جان بخشی به دیوارهای سرد و سیمانی شهر

به گزارش تور آسیایی ارزان، علی الله سلیمی-دبیرتحریریه:رنگ های سرد و سیمانی این روزها غلبه بیشتری بر سایر عناصر بصری در شهری های بزرگ دارند و اگر سازمان ها و نهادهای مسئول در امور شهری برای زدودن رنگ های تیره از سیمای شهرها به موقع اقدام نکنند چه بسا ممکن است تأثیر نامطلوب آن بر روحیه شهروندان عوارض ناخوشایندی را در پی داشته باشد.

جان بخشی به دیوارهای سرد و سیمانی شهر

این مسئله در شهرهای بزرگی همچون تهران بیشتر دیده می شود. کارشناسان امور شهری معتقدند حفظ و تقویت خوانایی و هویت در شهر و در تک تک فضاهای آن همواره از مهم ترین اهدافی است که مستقل از نوع فضا، باید مورد نظر طراح و مدیر شهری قرار گیرد. ابزارهای زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که توجه به هریک از آنها می تواند ما را به نتیجه مورد نظر برساند.در این میان، رنگ مهم ترین عناصری است که می تواند به سادگی و با هزینه ای کمتر از ساخت وساز برای تعریف فضاها، در ایجاد خوانایی و حس وحدت و خلق حس مکان به ما کمک کند. به بیان دیگر، ایجاد حس وحدت در عین وجود تنوع با کمک رنگ در کنار دیگر عوامل، نیاز هر فضا یا شهر است. شخص نیاز دارد تا هنگام حرکت در شهر، تداوم پیوستگی را حس کند.

زمانی که هر بخش بدون ارتباط با بخش دیگر باشد، شخص احساس گمشدگی، سردرگمی و کلافگی می کند. چنین شرایطی باعث می شود مسئولان شهری همواره برای توسعه رنگ های متنوع در شهرها تلاش کرده و از طرح های مرتبط با این موضوع به شکل های مختلف حمایت کنند. یکی از این طرح ها که این روزها در شهر تهران در حال اجراست، طرح رنگ در شهر است که جان تازه ای به فضای عمومی و اغلب تیره و سرد داده است. نشانه های اجرای این طرح را این روزها می توان در دیوارهای بلند سیمانی و حاشیه بزرگراه ها و معابر عمومی دید که چشم انداز زیبایی به این محیط های شهری داده است. بی گمان نتیجه بخش بودن این نوع طرح های زیباسازی در شهر ارتباط مستقیمی با استمرار آن دارد تا تداوم پیوستگی در اجرای این نوع طرح ها هم احساس شود. روندی که می تواند به افزایش روحیه نشاط و شادابی ساکنان شهر هم کمک کرده و زندگی در کنار رنگ های گرم و شاد را برای شهروندان به ارمغان بیاورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مرداد 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 139

به "جان بخشی به دیوارهای سرد و سیمانی شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان بخشی به دیوارهای سرد و سیمانی شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید