سریع ترین زبان زنده جهان کدام است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، هنگامی که زبان جدیدی یاد می گیریم، درمی یابیم که گویشوران خود آن زبان می توانند جملات را بسیار سریع تر از آن چیزی که مغز ما قادر به پردازش آن است، بیان نمایند.

سریع ترین زبان زنده جهان کدام است؟

به گزارش خبرنگاران ، شاید بگویید که شما زبان مادری خودتان را هم به سرعت صحبت نمی کنید. اما این لزوماً به علت ضعف مهارت های زبانی شما نیست، بعضی از زبان ها ممکن است در واقع سریع تر یا کندتر از بقیه باشند.

به نقل از یورونیوز، البته سرعت گفتار در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. بعضی از مردم آهسته صحبت می نمایند، در حالی که بعضی دیگر مانند مسلسل کلمات را به بیرون پرتاب می نمایند. به همین ترتیب، بیشتر افراد بسته به شرایط، خلق و خوی خود و غیره، سرعت گفتارشان را تغییر می دهند.

با این حال، یکی از پذیرفته شده ترین راه ها برای مطالعه سرعت زبان، تعداد هجاهای ادا شده در ثانیه است. کارشناسان در مطالعات متعدد زبان شناسی به این معیار پرداخته اند و بسیاری به این نتیجه رسیده اند که ژاپنی سریع ترین زبان است.

پژوهشگران دانشگاه لیون فرانسه در یک مطالعه در سال 2011 هفت زبان مختلف را آنالیز و آنها را بر اساس هجاهایشان در هر ثانیه رتبه بندی کردند.

در نتیجه این مطلعه، ژاپن با 7.84 هجا در ثانیه اول شد و پس از آن اسپانیایی با 7.82، فرانسوی با 7.18، ایتالیایی با 6.99، انگلیسی با 6.19، آلمانی با 5.97 و ماندارین با 5.18 هجا در ثانیه در مکان های بعدی قرار گرفتند.

جالب اینجاست که سرعت درک شدن یک زبان ممکن است با اندازه اطلاعاتی که آن زبان می تواند در واحد زمان رمزگذاری کند نیز ارتباط داشته باشد.

در مطالعه دیگری در دانشگاه لیون در سال 2019 میلادی، 17 زبان مختلف در سراسر اروپا و آسیا از نظر اطلاعات در هر هجا آنالیز و معلوم شد اگرچه ظاهراً ژاپنی به سرعت صحبت می گردد، اما اطلاعات زیادی با هر هجا ارائه نمی کند. بنابراین محققان به این اندیشیدند که شاید هجاها در زبان ژاپنی سریع تر ادا می گردد تا معنی بیشتری را با جملات گفته شده برساند.

دان دودیو، یکی از مؤلفان این پژوهش می گوید: ما به شواهد محکمی دست یافتیم که نشان می دهد بعضی از زبان ها سریع تر از زبان های دیگر صحبت می شوند. برای مثال، ژاپنی ها و اسپانیایی زبان ها در هر ثانیه حدود 50 درصد هجاهای بیشتری نسبت به ویتنامی ها و تایلندی ها فراوری می نمایند. بعلاوه در بعضی زبان ها به علت ساختار آواشناختی و دستور زبانی، اطلاعات بیشتری را در هر هجا وجود دارد. به عنوان مثال، انگلیسی حدود 11 برابر بیشتر از ژاپنی انواع گوناگون هجا دارد.

دکتر فرانسوا پلگرینو، نویسنده اصلی این مطالعه نیز می گوید: با این حال گونه ای تعادل بین این دو وجود دارد، به طوری که زبان های دارای هجاهای کم اطلاعات سریع تر از زبان های پر اطلاعات صحبت می شوند و از یک جایی به بعد همه زبان ها متعادل می شوند.

بسیاری از این مطالعات زبان شناختی روی زبان های اروپایی و آسیای شرقی متمرکز شده اند و هزاران زبان متنوع دیگر را که در دنیا وجود دارد، نادیده گرفته اند. درست است که تقریباً نیمی از جمعیت دنیا یکی از ده زبان پرگویشور را به عنوان زبان مادری خود صحبت می نمایند، اما تعداد زیادی از زبان های ناشناخته و شگفت انگیز وجود دارد که احتمالاً همه این فرضیات را نقض می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 17 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4730

به "سریع ترین زبان زنده جهان کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین زبان زنده جهان کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید