تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!

به گزارش تور آسیایی ارزان، سحابی خوش آب ورنگ IC 1795 در نگاه خیلی ها شبیه به سر ماهی است و ازاین رو منجمان آن را سحابی کله ماهی نامیده اند. کافی است تصاویر ثبت شده با چند فیلتر رنگی را روی هم ترکیب کنید تا ساختار متفاوتی از این سحابی آشکار گردد.

تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!

به گزارش خبرنگاران ، چشم اندازی که می بینید، پرتره رنگارنگی را از این ابر درون کهکشانی به نمایش می گذارد که سرشار از گازهای درخشان و ابرهای غبار پنهان است. این سحابی ستاره زا که در صورت فلکی ذات الکرسی در نزدیکی قطب شمال آسمان واقع شده، 70 سال نوری وسعت دارد و جزء سحابی های ستاره زا دسته بندی می گردد. در جای جای این سحابی، پیش ستارگانی آرمیده اند تا طی چند صدهزار تا چند میلیون سال آینده، روشن شوند.

رنگ های این سحابی بر اساس پالت رنگ تلسکوپ فضایی هابل تنظیم شده و برای نقشه برداری انتشار باند باریک پرتوهای گسیل شده از اتم های اکسیژن، هیدروژن و گوگرد، به ترتیب با رنگ های آبی، سبز و قرمز هماهنگ شده است. به بیان دیگر رنگ آبی نشان گر اتم های اکسیژن، سبز نشان دهنده هیدروژن و قرمز بیانگر گوگرد است.

سحابی کله ماهی در فاصله نه چندان دوری از خوشه دوقلوی برساوش، خی و اچ واقع شده و در مجاورت سحابی قلب(IC 1805) قرار گرفته است. این دو سحابی، بخشی از مجموعه منطقه ها ستاره زا در آن بخش از نوار راه شیری به شمار می روند که در لبه ابر مولکولی بزرگی واقع شده اند. سحابی بزرگ تر ستاره زا که اندکی بیشتر از 6000 سال نوری با ما فاصله دارد، در امتداد بازوی مارپیچی برساوش (یکی از بازوهای مهم کهکشان راه شیری) می چرخد.

اعتبار تصویر و حق چاپ: روبرتو کلمباری و مائورو ناردوزی. برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5301

به "تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید