تاکید بر ضرورت ادامه برخورد با تورهای سرپایی و غیرمجاز

به گزارش تور آسیایی ارزان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تاکید بر ضرورت ادامه برخورد با تورهای سرپایی و غیرمجاز صورت گرفت.

تاکید بر ضرورت ادامه برخورد با تورهای سرپایی و غیرمجاز

برخورد با تورهای سرپایی شدید باشد

از اواخر هفته گذشته در بیشتر شهرها برخورد با تورهای بدون مجوز شروع شده است. انگیزه اصلی، مقابله با تورهایی است که پروتکل های بهداشتی کرونا را رعایت نمی نمایند، اما در بازرسی ها معین شد بیشتر برگزارنمایندگان این تورها مجوزهای قانونی را ندارند و معمولا با عنوان گروه محبت آمیز فعالیت و یا با تبلیغ تصاویر مهیج در فضای مجازی، مسافران خود را پیدا می نمایند. برخی از آنها با پرداخت هزینه ای، مجوز مربوطه را از برخی از آژانس ها می خرند اما به رعایت دیگر مقررات متعهد نیستند و در بیشتر مواقع نیز حقوق تضییع شده مسافران این گروهها قابلیت پیگرد قانونی ندارد. با این وجود، تشدید بازرسی ها معترضان و منتقدان زیادی داشته است؛ هرچند که بسیاری از فعالان گردشگری خواستار شدیدتر شدن این نظارت ها و برخوردها هستند.

سهند عقدایی، عضو جامعه تورگردانان ایران و طراح و مجری تورهای طبیعتگردی و کوهنوردی درباره تشدید نظارت ها و بازرسی ها از تورها گفت: حرکت مثبتی رخ داده است. تمام افرادی که بطور حرفه ای در حوزه تورگردانی و گردشگری فعالیت می نمایند از این حرکت دفاع می نمایند، چرا که مطالبه چندین ساله صنف تورگردان بوده است.

وی ادامه داد: طبق قوانینی که برای تورگردانی وجود دارد یک دفتر خدمات مسافرتی برای اجرای تور باید شرایطی داشته باشد؛ ضروری است سوابق صنفی و مدارک تحصیلی مدیرعامل احراز گردد. مدیر فنی تمام وقت برای آژانس انتخاب گردد که دوره آموزشی مرتبطی را گذرانده باشد. علاوه بر آن، آژانس 50 میلیون تومان به عنوان ضمانت نزد بانک می گذارد تا در مواردی که منجر به تضییع حقوق مسافر شد، از آن مبلغ جبران خسارت گردد. از سوی دیگر، برای اجرای تور قراردادی مشتمل بر 46 بند وجود دارد که تمام قوانین مربوط به بیمه، وظایف تورگردان و غیره باید مطابق آن رعایت گردد در غیر این صورت، مسافر می تواند شکایت کند. همه این موارد را در مقابل افرادی بگذارید که غیرمجاز و سرپایی تور اجرا می نمایند؛ هیچ یک از این شرایط را رعایت نمی نمایند، صلاحیت مدیر عامل تایید نشده است، مدیرفنی وجود ندارد که روی تور نظارت داشته باشد و هیچ ضمانت نامه اقتصادی هم وجود ندارد که خسارت مسافر به وسیله آن جبران گردد و مهمتر از آن، مجری تور اصلا از قوانین چهل وشش گانه اجرای تور داخلی اطلاعی ندارد.

عقدایی تاکید نمود: مهم است که با تورگردان های غیرمجاز برخورد گردد. باید جلو کار آنها گرفته گردد. حتی با تورگردان هایی که مجاز و قانونی اند اما قوانین چهل وشش گانه را که در قرارداد لحاظ شده و صنف با پشتوانه حقوقی و نظارت اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تهیه نموده است رعایت نمی نمایند، برخورد گردد. درست نیست افرادی که ضمانت اجرایی برای تور ندارند یا در اصطلاح، سرپایی تور اجرا می نمایند یا آژانسی که به قرارداد چهل وشش بندی که متضمن حقوق مسافر و خوش نامی صنف گردشگری است، توجهی نمی کند، اجازه فعالیت داشته باشند.

این تورگردان اظهار کرد: طبیعی است وقتی برخورد و نظارتی باشد، اعتراض هایی هم مطرح گردد. ولی صنف و تشکلهای گردشگری، تورگردان های فعال کشور و افراد حرفه ای پشتیبان تشدید این نوع بازرسی ها هستند.

عقدایی با دفاع از اقدام معاون گردشگری استان تهران در برخورد با تورهای بدون ضابطه اعلام کرد: گردشگری به افرادی احتیاج دارند که از بدنه خودش باشد. سالها بود برخورد با تورهای غیرمجاز را مطالبه می کردیم اما اولویتی برای مدیران نداشت، چون با مسائل آشنا نبودند؛ در حالیکه معاون گردشگری تهران که زمانی کارشناس حوزه گردشگری بوده و از حدود هشت سال پیش در تمام جلسات تنظیم مقررات تورهای داخلی حضور داشته، از مسائل اطلاع دارد و دارای نظر است و انتظار چنین حرکتهایی هم می رود. امیدواریم انتخاب چنین افرادی بیشتر گردد و وقتی مسئولی برای گردشگری انتخاب می گردد از بدنه کارشناسی آن باشد و کار فعالان گردشگری این نباشد که فقط شش ماه برای شخص مدیر، کلاس آموزشی بگذارند و شرح دهند گردشگری چیست و چه مسائلی دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1335

به "تاکید بر ضرورت ادامه برخورد با تورهای سرپایی و غیرمجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر ضرورت ادامه برخورد با تورهای سرپایی و غیرمجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید