس ساماندهی مخازن را در دستور کار قرار دادیم تا یکی از ابعاد زمینه ساز کار کودک را ساماندهی کنیم، چرا که آنالیز ها نشان داده بچه ها کار عمدتا اسیر و گرفتار باند های جمع آوری زباله می شوند و اگر این فرآیند پسماند اصلاح گردد در کاهش کار کودک موثر است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ادامه داد: ورود شهرداری تهران به بعضی موضوعات همانند مقابله با آسیب های اجتماعی شامل جمع آوری معتادان متجاهر و بچه ها کار و بعلاوه موضوع مسکن، در حالیست که بعضی اعلام می کردند این مسائل به شهرداری تهران ارتباطی ندارد و در ادوار قبلی نیز رویکردی وجود داشت که شهرداری حداکثر یکی از دستگاه های دخیل در موضوعاتی همانند آسیب های اجتماعی، آلودگی هوا و... است.

وی تاکید نمود: در دوره نو مدیریت شهری رویکرد نوی مطرح شده که شهرداری داوطلبانه مسئولیت را پذیرفته و دست یاری به سمت همه دستگاه ها دراز می نماید. بر همین اساس اتفاق خوبی در قرارگاه اجتماعی افتاد و آن هم ایجاد هم افزایی میان دستگاه های مرتبط در جلسات منظم این قرارگاه بوده است، به شکلی که شاید یک نامه نگاری که درگذشته مدت ها به طول می انجامید در قرارگاه اجتماعی در کوتاه ترین زمان ممکن تصمیم گیری می شد و اجرا نیز آغاز می شد.

محمدخانی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران در مدل قرارگاهی مسئولیت قبول نموده و تا 5هزارو500 نفر، ظرفیت جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر را افزایش خواهد داد، اضافه نمود: در حال حاضر ظرفیت نگهداری از آنچه برآورد تعداد معتادان متجاهر است در تهران بیشتر شده است؛ بر همین اساس برای نگهداری مسئله ای نداریم و مشکل تنها در زنجیره جمع آوری و بازپروری است که شهرداری در این حوزه هم یاری می نماید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشخص ظرفیت یاورشهر ها برای معتادان متجاهر خاص همانند زنان، بچه ها و افراد دارای زخم باز بر چه اساسی اجرا شده است؟ اضافه نمود: در حوزه معتادان متجاهر همه اعداد و ارقام تقریبی است و برآوردی 21 هزار نفر از تعداد معتادان متجاهر تهران وجود دارد که ممکن است تعداد بیشتر یا کمتر از این رقم باشد. بر اساس همین برآورد تخمین زده شده بود که گروه های خاص نیز حدود 5 هزار نفر هستند و بر این محور کار پیش رفت. بی تردید وقتی در چنین مواردی کار آغاز می گردد ممکن است در ادامه تغییراتی هم ایجاد گردد قطعا نمی گردد منتظر آمار دقیق یک دستگاه برای آغاز کار باشیم.

خبرنگاران اجتماعی شهری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 آبان 1401 بروزرسانی: 27 آبان 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2186

به "باید زمینه سودجویی از بچه ها کار متوقف گردد، مسئله ای در نگهداری معتادان متجاهر نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید زمینه سودجویی از بچه ها کار متوقف گردد، مسئله ای در نگهداری معتادان متجاهر نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید