در معاملات نیمایی چه می گذرد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، در حدود20 روزی که از اجرایی شدن بسته جدید ارزی می گذرد حدود یک و نیم میلیارد دلار ارز در سامانه نیما و بین صادرکنندگان و واردکنندگان مورد معامله قرار گرفته است.

در معاملات نیمایی چه می گذرد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، از ابتدای امسال و با تغییراتی که در حوزه ارزی ایجاد شد با راه اندازی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) معاملات ارز بین گروه های عمده از جمله صادر کنندگان و وارد کنندگان به این سامانه وارد شد و البته صراف ها و بانک ها به عنوان واسطه های بین این دو گروه معاملات را انجام می دادند.

در سامانه نیما در ابتدا نرخ 4200 تومان و براساس سیاستی که دولت در حوزه ارز ایجاد کرد برای هر دلار معین و تقریبا به طور ثباتی طی چند ماه مورد معامله نهاده شد تا اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی به تمامی وارد کنندگان و البته خرید آن از صادر کنندگان کم حاشیه نبود و در نهایت با تغییراتی که در سیستم ارزی ایجاد و بسته جدید طی 20 روز گذشته به مرحله اجرا درآمد، بازار ثانویه به طور گسترده تری در نیما فعال شد و تقریبا تمام صادرکنندگان به خصوص پتروشیمی ها به عنوان عرضه کنندگان عمده ارز وارد این سامانه شدند.

از این پس نرخ مورد معامله در سامانه نیما دیگر 4200 تومان نبود و این نرخ به طور خاص برای کالاهای اساسی معین شد و سایر گروههای کالایی با ارزی که با نرخ توافقی بین صادر کنندگان و وارد کنندگان در بازار ثانویه مورد معامله قرار می گیرد معاملات خود را انجام می دهند به گونه ای که این نرخ برای دلار از حدود 8000 تا 9000 تومان و برای یورو 9000 تومان بالاتر معین گردیده بود.

اما آخرین عملکرد سامانه نیما از این حکایت دارد که در طول 21 روز گذشته حجم مبادله ارز در این سیستم از حدود یک و نیم میلیارد دلار بیشتر گردیده و روند تغییرات قیمتی در این بازار نیز از این حکایت دارد که قیمت یوروی مورد معامله به مرور کمتر گردیده به گونه ای که اکنون نرخ یورو به کمتر از 9000 تومان می رسد.

این در حالی است که عبدالناصر همتی - رئیس کل بانک مرکزی - از ابتدای اجرای بسته ارزی و با راه اندازی بازار ثانویه گفته بود که با گذشت زمان و تعمیق هر چه بیشتر بازار به تدریج نرخ ها نیز تعادلی خواهد شد.

در حالی در سامانه نیما در این مدت حدود یک و نیم میلیارد دلار معامله انجام گردیده و در بسته اول ارزی که از فاصله فروردین تا مردادماه امسال به اجرا درآمد گزارش های بانک مرکزی از این حکایت داشت که حداقل 12 میلیارد دلار در این سامانه تامین ارز گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1397 بروزرسانی: 24 بهمن 1397 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 93

به "در معاملات نیمایی چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در معاملات نیمایی چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید