ثبت لحظه شگفت انگیز برخورد دو کهکشان به وسیله هابل

به گزارش تور آسیایی ارزان، با وجود اینکه از زمان شروع به کار تلسکوپ فضایی جیمز وب همه توجهات به این رصدخانه معطوف شده است، هابل همچنان به ثبت تصاویر دیدنی خود می پردازد. این تلسکوپ اخیراً تصویری از یک برخورد کهکشانی عجیب وغریب ثبت نموده است که در فاصله 670 میلیون سال نوری از زمین واقع شده است.

ثبت لحظه شگفت انگیز برخورد دو کهکشان به وسیله هابل

تصویر تازه تلسکوپ هابل شامل برخورد دو کهکشان در فاصله چند صد میلیون سال نوری زمین است که یک حلقه را به وجود آورده اند.

با وجود اینکه از زمان شروع به کار تلسکوپ فضایی جیمز وب همه توجهات به این رصدخانه معطوف شده است، هابل همچنان به ثبت تصاویر دیدنی خود می پردازد. این تلسکوپ اخیراً تصویری از یک برخورد کهکشانی عجیب وغریب ثبت نموده است که در فاصله 670 میلیون سال نوری از زمین واقع شده است.

کشمکش گرانشی این دو کهکشان شکل عجیبی شبیه یک حلقه را به وجود آورده که در آن هسته های این دو کهکشان نسبتاً نزدیک یکدیگر به نظر می رسند و دنباله آن ها تشکیل یک دایره را داده است. تلسکوپ هابل این تصویر را با دوربین پیشرفته خود گرفته که پیش تر توانسته بود به شناسایی ماده تاریک یاری کند.

این برخورد با نام Arp-Madore 417-391 در صورت فلکی جوی (Eridanus) در نیم کره سماوی جنوبی قرار گرفته است. تصویر حاضر اثر قدرتمند گرانش بر کهکشان های بزرگی را نشان می دهد که با مجموعه اجرام خود در حال ادغام شدن با یکدیگر هستند.

تصویر عجیب تلسکوپ هابل از ادغام دو کهکشان با شکل دایره ای

دانشمندان در چند وقت اخیر از این رصدخانه به منظور شناسایی سوژه های تصویربرداری برای تلسکوپ جیمز وب استفاده نموده اند. حالا باید منتظر باشیم تا قدرتمندترین تلسکوپ فضایی دنیا به آنالیز دقیق تر این برخورد بپردازد و ببینیم چه اطلاعات بیشتری می توان از این پدیده دریافت کرد.

با توجه به مشکلاتی که برای تلسکوپ هابل به وجود آمده است، این رصدخانه فضایی احتمالاً در سرانجام چرخه عمر خود واقع شده است؛ بنابراین تصویر حاضر می تواند یکی از آخرین تصاویر جذابی باشد که به وسیله این تلسکوپ حرفه ای تهیه و منتشر می شوند.

هابل در سال های اخیر چالش های فنی زیادی داشته و قرار است در سال 2030 به سمت زمین برگردد. البته ناسا و اسپیس ایکس فعلاً در حال آنالیز ایده ارتقای مدار این تلسکوپ هستند تا شاید بتوانند طول عمر آن را افزایش دهند. اما این راه چاره هنوز قطعی نشده و ممکن است متضمن افزایش عمر هابل نباشد. این رصدخانه حدود 20 سال است که به بشر خدمت می نماید.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2197

به "ثبت لحظه شگفت انگیز برخورد دو کهکشان به وسیله هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت لحظه شگفت انگیز برخورد دو کهکشان به وسیله هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید