شاید سرعت 6G به 100 گیگابیت بر ثانیه برسد

به گزارش تور آسیایی ارزان، آزمایش های نو نشان می دهند سرعت 6G می تواند به 20 برابر سریع ترین شبکه 5G امروزی برسد و بالاتر از 100 گیگ برسد. اما آیا اپراتورها توان هزینه و سرمایه گذاری روی 6G در طیف تراهرتز را دارند؟

شاید سرعت 6G به 100 گیگابیت بر ثانیه برسد

به گزارش سایت ، این هفته، 4 شرکت Docomo و NTT و NEC و Fujitsu نتایج آزمایش های نوی از یک دستگاه بی سیم با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه را منتشر کردند.

این دستگاه در باندهای طیف 100 گیگاهرتز و 300 گیگاهرتز کار می نماید. بیانیه این شرکت ها، می گوید آزمایش ها برای توسعه و پیشروی در شبکه های 6G بوده است.

سرعت 6G به 100 گیگ می رسد

هنوز در روزهای اولیه شبکه های 6G هستیم و هیچ چیز قطعی نیست. سازمان استارندارد 3GPP که وظیفه مستندسازی شبکه های 3G و 4G را داشت؛ هنوز دارد روی مجموعه مشخصات نسخه 18 خود برای سیستم های پیشرفته شماره 18 خود کار می نماید که متخص شبکه های موبایل پیشرفته یا 5.5G است.

انتظار می رود نسخه 20، مشخصات اولیه شبکه های 6G را بازگو کند و شبکه های 6G تجاری از سال 2030 راه اندازی شوند.

صرف نظر از این بحث، دو شرکت فوجیتسو و دوکومو، همچنان مشغول بازی با فناوری هایی هستند که احتمالا در نسل ششم شبکه های موبایل، استفاده می شوند.

نوترین آزمایش آن ها، انتقال اطلاعات روی فرکانس های رده بالای 100 گیگاهرتز و 300 گیگاهرتز در یک فاصله 100 متری است که به سرعت 100 گیگ دست یافتند و 20 برابر سریع تر از سرعت دانلود 4.9 گیگابایت بر ثانیه شبکه های 5G فعلی است.

پیش تر هم در تست ها به سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه رسیده بود که نشان می دهد سرعتی دور از انتظار برای یک دهه آینده نخواهد بود.

مسئله باندهای رادیویی است

آزمایش نو این شرکت ها در باندهای زیر تراهرتز صورت گرفته است که طیف های فرکانسی بسیار بالاتر از باندهای رادیویی 4G و 5G هستند. به همین علت، این تست ها در داخل محیط آزمایشگاهی و با فواصل 100 متر انجام شدند.

به طور کلی، در باندهای طیف هایی پایین تر، اطلاعات را می توان به مسافت های دورتری نسبت به باندهای طیف های بالاتر (مانند باندهای زیر تراهرتز) فرستاد اما سرعت طیف های بالاتر، بسیار بیشتر است.

بعضی شبکه های 5G اولیه در ایالات متحده، مبتنی بر امواج میلی متری () غالبا بین 20 تا 30 گیگاهرتز بود که سرعت های چند گیگ داشت ولی امواج نمی توانستند از ساختمان، اشیا و موانع زیاد شهری عبور نمایند و برد بسیار ناامیدنماینده ای داشتند.

به همین علت، شبکه های mmWave 5G محصور به ورزشگاه ها، فروشگاه ها و مراکز خرید و نظایر این ها شدند.

امروزه، اپراتورهای 5G زیادی در جهان نیستند که شبکه mmWave 5G داشته باشند. در امریکا، غالب شبکه های 5G روی باندهای طیف میانی، مثلا 2 گیگاهرتز تا 4 گیگاهرتز توسعه یافتند که بردهای دورتری دارند.

اپل هم در پی ساخت روی فرکانس های طیف میانی است و می خواهد تا 2030 آن را وارد بازار کند اما مبتنی بر طیف های زیر تراهرتزی است.

منبع: شبکه چی
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4923

به "شاید سرعت 6G به 100 گیگابیت بر ثانیه برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید سرعت 6G به 100 گیگابیت بر ثانیه برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید