طبیعتی عجیب در دل زاگرس

به گزارش تور آسیایی ارزان، حتما با دیدن عکس ها با خود می گویید اینجا ایران نیست ولی واقعیت این است که اینجا شیرز، دره و تنگه ای در شهرستان کوهدشت لرستان است که عجایب طبیعی اش آن را به عنوان ژئوپارک در آثار یونسکو به ثبت رسانده است.

طبیعتی عجیب در دل زاگرس

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، لرستان را بهشت طبیعت ایران می دانند. آب و هوای معتدل و متنوع، گونه های گیاهی و جانوری مختلف، طبیعت بکر و دست نخورده و هزاران منظره زیبای طبیعی که ممکن است در هیچ جای ایران نمونه آن را نبینید.

در سرزمین اشترانکوه زیبا، جایی در نزدیکی شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان، دره شیرز با تمام زیبایی هایش در کنار رود سیمره خودنمایی می نماید.

دره ای از نظر ساختار طبیعی شباهت زیادی با گرند کنیون دره ای در ایالت آریزونای آمریکا دارد، اما به مراتب زیباتر، بلندتر و البته ارزشمندتر از لحاظ تاریخی.

محصور در میان صخره هایی شگفت آور

این دره عجیب و مرموز در دل زاگرس در منطقه ای به نام اولادقباد پنهان شده است؛ از جایی که روستای گدارگه شروع می گردد و تا جایی که کناره رود سیمره به سرانجام می رسد.

دره، رودخانه ای را در خود نگاه داشته است که بعد از سپری نموده طول 5 کیلومتری دره شیرز به رودخانه سیمره می ریزد.

این دره در شروع راه خود از روستای گدارگه، میان دیواره ای با ارتفاع نزدیک به ده متر قرار گرفته است و هر چه جلوتر می رود به ارتفاع آن افزوده می گردد تا جایی که در منطقه پرتگاه رک و جهتهای انتهایی دره، ارتفاع دیواره ای که شیرز را در خود محصور نموده به 150 تا 200 متر می رسد.

دره شیرز را صخره های تند و تیز، زمخت و عجیب که حاصل فرسایش سنگ و کوه هستند، شکل داده اند. جهت دره را چشمه سارهای متعد کوچک و عظیم پرآب نموده اند.

از این رو، از پوشش گیاهی و جنگلی بکر و طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز برخوردار است. سراسر جهت درختان و بوته های متعدد از جمله میوه های وحشی در آن رشد نموده اند. آبشاری نیز در میانه راه دیده می گردد که آبشار شیرز نام دارد.

جایی خنک در چله تابستان

شیرز در دل کوه های بلند قرار گرفته است و عمق زیاد دره نیز مزید بر علت می گردد تا هوای آن منطقه را در فصل پاییز و زمستان سرد و کوهستانی کند.

در فصل بهار و تابستان اما هوا بسیار معتدل و دلچسب است و حتما با کم شدن نور آفتاب، هوای خنکی را لمس خواهید کرد که شما را مجبور به پوشیدن یک لباس گرم تر می نماید.

از غارنشینان تا مناره سنگی

زیبایی های طبیعی بخشی از ارزش این دره زیبا را شکل می دهد. این جاذبه عجیب طبیعی به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است چرا که در این تنگه، محوطه هایی باستانی وجود دارد که آثاری از دوران غارنشینی انسان را در خود جای داده است.

همچنین در میان دره شیرز ستونی طبیعی قرار گرفته است که در طی میلیون ها سال به دست باد و زلزله پدید آمده و ارتفاع این ستون از کف صخره تا بالاترین نقطه آن به 80 متر و قطر آن به 10 متر می رسد.

این ستون به مناره سنگی شهرت دارد. از دیگر عناصر ارزشمند این دره می توان به محوطه های غنی از دوره های سنگ موجود در آن اشاره نمود.

همه این جاذبه ها دست در دست هم داده اند تا سازمان میراث فرهنگی را مجاب کند در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1135

به "طبیعتی عجیب در دل زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعتی عجیب در دل زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید