قوی ترین رایانه کوانتومی را ساختیم

به گزارش تور آسیایی ارزان، شرکت هانی ول(Honeywell) ادعا کرد پیروز به ساخت قدرتمندترین رایانه کوانتومی دنیا شده است و آن را اواسط امسال میلادی رونمایی می نماید.

قوی ترین رایانه کوانتومی را ساختیم

به گزارش تور آسیایی ارزان و به نقل از آی ای، مسابقه برای ساختن بهترین و سریعترین رایانه کوانتومی جهان همچنان پرشور ادامه دارد، اما اکنون فقط شرکت های Google AI و IBM نیستند که در این رقابت مسابقه می دهند، بلکه شرکت Honeywell نیز به آنها پیوسته و ادعا می نماید گوی سبقت را از آنها ربوده است.

شرکت هانی ول این جمله جسورانه را بیان نموده است که تا اواسط سال 2020، قوی ترین رایانه کوانتومی جهان را رونمایی می کنیم.

شرکت های Google AI و IBM اکنون مدتی است که در حال رقابت در این مسابقه هستند. اکتبر گذشته بود که گوگل ادعا کرد پیروز به ساخت یک رایانه کوانتومی شده است که می تواند مسائلی را حل نماید که قدرتمندترین ابررایانه جهان به 10 هزار سال زمان برای حل آنها احتیاج دارد و به فزونی کوانتومی دست یافته است.

بلافاصله پس از آن، شرکت IBM اظهارات گوگل را رد کرد.

شاید اکنون زمان آن رسیده باشد که هم گوگل و هم آی بی ام کنار بروند و اجازه دهند یک رقیب سوم در این رقابت شرکت کند.

شرکت چند ملیتی مستقر در کارولینای شمالی موسوم به هانی ول ادعا نموده که یک رایانه کوانتومی ساخته است که دو برابر قدرت بیشتری از بهترین رایانه کوانتومی حال حاضر جهان دارد.

این ادعا با توجه به اینکه هنوز یک استاندارد جهانی پذیرفته شده برای محاسبه قدرت یک رایانه کوانتومی وجود ندارد، ادعای جالبی است.

ظاهراً رایانه کوانتومی هانی ول بسیار پایدار است و به جای آنکه مانند گوگل و IBM به تراشه های ابررسانایی سریعتر وابسته باشد، از تله های یونی(ion traps) استفاده می نماید. این فناوری با استفاده از میدان های الکترومغناطیسی، یون های مجزا را در جای خود نگه می دارد و به لطف پالس های لیزری حرکت می نماید.

هانی ول ادعا می نماید این تله های یونی، رایانه کوانتومی آن را بسیار مقیاس پذیرتر می نماید.

ما تا به امروز هنوز یک رایانه کوانتومی در دسترس تجاری را ندیده ایم، با این حال، این فناوری ها با ایجاد توانایی حل مسائل عددی که به شکل غیرقابل باوری طولانی و پیچیده هستند، با استفاده از کوبیت ها به جای بیت ها به طور همزمان، پتانسیل انقلاب در محاسبات را دارند.

بنابراین باید تا اواسط سال 2020 صبر کنیم تا درستی ادعای بسیار عظیم این شرکت بر همگان اثبات گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 879

به "قوی ترین رایانه کوانتومی را ساختیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوی ترین رایانه کوانتومی را ساختیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید