داستان کوتاه برای بچه ها

به گزارش تور آسیایی ارزان، داستان کوتاه برای بچه ها اگر به درستی و با شناخت دنیای بچه هاه نوشته شود، به پرورش خلاقیت بچه ها کمک کرده و مفاهیم زندگی را آموزش می دهد.

داستان کوتاه برای بچه ها

داستان بچه ها علاوه بر آنکه سرگرم کننده است، باید به مفاهیم زندگی اشاره کند اما آنقدر سطحی و ساده نباشد که داستان را تا حد یک پند و نصیحت پایین بیاورد. همچنین بچه ها با توجه به خیال پردازی عمیق، از شنیدن داستان هایی که با جان بخشی به اشیا بی جان و همین طور حیوانات همراه است، لذت می برند. داستان باید کوتاه باشد چون حوصله کودک از شنیدن داستان های طولانی و با شخصیت های زیاد سرمی رود. در مطلب پیش رو، دو داستان برای سن پیش از دبستان نوشتیم. داستان اول در آموزش زود بیدار شدن از خواب و داستان دوم به مسئله غذا نخوردن که مشکل بسیاری از مادران با بچه هاشان است، می پردازد.

مداد سبز کوچولو

مداد سبز کوچولو قِل خورد تا نزدیک گوش پسرک. رفت نشست پشت گوشش مثل نجارها که مداد را پشت گوششان می گذارند. پسرک از خواب بیدار شد. یک چشم باز و یک چشم بسته. دستش را برد پشت گوشش و مداد را برداشت، گرفت توی دستش.

مداد سبز کوچولو کف دست پسرک، شروع کرد به وول خوردن. پسرک لای چشم هایش را باز کرد. یک نگاه به مداد سبز کوچولو انداخت و دوباره خودش را به خواب زد. معلوم بود که خواب نیست چون داشت زیرزیرکی می خندید.

آن دورتر مداد نارنجی داشت دست تکان می داد. مداد نارنجی از همه مدادها قدبلندتر بود. فقط خورشید را رنگ می کرد. مداد سبز از همه کوچک تر بود. برگ درختان، چمن و... (به نظر شما یک مداد سبز چه چیزهای دیگری را می تواند رنگ بزند؟) مداد سبز کوچولو یادش آمد که یک بار پسرک رودخانه را سبز رنگ کرده بود و وقتی مامانش پرسیده بود چرا، گفته بود رودخانه پر از جلبک است. از این فکر خنده اش گرفت.

همه می دانستند که پسرک مداد سبز کوچولو را خیلی دوست دارد، شاید برای همین او را فرستاده بودند تا پسرک را از خواب بیدار کند. مداد آبی از روی میز داد زد: پس چیکار می کنی یک ساعته؟

مداد سبز کوچولو خودش را از کف دست پسرک انداخت روی پتو و رفت تا کنار انگشت شست پای پسرک. دوست داشت پتو را از روی پسرک پس بزند و بگوید بیا با هم نقاشی بکشیم. پسرک نوک انگشت شستش را از پتو بیرون آورد و آن را تکان تکان داد.

بقیه مدادرنگی ها که حوصله شان سر رفته بود، خودشان دست به کار شدند و آمدند پیش مداد سبز کوچولو. یک دفعه مامان در زد و بعد از یک ثانیه در را باز کرد و گفت: پاشو دیگه پسرم. بعد نزدیک شد، مدادرنگی ها را از روی تخت جمع کرد و گفت: لطفا مدادهایت را هم روی تخت پخش نکن. اما پسرک مطمئن بود که مدادها را دیشب روی میز گذاشته بود؛ برای همین چشم هایش را باز کرد، سر جایش نشست و با تعجب به مدادهای رنگی نگاه کرد. مداد سبز کوچولو از توی دست مامان، برای پسرک چشمک زد.

تندرو و تیزرو

دو تا بچه موش بودند که با هم دیگه دوست بودند. گاهی وقت ها با اجازه مامان هاشون به لونه همدیگه میرفتن و بازی می کردن. اسم یکی از بچه موش ها تندرو بود و اسم اون یکی تیزرو.

یه روز، توی شهر موش ها مسابقه دو برای موش های کوچولو برگزار گشت. تندرو و تیزرو توی مسابقه شرکت کردند. روز مسابقه تندرو گفت که من میام لونه شما تا با هم بریم. تیزرو قبول کرد.

وقتی که تندرو می خواست آماده بشه، مامانش اومد و یه تکه پنیر داد دستش. گفت اینو بخور که جون داشته باشی و توی مسابقه اول بشی. تندرو دندون هاش رو به هم دیگه فشار داد و لب هاشم محکم بست. زودی کفش های ورزشی شو پوشید و به طرف لونه تیزرو راه افتاد.

وقتی رسید در لونه تیزرو، مامان تیزرو درو باز کرد. تندرو سلام کرد و گفت :اومدم تا بریم مسابقه دو. مامان تیزرو گفت:بیا توی لونه ما بشین و چند دقیقه منتظر بمون؛ چون تندرو داره پنیر می خوره تا انرژی بگیره و توی مسابقه برنده بشه. حتماً تو هم پنیرتو خوردی؟ تندرو سرش رو پایین انداخت و هیچی نگفت.

چند دقیقه بعد دو تا بچه موش دست همدیگه رو گرفتند و به طرف محل مسابقه رفتند.

مسابقه که شروع شد، همه فقط به خط سرانجام فکر می کردند البته بجز تندرو که به یه چیز دیگه فکر می کرد. حدس می زنید اون چیز چی بود؟ شما حدس بزنید تا آخر داستان بهتون بگم چی بود.

تندرو و تیزرو اولش خیلی نزدیک هم بودند. یک دفعه تندرو عقب افتاد. تیزرو برگشت و گفت:پس بیا دیگه! تندرو که صدای قار و قور شکمش نمی ذاشت هیچ صدایی رو بشنوه، نشنید که دوستش چی گفت! فقط گفت:تو برو... تیزرو دلش نمی خواست دوستشو رها کنه اما چون دوست داشت که نفر اول مسابقه بشه، به سرعت شروع کرد دویدن.

تندرو هم که جون نداشت، دستش رو گذاشت روی شکمش و از گشنگی همون جا نشست و به یه تیکه پنیر بزرگ فکر کرد.

***

مخاطبان عزیز، این دو داستان برای اولین بار است که در فضای مجازی و در خبرنگاران منتشر می شوند. همان طور که ملاحظه کردید، داستان اول را به سبک نوشتاری و داستان دوم را به سبک گفتاری نوشته بودیم. لطفاً از طریق بخش نظرات به ما بگویید که کدام سبک را بیشتر دوست داشتید و کدام سبک برای کودک شما جذاب تر است. به این ترتیب گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران را در ارائه مطالب بهتر یاری کنید. با سپاس.

منبع: setare.com
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1428

به "داستان کوتاه برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان کوتاه برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید