با روش های کاربردی و موثر بازیابی اطلاعات گوشی آشنا شوید

به گزارش تور آسیایی ارزان، بازیابی اطلاعات گوشی، یکی از مواردی است که برای کاربران از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آنجا که اطلاعات و دیتاهای مهمی مانند تصاویر، ویدئوها، مخاطبین، پیغام ها و … روی گوشی های هوشمند ذخیره می شوند، در صورت بروز مشکلاتی مانند حذف اتفاقی، خرابی سیستم و یا مواردی از این قبیل بازیابی اطلاعات بسیار حیاتی خواهد بود. با توجه به شرایط دستگاه هوشمند شما روش های متفاوتی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد. اگر شما هم دغدغه این موضوع را دارید، با خبرنگاران در راهنمای جامع بازیابی اطلاعات گوشی همراه شوید تا در ابتدا به پاسخ چند سوال پرتکرار و مهم در این زمینه بپردازیم و سپس راه های مختلف بازیابی اطلاعات گوشی را با معرفی چند برنامه کاربردی در این رابطه مورد آنالیز قرار دهیم.

با روش های کاربردی و موثر بازیابی اطلاعات گوشی آشنا شوید

تا چه زمانی می توان اطلاعات از دست رفته گوشی را بازیابی کرد؟

در پاسخ به این سوال که ریکاوری اطلاعات گوشی سامسونگ، هواوی، شیائومی و سایر برندها تا چه زمانی امکان پذیر است، ابتدا باید اشاره کنیم که زمان در این مقوله نقش بسیار کلیدی را برای کاربران ایفا می نماید. خوشبختانه در سیستم عامل اندروید وقتی که شما اطلاعات خاصی از گوشی خود نظیر فیلم ها، عکس ها، پیغامک ها، شماره تلفن ها و مواردی از این قبیل را به هر علتی از دست می دهید، همه اطلاعات آن ها از روی سیستم عامل گوشی شما به طور کامل از بین نمی رود. در حقیقت سیستم عامل اندروید فایل های پاک شده روی حافظه گوشی را به منزله فضاهای خالی می شناسد و اطلاعات نو شما را درون آن ها ذخیره می نماید.

به این ترتیب، محل فایل های قبلی حذف شده و فایل های نو با اطلاعات نو جایگزین آن ها خواهند شد. این روش از جهتی به کاربران این امکان را می دهد که اطلاعات نو را به راحتی درون حافظه گوشی هوشمند خود ذخیره نموده و از فضای دیسک خود بهینه استفاده نمایند. به طور کلی توانایی بازیابی اطلاعاتی که از دست رفته اند، به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن ها بحث زمان است. این موضوع یعنی که شما برای بازیابی عکس های پاک شده از حافظه داخلی موبایل سامسونگ، شیائومی و … خود باید هر چه زودتر دست به کار شوید؛ چرا که اگر مدت زمانی که از دست رفتن داده ها می گذرد بسیار طولانی باشد، احتمال بازیابی آن ها کمتر می گردد.

بعلاوه این مقوله به نوع داده ای که قصد بازیابی آن را دارید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال بعضی از داده ها، مانند عکس ها و ویدئوها با استفاده از نرم افزارهای بازیابی داده به راحتی بازیابی می شوند، در حالی که داده هایی مانند پیغام های متنی و تاریخچه تماس ها احتیاج به روش های پیچیده تری برای بازیابی دارند. بعلاوه نوع دستگاهی که از آن استفاده می کنید، نیز می تواند بر توانایی بازیابی داده ها تأثیر بگذارد. بعضی از دستگاه ها، دارای روش های خاصی برای بازیابی داده ها هستند، در حالی که در دستگاه های دیگر این روش ها ممکن است کاربردی نباشد.

با توجه به این عوامل، نمی توان به طور قطعی به این سوال پاسخ داد که تا چه زمانی می توان برای بازیابی اطلاعات گوشی سامسونگ و شیائومی و سایر برندها اقدام کرد. با این حال، اگر به سرعت اقدام به بازیابی داده های خود کنید، احتمال بازیابی موفقیت آمیز آن ها بیشتر خواهد بود. متاسفانه در این موضوع به هیچ عنوان نمی توان ضمانت داد که همه اطلاعات از دست رفته شما قابلیت بازیابی شدن دارند. اما در مجموع احتمال این که فایل های کم حجم بازیابی شوند بسیار بیشتر از فایل های پرحجم و سنگین است و بعلاوه به طور معمول در موارد زیادی تصاویر بهتر و راحت تر از دیگر داده ها بازیابی می شوند.

به همین علت، توصیه می گردد همواره از روش های پشتیبان گیری منظم استفاده کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، مانع از دست رفتن داده های مهم خود شوید. بعلاوه، اگر از گوشی های هوشمند به روز بهره می برید، بهتر است از روش های امنیتی مناسبی برای حفاظت از داده های خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از رمزگذاری داده های خود استفاده کنید تا در صورت گم شدن دستگاه، اطلاعات شما در امان باشد.

آیا بازیابی اطلاعات گوشی بعد از فلش شدن امکان پذیر است؟

فلش کردن گوشی به معنای نصب مجدد سیستم عامل آن است که ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات شما گردد. اگر پیش از فلش کردن، اطلاعات خود را به صورت منظم پشتیبان گیری نموده باشید، می توانید پس از فلش کردن، اطلاعات خود را بازیابی کنید. با این حال، اگر پیش از فلش کردن اطلاعات خود را پشتیبان گیری ننموده اید، بازیابی اطلاعات شما پس از فلش کردن گوشی به مشکل برخورد خواهد نمود.

اما باز هم شانس بازیابی اطلاعات در حالت کلی وجود دارد، چرا که همانطور در بخش بالایی شرح دادیم پس از پاک شدن اطلاعات گوشی، سیستم عامل همه آن ها را پاک نمی نماید و اگر شما در فاصله زمانی مناسبی بعد از فلش شدن گوشی اقدام به بازیابی اطلاعات خود کنید، می توانید امیدوار باشید که بخشی از اطلاعات مهم شما مجدداً در اختیارتان قرار بگیرد. در بسیاری از موارد، فلش کردن گوشی باعث از دست رفتن تمامی اطلاعات می گردد و امکان بازیابی اطلاعات پس از فلش کردن، بسیار کمتر است. با این حال، در بعضی موارد ممکن است اطلاعات شما با استفاده از نرم افزارهای بازیابی داده ها قابل بازیابی باشد.

اما این روش ها به علت پیچیدگی و احتیاج به تخصص فنی، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند و نتوانند به طور کامل و دقیق تمامی اطلاعات را بازیابی نمایند. بنابراین، برترین راه برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات، پشتیبان گیری منظم از داده های خود است. اگر پیش از فلش کردن، اطلاعات خود را به صورت منظم پشتیبان گیری کنید، حتی اگر بعضی از فایل ها و دیتا های شما به صورت اتفاقی نیز پاک شده باشند، شما هیچ نگرانی نخواهید داشت و به راحتی قادر به بازیابی آن ها خواهید بود.

آیا می توان بازیابی اطلاعات گوشی شکسته را انجام داد؟

در پاسخ به این سوال که آیا امکان بازیابی اطلاعات گوشی شکسته و یا آب خورده وجود دارد یا نه باید گفت که به طور کلی بله، چنین امکانی وجود دارد. اما این موضوع تا حد بسیار زیادی به شرایط و شرایط حادثه و اندازه خسارت وارده به گوشی هوشمند شما بستگی دارد. اگر گوشی شما شکسته شده اما هنوز روشن است، می توانید به وسیله کابل USB آن را به کامپیوتر متصل نموده و با استفاده از نرم افزارهای بازیابی داده ها، اطلاعات خود را بازیابی کنید.

در صورت روشن شدن گوشی احتمالات دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است که حافظه داخلی در اثر ضربه یا نفوذ آب آسیب جدی وارد شده باشد و شما نتوانید به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. اما اگر گوشی شما شکسته شده و خاموش است، احتمالاً باید به یک مرکز خدمات تعمیراتی مراجعه کنید تا در صورت امکان اطلاعات شما را بازیابی نمایند. در بسیاری از موارد، تعمیرکاران می توانند با استفاده از قطعات جایگزین گوشی شما را تعمیر نمایند و یک سری از اطلاعات مهم گوشی شما را بازیابی نمایند.

اما در بعضی موارد، اگر خسارت وارد شده به گوشی شما بسیار شدید باشد، ممکن است بازیابی اطلاعات عملی انجام نشدنی باشد. برای اینکه اگر در این شرایط قرار گرفته باشید، راه نجاتی برای شما وجود داشته باشد، به شما توصیه می کنیم که از پشتیبان گیری منظم از داده های خود غافل نشوید تا نگرانی از این بابت نداشته باشید.

آیا برای بازیابی اطلاعات گوشی حتماً احتیاج به روت کردن آن داریم؟

در پاسخ به این سوال که برای بازیابی اطلاعات نظیر فیلم های پاک شده گوشی سامسونگ، شیائومی و سایر برندها احتیاج داریم تا حتما گوشی هوشمند خود را روت کنیم یا نه، باید اشاره کنیم که خیر، الزامی به انجام این کار وجود ندارد. به طور کلی، برای بازیابی اطلاعات گوشی معمولاً احتیاجی به روت کردن آن نیست. در واقع، روت کردن گوشی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در آن گردد و بعضی دیتا های مهم به جای مانده را نیز از بین ببرد. با این حال، در بعضی موارد برای دسترسی به بعضی اطلاعات خاص ممکن است احتیاج به روت کردن گوشی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، برای دسترسی به فایل های سیستمی گوشی که معمولاً در حافظه داخلی آن قرار دارند، احتیاج به دسترسی روت دارید. یا یک سری از برنامه های بازیابی اطلاعات برای اینکه بتوانند به همه دیتا های گوشی شما دسترسی داشته باشند و در حافظه گوشی جستجویی عمیق انجام دهند احتیاج به روت شدن گوشی دارند. اما با استفاده از یک سری برنامه ها برای بازیابی اطلاعات مانند پیغام ها، عکس ها، ویدئوها و اسناد، احتیاجی به روت کردن گوشی نیست و می توانید با بهره گیری از آن ها این اطلاعات را بازیابی کنید.

آیا پس از ریست فکتوری نیز امکان بازیابی اطلاعات از دست رفته وجود دارد؟

پس از ریست فکتوری، اطلاعات گوشی به طور کامل پاک شده و به نظر می رسد که بازیابی این اطلاعات غیر ممکن است. با این حال، در بسیاری از موارد اطلاعات پاک شده قابل بازیابی هستند. برای بازیابی اطلاعات گوشی شیائومی، سامسونگ و سایر برندها پس از ریست فکتوری، می توانید از نرم افزارهای بازیابی داده ها استفاده کنید. این نرم افزارها به شما یاری می نمایند تا اطلاعات پاک شده را در صورت امکان بازیابی کنید. با این حال، برای موفقیت در بازیابی اطلاعات پس از ریست فکتوری توجه به یک سری از نکات لازم است.

اولین نکته این است که باید هر چه سریع تر بعد از ریست فکتوری، به بازیابی اطلاعات بپردازید. هر چقدر زمان بیشتری بگذرد، اطلاعات پاک شده به صورت دائمی از حافظه گوشی پاک می شوند و بازیابی آن ها ممکن نخواهد بود. نکته دوم این است که باید از نرم افزارهای بازیابی داده ها با کیفیت و معتبر استفاده کنید. نرم افزارهای نامعتبر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در گوشی شما شوند و حتی در بعضی موارد منجر به از دست رفتن اندک اطلاعات به جای مانده نیز خواهند شد.

نکته سوم این است که با استفاده از نرم افزارهای بازیابی داده ها، شما ممکن است تنها بخشی از اطلاعات خود را بازیابی کنید و اطلاعات دیگر را از دست بدهید. بنابراین هیچ تضمینی وجود برای بازگشت اطلاعات وجود ندارد و قبل از انجام ریکاوری نیز با قاطعیت نمی توان در خصوص اطلاعاتی که بازیابی می شوند، اظهار نظر کرد. باز هم برای پیشگیری از چنین مشکلاتی به شما توصیه می کنیم که پشتیبان گیری منظم از داده های خود را پشت گوش نیندازید.

روش های بازیابی اطلاعات گوشی

در گوشی های هوشمند امروزی، برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات، بخشی با عنوان سطل زباله وجود دارد که به شما اجازه می دهد فایل های پاک شده را بازیابی کنید. در این بخش، فایل هایی که به اشتباه پاک نموده اید به صورت موقت ذخیره می شوند و شما می توانید با استفاده از این بخش، آن ها را بازیابی کنید. اما این قابلیت در گوشی های هوشمند قدیمی وجود ندارد و شما باید برای بازیابی اطلاعات گوشی خود از روش هایی که در ادامه بیان می کنیم، استفاده کنید:

بازیابی اطلاعات گوشی با جمیل (Gmail):

اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که گزینه بکاپ گیری (تهیه نسخه پشتیبان) گوگل را در گوشی خود فعال نموده اید، احتمالاً خیلی ساده می توانید به یک سری از اطلاعات گوشی خود دسترسی پیدا کنید. اگر هم نمی دانید که آیا این گزینه برای شما فعال بوده یا نه، توصیه می کنیم باز هم این روش را امتحان کنید؛ چرا که بعضی از گوشی های هوشمند به صورت اتوماتیک این کار را انجام می دهند.

برای بازیابی اطلاعات گوشی پس از ریست فکتوری با استفاده از گوگل، پس از متصل کردن حساب جمیل خود به گوشی، به بخش تنظیمات گوگل بروید. سپس، گزینه بازیابی اطلاعات را انتخاب کنید. در این بخش، می توانید انواع اطلاعاتی که می خواهید بازیابی کنید را انتخاب کنید. این اطلاعات شامل تمام مخاطبین، تقویم، یادداشت ها، تنظیمات و … می گردد. بعد از انتخاب اطلاعات مورد نظر، دکمه بازیابی را بزنید و منتظر بمانید تا فرآیند بازیابی انجام گردد. پس از اتمام فرآیند بازیابی، اطلاعات شما به حساب جیمیل شما بازگردانده می گردد و می توانید آن ها را در گوشی خود مشاهده کنید.

بازیابی اطلاعات گوشی با نرم افزارها و اپلیکیشن ها:

برای بازیابی اطلاعات گوشی هوشمند خود شما می توانید به صورت مستقیم اپلیکیشن ها روی گوشی خود نصب نموده و یا با نصب یک سری نر م افزار روی کامپیوتر خود، اطلاعات مهم گوشی خود را در صورت امکان به طور مجدد بازیابی کنید. در ادامه به معرفی و آنالیز یک سری نرم افزارها برای کامپیوتر و یک سری اپلیکیشن ها برای گوشی خواهیم پرداخت تا از بین آن ها دست به انتخاب بزنید.

برترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات گوشی

نرم افزار Recuva

Recuva یک نرم افزار بازیابی داده های حذف شده برای ویندوز است. این نرم افزار به وسیله شرکت Piriform ساخته شده و به کاربران امکان بازیابی انواع مختلفی از داده ها از جمله تصاویر، اسناد، ویدئوها، فایل های صوتی و غیره را می دهد. Recuva بعلاوه قابلیت بازیابی داده های حذف شده از دیسک های سخت، کارت حافظه، درایوهای USB و سایر رسانه های ذخیره سازی را داراست. این نرم افزار با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ای که برای بازیابی داده های از دست رفته طراحی شده اند، به کاربران اجازه می دهد تا حتی فایل هایی که به نظر می رسد برای همواره از بین رفته اند را بازیابی نمایند.

مزیت دیگر Recuva این است که به کاربران امکان مشاهده پیش نمایش فایل های حذف شده را قبل از بازیابی آن ها می دهد. این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا قبل از بازیابی فایل های خود، مطمئن شوند که فایل مورد نظر خود را بازیابی نموده اند. اگر اطلاعات مهم شما روی کارت حافظه جانبی گوشی هوشمندتان بوده، این نرم افزار به شما در این زمینه یاری می نماید، اما اگر روی حافظه داخلی آن بوده، این نرم افزار برای استفاده شما کاربردی ندارد.

نرم افزار Gihosoft Free Android Data Recovery

اگر در پی استفاده از قوی ترین نرم افزار ریکاوری گوشی اندروید هستید، Gihosoft Free Android Data Recovery با ویژگی های بسیار خوبی که دارد، شما را راضی خواهد نمود. این نرم افزار با رابط کاربری ساده و کارآمدی که دارد، به شما این امکان را می دهد تا داده های مختلف خود را هم از روی کارت حافظه جانبی و یا حافظه داخلی گوشی خود بازیابی کنید. این برنامه بعلاوه به شما امکان بازیابی اطلاعات مختلفی نظیر تاریخچه تماس ها، مخاطبین، عکس ها، ویدئوها، آهنگ ها و حتی ویس ها را می دهد. روند بازیابی اطلاعات با این ابزار کاملاً امن و بدون هیچ گونه خطری برای داده های شما است. این ابزار بدون احتیاج به روت کردن گوشی هم کار می نماید، اما برای برترین کارایی و بازیابی اطلاعات بیشتر، توصیه می کنیم که گوشی خود روت نموده و سپس از آن استفاده کنید.

نرم افزار Disk Drill

یکی از محبوب ترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات گوشی با استفاده از کامپیوتر، Disk Drill نام دارد که با قابلیت ریکاوری داده های مختلف نظیر تصاویر، ویدئوها، اسناد، فایل های صوتی و … با سرعت بالا و کارایی عالی، به کاربران این امکان را می دهد تا اطلاعات خود را بازیابی نمایند. نسخه مک این نرم افزار می تواند اطلاعات حذف شده را مستقیماً از حافظه داخلی یا کارت SD ریکاوری گوشی شما کند، این در حالی است که نسخه ویندوز آن به ریکاوری کارت SD محدود می گردد. با استفاده از این نرم افزار می توانید از قابلیت هایی نظیر Backup Vault، Recovery Drive و S.M.A.R.T. Monitoring نیز استفاده کنید.

برترین اپلیکیشن ها بازیابی اطلاعات گوشی

اپلیکیشن Dr.Fone

اگر در پی برترین اپلیکیشن برای بازیابی اطلاعات گوشی خود هستید، Dr.Fone، یکی از محبوب ترین اپ های اندروید و iOS در این زمینه به شمار می رود. این اپلیکیشن قابلیت بازیابی داده های مختلف نظیر تصاویر، ویدئوها، پیغام ها، تماس ها، اسناد، فایل های صوتی و … را دارد و این کار را به برترین شکل ممکن برای شما انجام می دهد. بعلاوه، Dr.Fone دارای قابلیت هایی نظیر Backup & Restore، Screen Recorder، Phone Transfer، Phone Manager و … نیز است و توانایی اسکن عمیق حافظه دستگاه برای کاهش ضریب خطا را نیز دارد.

اپلیکیشن EaseUS MobiSaver

اپلیکیشن EaseUS MobiSaver، یکی از کارآمدترین اپ ها بازیابی اطلاعات در گوشی های اندرویدی است که به طور عمیق حافظه گوشی هوشمند را اسکن نموده و فایل های پاک شده را برمی گرداند. این اپ به شما امکان جستجوی دیتاها بر اساس نام فایل، نوع فایل و تاریخ فایل ها را نیز می دهد و حتی شما می توانید قبل از بازگردانی اطلاعات پیش زمینه ای از آن ها را نیز مورد آنالیز قرار دهید. برای بازگردانی اطلاعات با حجم زیاد احتیاج به روت کردن گوشی خود خواهید داشت.

اپلیکیشن FindMyPhoto

اگر به طور ویژه در پی بازیابی عکس های پاک شده از گوشی خود را دارید، اپلیکیشن FindMyPhoto خیلی ساده و آسان این کار را برای شما انجام می دهد. این اپلیکیشن به طور دقیق حافظه داخلی و سپس کارت حافظه جانبی آن را مورد آنالیز قرار می دهد و تنها به چند دقیقه احتیاج دارد تا اطلاعات شما را بازگرداند. این اپلیکیشن رایگان در گوگل پلی در دسترس واقع شده است.

منبع: softwaretestinghelp

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 بهمن 1402 بروزرسانی: 18 بهمن 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 3103

به "با روش های کاربردی و موثر بازیابی اطلاعات گوشی آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با روش های کاربردی و موثر بازیابی اطلاعات گوشی آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید