تبدیل نانولوله کربنی به الـیـاف الـماس با تابش لیزر

به گزارش تور آسیایی ارزان، محققان با تابش لیزر به نانولوله کربنی و سرد کردن آن پیروز به فراوری الیاف الماسی شدند. در این روش علاوه بر نانولوله کربنی می توان از نانوالیاف نیز استفاده کرد.

تبدیل نانولوله کربنی به الـیـاف الـماس با تابش لیزر

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی روش جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان به صورت مستقیم الیاف کربنی و نانولوله های کربنی را به الیاف الماس تبدیل کرد. این کار با استفاده از لیزر پالسی انجام می گردد.

در این پروژه محققان از پالس های نانوثانیه لیزر برای گداختن کربن استفاده کردند. این روش می تواند کاربردهای وسیعی در ساخت الیاف کربنی حاوی الماس داشته باشد. الیاف الماس در حوزه هایی نظیر حسگری، محاسبات با ادوات نانومقیاس و مخابرات استفاده می گردد. همچنین می توان از این الیاف در ساخت نمایشگر نشر میدان و برس های الماس استفاده کرد.

پیش از این، از روش های مختلفی برای تبدیل کربن غیرالماسی به الماس استفاده می شد. این روش ها اثربخش نبوده چرا که احتیاجمند دما و فشار بالایی بودند که این کار منجر به افزایش هزینه و محدود شدن کارایی می شد.

جاگدیش نارایان و جان فان اساتید دپارتمان مهندسی و علم مواد دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی از محققان این پروژه هستند. نارایان می گوید: گداختن کربن با لیزر پالسی و سپس سرد کردن آن با یاقوت، شیشه یا پلاستیک، دو کشف مهم هستند. بدون سرد کردن شما نمی توانید کربن را به الماس تبدیل کنید.

این گروه تحقیقاتی دریافتند که برای ممانعت از تبخیر کربن احتیاج به زیرلایه ای است که بتواند جریان گرما را محدود کند تا کربن دچار تغییر فاز نگردد. علاوه بر این، گرمای لیزر تنها 100 نانوثانیه می تواند کربن را به دمای 4 هزار درجه کلوین، 3727 درجه سانتی گراد، برساند.

نتایج یافته های این گروه در قالب مقاله ای با عنوان Direct conversion of carbon nanofibers and nanotubes into diamond nanofibers and subsequent growth of large-size diamonds در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 131

به "تبدیل نانولوله کربنی به الـیـاف الـماس با تابش لیزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل نانولوله کربنی به الـیـاف الـماس با تابش لیزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید