ثبت خانه ای تاریخی در انتظار یک دست نوشته

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی می گوید: اگر مدرکی حتی در حد یک دست نوشته دو خطی به میراث فرهنگی داده گردد که ابتهاج در این خانه زندگی می نموده، آن را ثبت می کنیم. این خبر در بخش تخریب خانه هوشنگ ابتهاج و ثبت خانه هوشنگ ابتهاج جای دارد.

ثبت خانه ای تاریخی در انتظار یک دست نوشته

به گزارش ایسنا، رضا رسولی - عضو شواری شهر رشت از خطر صدور مجوز تخریب خانه هوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) اطلاع داد، خبری که یک سال گذشته کارشناسان میراث فرهنگی با رد آن، قول ثبت اضطراری خانه را دادند اما حالا بعد از گذشت این مدت زمان از قول و قرارها، حرف ها به سمت صدور مجوز تخریب خانه پیش می رود.

از سوی دیگر بعد از گذشت این مدت زمان، همچنان فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی بر یک نکته تاکید دارد و آن هم ثبت خانه هوشنگ ابتهاج در لیست میراث ملی در صورت وجود فقط یک سند کوچک است.

او در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با نادرست دانستن حرف هایی که وجود خانه ابتهاج را رد نموده اند، می گوید: میراث فرهنگی هنوز در این زمینه به نتیجه نرسیده است. اگر یک سند چه عکس یا حتی دست نوشته ای از استاد ابتهاج به میراث فرهنگی برسد که او در این خانه زندگی می نموده است، سریع تر این بنا در لیست آثار ملی ثبت می گردد.

وی تاکید می نماید: تا کنون اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان به ما فقط پیشنهاد ثبت خانه را داده است نه رد این صحبت را، اما باید اسناد و مدارکی باشند که حضور آقای ابتهاج در این خانه را ثابت کند مثلا کپی سند، عکس یا چیزی که بیانگر این باشد برای میراث فرهنگی کافی است.

نظری ادامه می دهد: ما منتظر اثبات این حرف هستیم، نه رد آن.

14 آبان سال گذشته دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام نموده بود منتظر تکمیل شدن مدارک خانه ابتهاج در گیلان است تا این خانه بعد از تائید شورای ثبت، در لیست آثار ملی قرار بگیرد.

اسفند سال گذشته، فرهام زاهد - عضو شورای شهر رشت از تصویب طرح دو فوریتی خرید خانه هوشنگ ابتهاج و گلچین گیلانی در رشت اطلاع داده و گفته بود بر اساس این طرح، شهرداری رشت ملزم به خرید خانه ابتهاج و تبدیل آن به بنیاد شعر و غزل سایه شده است، البته با شرط آنالیز اینکه به لحاظ ثبتی خانه متعلق به استاد ابتهاج باشد. ان شاءالله این کار در سال 97 به انجام برسد و موجبات خوشحالی شهروندان و اصحاب فرهنگی شهر را فراهم کند.

رسولی عضو دیگر شورای شهر می گوید: متأسفانه دو-سه روز است که متوجه این موضوع شده ایم. به خاطر اینکه روال اداری درست درباره این خانه در اداره کل میراث گیلان طی نشده است، این خانه در آستانه اخذ مجوز تخریب است. جای تأسف دارد که این خبر بد را در آستانه روز ملی رشت می دهم؛ ترجیح می دادم خبر خوب احیای خانه ابتهاج را می گفتم.

از سوی دیگر چند روز قبل، شهرود امیر انتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در توضیحی درباره صدور مجوز تخریب خانه پدری این شاعر پیشکسوت و اقدام این نهاد برای مقابله با آن به ایسنا گفت: نمی دانم قبلا چه اتفاقاتی افتاده بود و چرا اصلا خانه ثبت نشده بود. البته دلایلی عنوان کردند که نام آقای ابتهاج در گردش ثبتی خانه وجود ندارد، آقای ابتهاج در این خانه به جهان نیامده و خانه به نام مادرش است.

او اضافه کرد: ما پیگیر ثبت این خانه هستیم و با مالک فعلی خانه صحبت کردیم تا به ما فرصتی بدهد که این خانه خریداری گردد. استادار گیلان نیز وارد این موضوع شده و می خواهد به هر نحوی که شده خانه را حفظ، ثبت و نگهداری کنیم. این خانه از نظر میراثی خیلی اهمیت دارد، ما خانه های دست چندمی را که خانه های مفاخر هم نیستند فقط به خاطر قدمتی که دارند حفظ می کنیم. خانه استاد ابتهاج برای ما در اولویت های اول است و سعی می کنیم آن را حفظ کنیم. ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نیستیم.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2219

به "ثبت خانه ای تاریخی در انتظار یک دست نوشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت خانه ای تاریخی در انتظار یک دست نوشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید