ماهی که دست دارد!، عکس

به گزارش تور آسیایی ارزان، غواصانی که مشغول کاوش در کشتی غرق شده اس اس تاسمان در سواحل تاسمانی بودند، به یک موجود بسیار کمیاب برخورد کردند: دست ماهی صورتی!

ماهی که دست دارد!، عکس

تینا مزدکی: دست ماهی (Brachiopsilus dianthus) که در میان زباله های پوشیده از مرجان پنهان شده بود از زمان کشف در سال 1947 تا کنون، تنها به تعداد انگشت شماری با غواصان برخورد نموده است. غواصان در طی یک کاوش در کشتی بخار هلندی اس اس تاسمان متوجه این ماهی شدند.

بقایای اس اس تاسمان یک کشتی بخار که در سال 1873 ساخته شد و برای حمل بار و مسافر استفاده می شد، در نزدیکی جزیره گرانیتی Hippolyte Rocks در 10 کیلومتری از سرزمین اصلی تاسمانی قرار گرفته است. در طول کوشش برای عبور از یک گذرگاه باریک، کشتی با برخورد با صخره ناشناخته غرق شد؛ 29 مسافر و خدمه فرار کردند، اما 75 گاو را در کشتی رها کردند.

این غواصی به مناسبت بخشی از مجموعه ای برنامه ریزی شده برای بزرگداشت صد و چهلمین سالگرد کشتی غرق شده بود. در 70 متر زیر سطح، غواصان 25 دقیقه فرصت داشتند تا به کاوش بپردازند و مراقب سطح اکسیژن خود برای 90 دقیقه صعود به سطح باشند. مدتی بعد آنها با تماشا دومین دست ماهی صورتی، تنها با فاصله 10 متر از ماهی اول، شوک دیگری را تجربه کردند.

B. dianthus یکی از چهار گونه دست ماهی در حال انقراض است که در تاسمانی یافت می گردد. برخلاف سایر ماهی ها، دست ماهی ها کنترل شناوری خود در را زیر آب ندارند، بنابراین در نزدیکی بسترهای صخره ای دریا می مانند و فقط می توانند مسافت های کوتاهی را شنا نمایند. یک سازگاری کلیدی با محیط آنها استتار آنهاست (آنها شبیه اسفنج هایی در بستر دریا هستند).

آنها از این استتار برای جلوگیری از شناسایی به وسیله طعمه ها و شکارچیان استفاده می نمایند و از باله های غیرعادی خود برای یاری به شکار استفاده می نمایند. باله های آن ها به ساختارهای دست مانندی تبدیل شده اند که به آن ها اجازه می دهد در بستر دریا بنشینند و به سرعت به طعمه های در حال عبور حمله نمایند. دانشمندان قبلاً معتقد بودند که ماهی دست صورتی در آب های کم عمق تا عمق حداکثر 38 متر زندگی می نماید.

این مشاهده بخشی از چندین اکتشاف اخیر در دو سال گذشته است که به ما نشان داده است که این گونه می تواند در مناطقی بسیار عمیق تر از آنچه قبلا تصور می شد زندگی کند. محققان پیشنهاد می نمایند که دست ماهی ها به تدریج از آب های کم عمق گرم تر به پناهگاه های آب های سردتر و عمیق تر حرکت می نمایند و این نگرانی ها را در خصوص زنده ماندن این گونه افزایش می دهد. این زیستگاه به طور جدی به وسیله گرمایش جهانی تهدید خواهد شد و این گونه می تواند به راحتی در 100 سال آینده منقرض گردد.

منبع: livescience

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 فروردین 1403 بروزرسانی: 12 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4638

به "ماهی که دست دارد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهی که دست دارد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید